سمفونی های شستاکویچ مکتوب شد

سمفونی های شستاکویچ مکتوب شد

کتاب «سمفونی ها و کنسرتوهای دمیتری شستاکویچ» به نویسندگی دیوید هرویتز و امیرحسین رمضانی روز جمعه بیست و هشتم آبان ماه در تالار رودکی تهران رونمایی می شود.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمویم برنامه، مراسم رونمایی از کتاب «سمفونی ها و کنسرتوهای دمیتری شستاکویچ» نوشته دیوید هرویتز و امیرحسین رمضانی ساعت ۱۷ روز جمعه بیست و هشتم آبان ماه در تالار رودکی تهران برگزار می شود.
نادر مشایخی (آهنگساز و رهبر ارکستر)، محمدرضا تفضلی (آهنگساز، عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران)، آرمان نوروزی (آهنگساز و مدرس دانشگاه) و امیرحسین رمضانی (مؤلف کتاب) همچون هنرمندانی هستند که طی برگزاری مراسم درباره این اثر پژوهشی سخنرانی می کنند. این درحالی است که سروش صادقی نوازنده پیانو و یاسمن کوزه گر نوازنده ویولنسل هم در این برنامه آثاری از دمیتری شستاکویچ را اجرا خواهند کرد.
در توضیحات تکمیلی این اثر تألیفی آمده است:
این کتاب نوشته مشترک دیوید هرویتز (موزیکولوگ، منتقد موسیقی و استاد کالج موسیقی بروکلین آمریکا) و امیرحسین رمضانی (آهنگساز، پژوهشگر و مدرس دانشگاه و هنرستان موسیقی) است که اخیراً از انتشارات «نای و نی» انتشار یافته است. نسخه انگلیسی این کتاب هم بزودی از جانب انتشارات «آمادئوس» در آمریکا و کانادا منتشر خواهد شد.
کتاب حاضر مجموعه ای از تمامی سمفونی ها و کنسرتوهای شستاکویچ است که کاملاً هماهنگ با نسخه شنیداری هر اثر به توصیف، بررسی و تحلیل آنها می پردازد. در این راه با هدف درک بهتر مطالب، از بیشتر از ۱۲۰۰ نمونه خلاصه شده از پارتیتور آثار بهره می برد.
این کتاب که در چهار بخشِ «زبان موسیقایی شستاکویچ»، «آثار دوره آغازین (۱۹۲۴ تا ۱۹۳۳)»، «آثار دوره میانی (۱۹۳۵ تا ۱۹۵۳)» و «آثار دوره متأخر شستاکویچ (۱۹۷۱ تا ۱۹۷۵)» در ۶۵۲ صفحه تدوین شده، در تلاش است تا با زبان موسیقایی و گفتمان موسیقایی معانی آثار شستاکویچ را کشف نماید.
دمیتری شستاکویچ (۱۹۰۶-۱۹۷۵) را بدون شک باید یکی از برجسته ترین آهنگسازان روسیه و البته قرن بیستم دانست. آهنگسازی که وامدار میراث موسیقایی گذشتگانِ تاریخ سازی چون باخ و مالر بود. کسی که هدفش زنده نگه داشتن سُنت ها و صد البته در جای خود رهاکردن آنها قلمداد می شود.
آهنگسازی که تمبر و بیان موسیقایی منحصر به فردش، نیش و کنایه های موسیقی هایش، مارش ها و پارودی هایش و شاید از همه مهم تر موتیف مشهور برگفته از نامش DSCH (ر، می بمل، دو، سی) برای مخاطبان جدی موسیقی کلاسیک یادآور دوران اختناق و سختی های قرن بیستم است. کسی که در زندگی شخصی و زندگی موسیقایی دوران پُرفرازونشیبی را تجربه نمود و ماحصل این تلاش ها خلق پانزده سمفونی، پانزده کوارتت زهی، شش کنسرتو، چندین اپرا، موسیقی های فیلم و ده ها اثر پیانویی، آوازی، ارکستری و غیره است که خیلی از آنها همچنان بخش قابل توجهی از رپرتوار اجرایی برترین نوازندگان و رهبران ارکستر را در سرتاسر دنیا به خود اختصاص می دهند.
باید عنوان نمود که تمامی این آثار را آهنگسازی خلق کرده است که از گزند نظام استالینی شوروی سابق بی نصیب نماند. آهنگسازی که گرچه کلامش به علت عواقب حتمی از اعتراض تهی بود اما، با نگارش موسیقی های کنایه آمیز، بنا بر تأیید همگان، مخالفت خویش را در لابه لای نغمات موسیقی هایش پنهان می کرد و این یعنی: اعتراض به ناملایمات روزگار از جنس موسیقی.
مراسم رونمایی از کتاب «سمفونی ها و کنسرتوهای دمیتری شستاکویچ» ساعت ۱۷ روز جمعه، بیست و هشتم آبان ماه با رعایت پروتکلهای بهداشتی در تالار رودکی تهران برگزار می گردد. ضمن این که تمامی بخش های مراسم به صورت زنده از صفحه اینستاگرام رسانه «هفدانگ» پیش روی مخاطبان قرار داده خواهد شد.
منبع:

1400/08/26
23:06:29
5.0 / 5
665
تگهای خبر: آهنگ , آواز , پیانو , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو