شالویی در پاسخ :

حراج آثار هنری راه اندازی می شود

حراج آثار هنری راه اندازی می شود

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو سرپرست معاونت هنری وزارت ارشاد اظهار داشت: موانع داخلی راه اندازی اکسپوهای داخلی را در هیچ دوره ای نداشتیم و در این ارتباط حتی بخش خصوصی نیز با نظارت دفتر هنرهای تجسمی می تواند اکسپو راه اندازی کند.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، محمود شالویی سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه رونمایی از کتاب «دنیای شیشه ۲/ اکسپوهای جهان از ۱۸۵۱ میلادی» که بامداد سه شنبه ۱۶ آذرماه در تالار رودکی برگزار شد، در جمع خبرنگاران حاضر شد و به پرسش های آنها پاسخ داد.
شالویی در ابتدا درباره شیوه برگزاری و برنامه ریزی برای حضور در اکسپوها از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: برای اعزام گروههای هنری و فرهنگی به خارج از کشور باید سازوکاری در نظر بگیریم تا از این به بعد با برنامه ریزی بهتر و با کیفیت تر ظاهر شویم. برای حضور گروههای هنری نه در اکسپو بلکه در همه نمایشگاه های بین المللی باید ببینیم گروه ها را به چه منظور و هدفی اعزام می نماییم، چونکه گاهی حضور در برنامه ها برای حمایت و تشویق بوده یا مربوط به موضوع خاصی بوده که آن گروه هنری اعزام شده است.
وی با تاکید بر فعال شدن بخش انعکاس رسانه ای اکسپوها، بیان کرد: مهمست بخش رسانه ای اکسپوها فعال باشد تا حضور پررنگ ایران منعکس شود اما نکته مهم این است که مدیریت برگزاری این اکسپوها برعهده ما نیست و ما فقط قسمتی از این کار هستیم، ولی اطلاعات و آمار ما نشان میدهد که بخش های دیگر مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد رودکی فعال نیست و البته ما هم باید حضور پررنگ تری داشته باشیم.
سرپرست معاونت هنری ارشاد اشاره کرد: برای اکسپوی دبی که دیگر کاری ویژه نمی توانیم انجام دهیم اما بمحض رفع موانع موجود، برای اکسپوهای آتی باید برنامه ریزی جدی داشته باشیم. بر این اساس، آمارها باید توسط متولیان برگزاری اکسپو در ایران بصورت شفاف اعلام گردد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره این که آیا موانع داخلی همچون مسئولان حراج های داخلی، بر سر راه برنامه ریزی برای حضور در اکسپوها دخیل هستند، اظهار داشت: من نمی خواهم درباره اشخاص صحبت کنم؛ در دوره ای که من مدیرکل تجسمی ارشاد بودم یک حراج مهم برگزار کردیم و دو حراج آثار هنری در تالار وحدت برگزار کردیم. در آن زمان به دنبال این بودیم که برمبنای مصوبه مجلس، دو دهم درصد سهم دستگاهها برای هزینه کرد محصولات فرهنگی و هنری را صرف کنند. به دنبال این نبودیم که مبادله ای بین گالری داران صورت بگیرد یا مجموعه داران داخلی، و قصد داشتیم این مساله جنبه عمومی تری پیدا کند و دستگاهها درگیر خرید آثار هنری شوند تا به اقتصاد هنر نیز کمک نماید. امروزه نیز مرکز هنرهای تجسمی به دنبال این است که حراج آثار هنری راه اندازی کند و برنامه ریزی هایش نیز در حال انجام می باشد.
شالویی همین طور افزود: موانع داخلی برای حضور در اکسپوها و همین طور راه اندازی اکسپوهای داخلی در هیچ دوره ای نداشتیم. در این ارتباط حتی بخش خصوصی نیز با نظارت دفتر هنرهای تجسمی ارشاد می تواند اکسپو راه اندازی کند.
وی درباره مباحث مالی جشنواره موسیقی نواحی اظهار داشت: برای ارائه اسناد مالی نگرانی نداریم و به اداره کل موسیقی و جشنواره هم اعلام نموده ام که این جشنواره اسناد خودش را سریع تر آماده کند و در اختیار رسانه ها بگذارد.
سرپرست معاونت هنری در پاسخ به بلاتکلیفی مدیریت دفتر موسیقی و این که چه زمانی مشخص خواهد شد، اظهار نمود: هیچ موضوعی در معاونت هنری وزارت ارشاد بلاتکلیف نیست و هیچ کاری در این عرصه به سبب نبود مدیر روی زمین نمانده است. موسیقی حالا به سرپرستی محمد اله یاری اداره می شود و برخی از افراد را بررسی کردیم و ۶ نفر انتخاب شدند و صحبت شد و از بین آنها ۲ نفر به وزیر محترم ارشاد معرفی شده است. البته خودم هم از آقای اله یاری درخواست کردم مسئولیت را همچنان داشته باشند چون جشنواره موسیقی فجر را داریم و تا تعیین تکلیف مدیریت دفتر موسیقی ایشان زحمت مدیریت کار را می کشند.
وی با اشاره به آماده سازی زیرساخت های موسیقی صحنه ای و کنسرت ها، بیان کرد: زیرساخت ها آماد شده است و از اول آذرماه اعلام کردیم که مجوزها را می توانند بگیرند. هیچ مشکلی برای متقاضیان جهت گرفتن مجوز موسیقی صحنه ای وجود ندارد.
شالویی همین طور درمورد قیمت بلیت ها و همین طور قیمت سرسام آور بلیت کنسرت ها در کیش اظهار داشت: هفته گذشته با مدیران سالن ها و تهیه کنندگان جلسه ای داشتیم و به این توافق رسیدیم که قیمت بلیت ها بااینکه با تغییر شرایط جامعه امکان مبنا قراردادن قیمت های گذشته نیست اما قرار شد رقم نه خیلی بالا برود که امکان حضور متقاضیان اصلی سلب شود و نه آنقدر قیمت پایین باشد که مدیران سالن ها متضرر شوند و بزودی قیمت های نهایی اعلام خواهد شد. درباره بالا بودن قیمت های کنسرت ها در کیش مسئولیتی نداریم و فقط درباره آنهایی که مجوز صادر می نماییم، نظر می دهیم و نظارت انجام می دهیم. در هر حال قیمت بلیت کنسرت ها در کیش با نظر سازمان منطقه آزاد کیش قیمت گذاری می شود.
وی همین طور درباره برگزاری کنسرت الیاس یالچینتاش آهنگساز، خواننده و ترانه سرای ترکیه ای نیز اظهار نمود: ما در جریان درخواست وی برای حضور در ایران هستیم اما درباره انجام شدن یا نشدن این کنسرت باید با مسئولین کیش صحبت شود.
شالویی درباره نظر رهبری و نشان دادن ساز در رسانه ها نیز که پرسش یکی از خبرنگاران بود، اظهار داشت: به طور قطع، مبنای فعالیت همه ما نظر مقام معظم رهبری است و صد درصد آنچه نظر مقام معظم رهبری در این ارتباط مطرح می شود، از نظر ما حکم است و باید صورت گیرد و هیچ کسی به خودش اجازه نمی دهد که مقابل نظر ایشان نظر دیگری بدهد. درباره تلویزیون نیز من نمی توانم نظری بدهم.


منبع:

1400/09/18
12:10:26
5.0 / 5
597
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو