به بهانه سالروز درگذشت جلیل ضیاء پور

نگاهی به آثار پدر نقاشی مدرن ایران

نگاهی به آثار پدر نقاشی مدرن ایران

سایت رسمی سیامک یزدانجو: حدود 22 سال پیش در چنین روزهایی بود که عالم هنر جلیل ضیاء پور که بعنوان «پدر نقاشی مدرن ایران» شناخته می شود را برای همیشه از دست داد. به مناسبت سالروز درگذشت این هنرمند نگاهی به تابلوهای نقاشی هایش خواهیم داشت.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، هر هنرمند روشی در خلق اثر دارد که بعنوان سبک شخصی او شناخته می شود. عده ای شیوه هایی شبیه به هم را در پیش می گیرند که همین موجب می شود تا آنان پیرو یک سبک مشترک باشند.
جلیل ضیاء پور اما به سبب داشتن یک روش شخصی و به دور از تقلید بعنوان پدر نقاشی مدرن ایران شناخته می شود. آثار این هنرمند به سبب دارا بودن مضامین اصیل ایرانی، ساده سازی در فیگورها، پای بندی به سطوح سنتی به همراه خطوط هندسی، آگاهی بر ترکیب بندی و بطور کلی روش خاص نقاشی اش مشهور است.
نقاشی های جلیل ضیاءپور دارای روشی شخصی است و به دور از تقلید، که به اذعان بزرگان این رشته از هنر هر کدام نه فقط پشتوانه ملی فرهنگی، بلکه ثروت ملی شمرده می شود.
جلیل ضیاءپور به سبب استفاده از اشکال هندسی و هنر تزئینی که برگرفته از دست مایه های ایرانی است و نیز تقسیم بندی هایی که به روش کوبیسم انجام داده و برای اولین بار طرح نوینی را در هنر مدرن ایران رقم زده است، بعنوان پدر هنر نقاشی ایران معروف است.
در ادامه برخی از تابلوهای این هنرمند را مشاهده خواهید کرد که در سایت رسمی جلیل ضیاء پور قرار دارند.


جلیل ضیاء پور یکی از مهم ترین نقاشان معاصر ایران بود که کوشش های قابل توجهی در حوزه مبارزه با مقلدان شیوه های گذشته، مدرنیست های بی ریشه برگشته از خارج، واپس گرایان توده ای و پی گیران روش کهنه اروپایی کرد.
نگاهی به نقاشی های این هنرمند نشان میدهد که هنر نقاشی وقتی که آگاهانه و در عین حال بصورت علمی و با دانش در خدمت نقاش باشد، می تواند ضمن حفظ فرهنگ و نشان دادن زیبایی ها و قابلیت های آن، رنگی از روزگار و نشانی از تجدد و نو بودن را به همراه خود داشته باشد.
این هنرمند سه شنبه، ۳۰ آذر ۱۳۷۸، در سن ۷۹ سالگی در تهران درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

منبع:

1400/10/01
22:10:13
5.0 / 5
541
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو