پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان؛

خواسته داوران بخش موسیقی نواحی بر لزوم پشتیبانی از هنرمندان جوان

خواسته داوران بخش موسیقی نواحی بر لزوم پشتیبانی از هنرمندان جوان

سایت رسمی سیامک یزدانجو: اعضای هیات داوران بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان بر لزوم پشتیبانی از هنرمندان جوان عرصه موسیقی نواحی تاکید نمودند.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، برخی از اعضای هیات داوران بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان در شاخه موسیقی جنوب و شمال خراسان در گفتگوهایی مجزا بر لزوم پشتیبانی از هنرمندان جوان عرصه موسیقی نواحی تاکید نمودند.
علی رادمهر از نوازندگان پیشکسوت منطقه بوشهر توضیح داد: جشنواره ملی موسیقی جوان سبب شده نوجوانان و جوانان به سازهای بومی توجه نشان دهند و موسیقی نواحی را تداوم ببخشند. چون وقتی دیدم که شرکت کنندگان به دنبال سازهای اصیل و مقامی خودشان هستند و اینقدر آنرا جدی گرفته اند، واقعا خوشحال شدم. سال جاری حداقل ۲۰ نفر با سازهای بوشهر مثل نی انبان و حداقل ۵ یا ۶ نفر هم از هرمزگان در جشنواره حضور داشتند.

این هنرمند پیشکسوت موسیقی نواحی، استقبال جوانان از موسیقی بومی را مایه خرسندی برشمرد و اظهار داشت: بدون شک جشنواره ملی موسیقی جوان در این شور و استقبال نقش بسزایی داشته است و تردید ندارم همه آنهایی که کارشان در جشنواره مورد توجه قرار گرفته باشد، سال آینده با قدرت بیشتری ظاهر خواهند شد و عشقی که در دل جوانها نسبت به موسیقی اقلیم شان جوانه زده، هیچگاه از بین نخواهد رفت و انواع موسیقی غربی هم این عشق و علاقه را از بین نخواهد برد. موسیقی نواحی ریشه در قومیت این جوان ها دارد، اصالت آنهاست و شک نکنید که برای اشاعه این سازها تلاش خواهند کرد.
رادمهر تصریح کرد: اگر تبلیغات گسترده بود و امکانات در اختیار همه بود، علاقمندان بیشتری بویژه از روستاها می توانستند در جشنواره شرکت نمایند. همین حالا هزاران نفر در جشنواره شرکت کرده اند و حتما نقصها یا مشکلاتی در جشنواره وجود دارد اما در مقایسه با دستاوردهای جشنواره و تاثیرات آن به قدری ناچیز است که به چشم نمی آید.
به هر حال من برای نخستین بار داور جشنواره بودم و امکان دارد سال های بعد نباشم اما همین که جشنواره دارد چنین حرکت بزرگی انجام می دهد از نظر من قابل تحسین است و می دانم انتخاب و ارزیابی آثار، امورات اجرایی جشنواره بسیار دشوار است اما امیدوارم جشنواره همیشه تداوم داشته باشد.
حیات موسیقی نواحی را چه کسانی تضمین می کنند؟
علیرضا سلیمانی داور بخش نواحی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی اعتقاد دارد جوانان علاقه مند به موسیقی مقامی، حیات این موسیقی را تضمین می کنند، ازاین رو باید مورد حمایت قرار بگیرند.
وی ضمن اشاره به تلاش شرکت کنندگان برای عرضه یک اجرای خوب، اظهار داشت: کسانی که به سازهای بومی و موسیقی محلی روی می آورند، باید مورد حمایت قرار بگیرند. از طرفی هنرمندانی که در جشنواره برگزیده می شوند، زحمت کشیده اند و درنتیجه توقعاتی دارند. وزارت ارشاد باید تسهیلاتی به آنها بدهد و شرایط رشد آنها را فراهم آورد.

سلیمانی که در جشنوارهای دانش آموزی هم سابقه داوری دارد، تداوم موسیقی بومی و نواحی را در توجه به جوانان و نوجوانان فعال در این حوزه موثر دانست و تصریح کرد: امیدوارم هر چه زودتر جشنواره به صورت حضوری برگزار گردد که ما بچه ها را از نزدیک ببینیم، میزان علاقمندی و عشق آنها را درک نماییم، نحوه حضورشان روی صحنه را ارزیابی نماییم که بفهمیم چه کسانی واقعا علاقه مند به موسیقی مقامی هستند.
این موسیقیدان شمال خراسان تشریح کرد: من همیشه کوشیده ام به شرت کنندگان مشاوره بدهم و کمک کنم کسانی که عاشق موسیقی مقامی هستند، در راهشان درست تر پیش بروند.


منبع:

1400/09/20
20:52:49
5.0 / 5
476
تگهای خبر: جشنواره , ساز , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو