دیدار با سعید جعفری بروجردی ـ هنرمند صنایع دستی

سفری کوتاه به بلندای دردهای یک هنرمند

سفری کوتاه به بلندای دردهای یک هنرمند

سایت رسمی سیامک یزدانجو: مسیر دور بود اما وقتی پای دیدار با یک هنرمند پیشکسوت و رساندن پیام مشکلاتش در بین باشد، هشتگرد که هیچ، دورترین راه ها هم نزدیک می شود.


نیکنام حسینی پور، مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در تماسی تلفنی خبر از شرایط نامناسب هنرمندی در زمینه هنرهای سنتی داد و این که مقرر است برای دیدار با او به منزلش در هشتگرد برود؛ پس برای دیدار با این هنرمند با گروه همراه می شویم.
آنچه در ادامه می خوانید روایت خبرنگار بخش تجسمی ایسنا است از این دیدار.
سعید جعفری بروجردی، هنرمند هنرهای سنتی است که سال ها پیش برای گرفتن اقامت دُبی، ایران را به مقصد این شهر ترک کرد و در سال ۱۹۹۵ یک مغازه صنایع دستی در آنجا باز کرد. این هنرمند اما متأسفانه به دلایلی ورشکسته شد و باردیگر به ایران بازگشت. او که داستان زندگی اش را برایمان روایت می کرد، در همین رابطه اظهار داشت: «کار خوبی که کرده بودم این بود که فرزندانم را نبرده بودم اما بعد از بازگشت به ایران دیگر ورشکسته شده بودم و هیچ چیز نداشتم.»
«در حال حاضر اثری از مجموعه کارهایتان دارید؟»؛ بروجردی به این پرسش چنین پاسخ داد: «خوشبختانه من قسمتی از آثارم را نگه داشتم و قسمتی از آثاری که با خودم به دبی برده بودم را بازگرداندم، چون گفتم اگر این ها را هم بفروشم، دیگر چیزی ندارم.»
این هنرمند حوزه هنرهای سنتی با اشاره به یکی از اقداماتش که در آن بجای چوب از ماده جایگزین بهره برده است، افزود: «یکی از کارهایم این بود که سال ۱۳۷۱ اثری را برای پشتیبانی از محیط زیست ساختم که درخت ها را از بین نبرند. من چیزی ساختم که جایگزین چوب شود و در عین حال دستمان برای رنگ آمیزی باز باشد.»

جعفری بروجردی همین طور در پاسخ به سوال مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت درباره این که آیا فرزندانش نیز حرفه او را ادامه دادند یا خیر، اظهار داشت: «به فرزندانم نصیحت کردم که نباید به این حرفه برای پول درآوردن نگاه کنید. خود من نیز از اول باید روی کار ساختمانی تمرکز می کردم و بعد کار دلم را انجام می دادم.»

اثری از جعفری بروجردی


منبع:

1400/09/03
21:45:51
5.0 / 5
641
تگهای خبر: هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳