تهیه كننده بریكولاژ با سایت رسمی سیامك یزدانجو مطرح كرد؛

خاطره جالب نادر مشایخی از جمشید مشایخی

خاطره جالب نادر مشایخی از جمشید مشایخی

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو رحمان حاصلی تهیه کننده مستند بریکولاژ از تجربه آشنایی با نادر مشایخی و ساخت مستند درباره این موسیقیدان برجسته گفت.رحمان حاصلی تهیه کننده مستند «بریکولاژ؛ زندگی نادر مشایخی» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره دلیل انتخاب نادر مشایخی برای ساخت این مستند اظهار داشت: نادر مشایخی از آن دسته افرادی است که به واسطه اندیشه ورزی مدام، نگاه متفاوت و زیبایی به جهان اطرافش دارد، بنابراین به سراغ هر چیزی می رود با نگاه متفاوتش جنبه های تازه ای از آن مبحث به نمایش می گذارد. طبیعی است که چنین هنرمند اندیشمندی باید برای یک مستندساز مبحث جذابی باشد. از طرفی بسط و گسترش اندیشه های این آهنگساز و رهبر ارکستر برجسته، یک رسالت فرهنگی تلقی می شود که باید به نحو شایسته انجامش داد.
وی افزود: وقتی ایده فیلم توسط آقای توسلیان پیشنهاد شد، برایم خیلی جذاب بود چونکه آقای نادر مشایخی از موزیسین ها و رهبر ارکستر ملی تهران بودند، سال ها در اروپا تحصیل و تدریس کردند، ضمن این که عضوی از خانواده بزرگ مشایخی بودند. در آشنایی های اولیه وقتی بیشتر با ایشان آشنا شدم، واقعاً نگاه ها و ایده های ایشان بیشتر مرا جذب کرد و انگیزه ساخت فیلم شد.
حاصلی بیان نمود: آقای مشایخی خودش می گوید که در دوران نوجوانی عاشق سینما بودم و با حمید تمجیدی یک فیلم کوتاه هم ساختم. همان شب پدرم چند نفری را دعوت کرد و فیلم را دیدیم، مرا به اتاقی برد و گفت نادر فردا بامداد که از اتاق بیرون آمدی به من می گویی موسیقی یا سینما.
وی اضافه کرد: او موسیقی را انتخاب و از همان جا آموزش موسیقی و پیانو را شروع می کند، در ۱۷ سالگی به وین می رود و یک جمله خیلی خوبی که در فیلم هست، آقای مشایخی می گوید استادی که در دانشگاه وین هست و مرا به شاگردی پذیرفت به من گفت نادر اگر می خواهی موزیسین شوی باید ۲۴ ساعت کار کنی و آدمی که ۲۴ ساعته کار کند، تنها می شود. آیا تو قبول می کنی این کار را انجام دهی؟ به همین ترتیب نادر مشایخی قبول می کند و پا در عرصه آهنگسازی و رهبری ارکستر می گذارد. او واقعاً تلاش فراوانی کرده و جایگاه ویژه ای دارد، ضمن این که ایده های فراوانی هم در این حوزه دارد.
این تهیه کننده اظهار نمود: یکی از جذاب ترین کارهایی که آقای مشایخی می کند مشاهده کردن است. واقعاً تمایلی به خانه، ماشین و اتفاقات این چنینی ندارد و خیلی ساده زندگی می کند ولی دوست دارد سفر کند، ببیند و بین مردم باشد. خیلی پیاده روی می کند و این نگاهش به جامعه تشکیل دهنده یکی از ارکان فیلم ما بود که بریکولاژ شکل گرفت؛ خود ایده بریکولاژ. به نظرم نوع زندگی و زیست ایشان برای ما جذاب بود.
وی جالب ترین خاطره نادر مشایخی از پدرش را خاطره ای در وین بیان کرد و اظهار داشت: نادر خاطره ای از آقای مشایخی در نخستین دیدارشان در وین که آقای مشایخی به دیدنش می رود، داشت؛ که به نظرم جالب ترین خاطره او بود. او می گفت وقتی پدرم به وین آمد، ایرانی بودن پدر و عرق ملی و احترام به آداب و سنن و علاقه مندی اش به حضرت حافظ، شور ایرانی بودنش برای نخستین بار خیلی مرا تحت تأثیر قرار داد. نادر مشایخی از این خاطره خیلی یاد می کند. همینطور از لحظات آخر آقای مشایخی در بیمارستان که کنارشان بوده است، می گفت، ولی بهترین خاطره ای که از پدر دارد یکی همان خاطره ای است که پدرش در نوجوانی به او می گوید همین امشب بین موسیقی یا سینما یکی را انتخاب کن، یکی هم همین خاطره وین که می گفت برای نخستین بار آنجا من حس ایرانی گری زیادی از پدرم گرفتم.

1400/09/27
11:50:33
5.0 / 5
580
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , پیانو , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو