اظهار نظر شالویی درباره جشنواره موسیقی جوان

اظهار نظر شالویی درباره جشنواره موسیقی جوان

سایت رسمی سیامک یزدانجو: محمود شالویی درباره جشنواره موسیقی جوان می گوید که این رویداد درحقیقت اجتماعی است که جنبه هنری اش بر جنبه های دیگر فزونی دارد و می تواند نقش زیادی در ارتقاء هنر برای هنرمندان داشته باشد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، محمود شالویی ـ سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ درباره تاثیرات جشنواره موسیقی جوان بر جامعه موسیقی اظهار داشت: جشنواره ها آینه هایی از برنامه ها در طول سال ها و بیانی از رشد، تعالی، رونق و کیفیت هستند. اما اینکه تصور نماییم جشنواره برگزار می گردد که تاثیر عینی و عملی داشته باشد، شاید نتوان به تنهایی چنین تاثیر فزاینده ای را برای آن تصور کرد. بدین سبب که امری مقطعی است، امور مقطعی هم بطور معمول گذرا هستند و پرشتاب عبور می کنند، ما باید همیشه تاثیر را به آموزش و کیفیت آموزش معطوف نماییم. درواقع باید به مواردی از این دست توجه کرد، چون کیفیت آموزش در اجراها نمود می یابد و جشنواره ها نیز نمادی از اجراهای گوناگون هستند. به بیان ساده تر، آموزش هایی که در طول یک دوره آموخته شده است، در جشنواره ها از طرف شرکت کنندگان، مجالی برای ارائه و بازنمایی می یابد.
سرپرست معاونت هنری وزارت ارشاد درباره پشتیبانی از برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان و اشتغال زایی برای آنان اضافه کرد: هنر و هنرمند در قالب های محدودکننده اداری قرار نمی گیرند. هنرمند باید فرصت، زمان و آرامش برای پیدایش و خلق ظرافت های هنری خود داشته باشد.
او افزود: شکی نیست که باید برای موضوع معیشت و تامین هزینه های هنرمند فکر اساسی شود. به هر حال، ما هیچ گاه دنبال این نیستیم که یک هنرمند جذب کارهای اداری شود، بلکه باید کاری کرد تا زمینه ای فراهم گردد که هنرمند بتواند بوسیله هنر خود، مسائل معیشتی اش را تامین کند. قسمتی از این مسئله به رونق اقتصاد هنر برمی گردد. یعنی هنر در عین این که واجد ارزش های متعالی است، در موضوع تامین هزینه های مادی و اداره کننده هزینه زندگی هم بتواند نقش مکفی داشته باشد.
شالویی اشاره کرد: اگر بتوانیم برای هنر یک هنرمند چنین فرصت و راستایی ایجاد نماییم، یقینا بیشتر موفق شده ایم. اما این که در جشنواره ها گروه ها یا افراد برگزیده مورد تشویق قرار می گیرند، بیشتر جنبه معنوی دارد. بدیهی است، هرچقدر هم بخواهیم بر مبلغ جوایز جشنواره بیافزاییم، با ارزش هنر برابری نمی نماید. فقط باید به جوایز جشنواره بعنوان ارزش معنوی نگاه کرد و اینکه دست اندرکاران جشنواره این جوایز را به برگزیدگان می دهند تا از اجرای او تشکر کرده باشند. اما آنچه مسلم است این که باید برای معیشت هنرمندان، زیرساخت هایی برقرار شود. راهش این است که هنر کاربردی شود تا شان و مقام هنرمند برای تامین معاش خود حفظ شود، طبعا شان هنرمند بالاتر از این است که برای مسئله امرارمعاش به سختی بیفتد.
سرپرست معاونت هنری وزارت ارشاد درباره نقاط قوت جشنواره موسیقی جوان نیز توضیح داد: جشنواره موسیقی جوان شور و هیجان زیادی در جوانان به وجود می آورد و همچنین، فرصتی برای انسجام برنامه های هنری پدید می آورد. جشنواره درحقیقت اجتماعی است که جنبه هنری اش بر جنبه های دیگر فزونی دارد و می تواند نقش زیادی درارتقاء هنر برای هنرمندان داشته باشد. علاوه براین، جشنواره موسیقی جوان زمینه ای را به وجود می آورد تا شرکت کنندگان بتوانند به حیطه های بالاتری دست یابند.
سرپرست معاونت هنری وزارت ارشاد اضافه کرد: هر رویداد هنری که جنبه نوآوری و خلاقانه خودرا از دست بدهد یقینا گرفتار ضررهای زیادی می شود که تکرار آن هم هیچ سودی ندارد. پس باید همه تلاشمان را به کار بگیریم تا جنبه های نوآورانه را فزونی بخشیم تا از رهگذر آن، جشنواره ها سطح بالاتری را به خود اختصاص دهند.
شالویی با اشاره به اینکه به داوران و اهل پژوهش سفارش می کند تا کارها را در هر دوره از جشنواره رصد کنند و اگر می بینند آثار به حد و اندازه کافی نیست، در برگزاری آن رویداد برای سال آینده تجدید نظر کنند، اظهار داشت: اساسا اعتقاد دارم، برای برگزاری هر جشنواره ای باید در درجه اول به بنیه های علمی آن توجه داشته باشیم و اهتمام نماییم، جشنواره محل ارائه کارهای نو باشد، نه آثار تکراری. جشنواره ها برگزار می گردند تا فرصتی را بوجود آورد که هنرمند بواسطه اثری که ارائه می دهد دیده شود و هنرش در ابعاد جامعه تسری یابد.
سرپرست معاونت هنری وزارت ارشاد درباره مشکلات آموزش موسیقی در کشور اظهار داشت: این یک مشکل بزرگ و اساسی است. زمانی که مدیرکل دفتر آموزش و توسعه کارهای هنری بودم و آموزشگاه ها می بایست از ما مجوز می گرفتند، شوراهایی را در این ارتباط تشکیل داده بودیم. بطورمثال در حوزه موسیقی با همکاری خانه موسیقی، در تجسمی با همکاری دفترکل هنرهای تجسمی و... این شوراها موجب می شد تا استادان این حوزه ها، متقاضایان مجوز آموزشگاه ها را مورد ارزیابی قراردهند و این مسئله را بررسی نمایند که آیا این افراد قدرت ارائه و انتقال به هنرجویان را دارند یا نه. اما در همان زمان هم مشکلی دراین زمینه به وجود می آمد و آن این که، کسانی که مجوز می گرفتند واجد شرایط بودند؛ ولی بهر دلیلی مدیریت آموزشگاه را به دست افرادی می سپردند که آن افراد از توانمندی لازم برخوردار نبودند. این مسئله هنوز هم احتیاج به نظارت دارد و باید از صاحبان مجوز آموزشگاه ها بخواهیم و آنها را ملزم نماییم تا فقط صاحب مجوز، مدیریت فضای آموزشگاه را به عهده بگیرد و آنرا به دیگری واگذار نکند.
او افزود: دیگر اینکه باید برای استادان، کارت های مربی گری و استادی صادر شود و درجه استادی آنها مورد ارزیابی قرار بگیرد. یکی از برنامه های ما این است که امروز جمع کثیری از هنرمندان را داریم که از توانایی برگزاری کلاس و انتقال تجارب و دانش به هنرجویان برخوردار می باشند، ولی تقاضا برای داشتن آموزشگاه را به ثبت نرسانده یا دراین باره اعلام آمادگی نکرده اند. پس باید این گروه از هنرمندان را شناسایی نماییم و مورد حمایت قرار دهیم، چه بسا آنها تا امروز، امکانات لازم را برای تاسیس این اموزشگاه نداشته باشند. پس اگر به مقوله آموزش هنر با دقت و وسواس نگاه شود و این امر را جدی بگیریم و آنرا به اهل فن بسپاریم، یقینا هنرجویانی تربیت می شوند که می توانند با تاکید بر تجارب و اندوخته استادان، جریان های هنری تازه تری را رقم بزنند.
منبع:

1400/09/09
23:19:48
5.0 / 5
606
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو