لیلی گلستان: آثار جعلی زیاد شده، گالری دارها حواسشان باشد

زهرخند علی گلستانه به جعل آثارش

زهرخند علی گلستانه به جعل آثارش

سایت رسمی سیامک یزدانجو: چند روزی است که آثار جعلی و با امضای ساختگی از علی گلستانه، هنرمند فقید درحال دست به دست شدن است. در همین رابطه به گفت و گو با لیلی گلستان پرداختیم تا درباره این اتفاق، علت جعل شدن آثار هنری و همین طور راهکارهای احتمالی برای جلوگیری از آن بیشتر بدانیم.


جعل آثار هنری در فضای هنرهای تجسمی پیشینه ای طولانی دارد؛ از علی گلستانه گرفته تا نقاشان دیگر، این اتفاق تلخ گریبان گیر بیشتر هنرمندان شناخته شده است.
گالری هما امروز (سه شنبه، ۳۰ آذر) در صفحه اینستاگرام خود با انتشار عکسی از زنده یاد علی گلستانه چنین نوشت: «قدیم تر چند صباحی می گذشت تا آثار جعلی از یک هنرمند فقید دست به دست بشود؛ چند روزی است آثار عجیبی با امضای ساختگی گلستانه در تهران پراکنده اند. خودش اگر بود این شکلی از گوشه چشم نگاه می کرد و زهرخند می زد.»حتی از گالری دار هم بعید نیست که آثار جعلی بفروشد

با منتشر شدن این خبر در فضای مجازی، خبرنگار بخش تجسمی ایسنا در تماسی با لیلی گلستان، گالری دار ابعاد این قضیه را جویا شد.
وی در همین رابطه چنین اظهار نمود: «این اتفاق فقط برای آثار علی گلستانه رخ نداده است، بلکه برای همه هنرمندان است. کارهای تقلبی بسیار زیاد شده و خریداران باید بدانند که از هر کسی نباید هر کاری را خریداری کنند. حتی از گالری دار هم بعید نیست که آثار جعلی بفروشد؛ چونکه ممکنست خود مدیر گالری نیز موقع خرید اثر متوجه جعلی بودن آن نشود.»
وی ضمن اشاره به این نکته که گالری دارها باید بیشتر حواسشان را جمع کنند، اشاره کرد: «این افراد انقدر درجه یک تقلب می کنند که امکان شناسایی بسیار کم است؛ بدین سبب گالری دارها باید حواسشان باشد که از چه کسی کار را خریداری می کنند. به عبارتی فرد فروشنده باید شناسنامه کار و پیشینه خرید را به گالری دار بدهد.»

گلستان همین طور افزود: «هرکسی که فوت می شود فورا این بلا بر سر آثار او می آید. علی گلستانه، سهراب سپهری و... هنرمندانی هستند که نمونه تقلبی آثارشان در بازار زیاد دیده می شود.»
این مدیر گالری در آخر ضمن اشاره به این نکته که آثار هنری فقط نباید از مجرای گالری ها خرید و فروش شوند، افزود: «نقاش ها اگر با گالری قرارداد دارند، باید آثارشان فقط در همان گالری خرید و فروش شود اما لزوما همه نقاش ها با گالری قرارداد ندارند و بدین سبب می توانند در آتلیه خودشان نیز به فروش آثارشان بپردازند.»

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، علی گلستانه هنرمند معاصر کشورمان به سبب اثرات ناشی از ابتلاء به ویروس کرونا، روز چهارشنبه (۱۴ مهر) فوت کرد.
اثری از زنده یاد علی گلستانه

1400/09/30
22:29:47
5.0 / 5
507
تگهای خبر: هنر , هنرمند , هنرمندان , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو