دیدار با حسین محجوبی ـ معمار پارك ساعی و نقاش معاصر

ساخت پارک های جدید برای تهران روی بوم نقاشی!

ساخت پارک های جدید برای تهران روی بوم نقاشی!

سایت رسمی سیامک یزدانجو: طراح و معمار پارک های معروف تهران که از نقاشان معاصر کشورمان هم هست، مدتی است که برای طراحی پارک های جدید به بن بست خورده است. می گوید، تهران آب ندارد. او خلاقیت را جایگزین ماندن در این شرایط کرده است و پارک هایی که طراحی نموده و قرار بوده زمانی عملیاتی شود را در تابلوهایش به تصویر می کشد.


یک شب مانده بود به شب چله. هوا بارانی و تهران ترافیک. ساعتها در انتظار رسیدن به منزل «نقاش بهشت» بودیم. اما بعد از رسیدن به مقصد و وارد شدن به منزل حسین محجوبی، فضای دل انگیزی پیش رویمان قرار گرفت که از همان بدو ورود، خستگی را فراموش کردیم و درگیر تابلوها و آثار هنری شدیم؛ مثال بازدیدکننده ای که به تماشای یک موزه رفته باشد!
ورود به منزل محجوبی تنها فرصتی گذرا را برای تماشای فضا در اختیارمان گذاشت. پس باید دندان بر جگر می گذاشتیم، کنجکاوی مان را کنترل می کردیم تا در فرصتی مقتضی از آثار هنری فراوانی که از پشت یک ورودی روی دیوار نصب شده و هر لحظه ما را فرا می خواندند، بازدید نماییم.
همراه با مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت و همراهانش بر سر میز پذیرایی نشستیم که استاد محجوبی برای میهمانان خود آماده کرده بود. هنرمندی که سالیان دراز است قلمو و بومش طرحی جز طبیعت را نمی شناسد و الان با محاسن سفید با میهمانان خود به گپ و گفت نشسته است.
محجوبی بعد از مدتی از تخریب فضای طبیعی ایران صحبت می کند و می گوید که «امروز حتی مازندران را هم نابود کرده اند و نمی دانند که چه می کنند. دیگر چای طبیعی هم پیدا نمی گردد و همه چیز ماشینی شده است، در گذشته با چای ای که می خوردیم واقعا مست می شدیم. آن چای واقعا عطر و رنگ خوبی داشت.»


منزل حسین محجوبی به یک موزه می ماند. خود او نیز با شوخ طبعی از بی توجهی شهرداری و بدقولی هایش درباره تبدیل آن به یک موزه می گوید و در گفت وگویی با ایسنا ادامه می دهد: تنها آرزویی که در سینه دارم راه اندازی موزه ام است و اصلا وصیت کرده ام که بعد از فوتم فرزندانم اینجا را به یک موزه تبدیل کنند. من از سال ۱۳۵۳ در این خانه هستم و میزبان چهره های فرهنگی مهمی مثل احمد شاملو، بهبهانی، مشیری و... بوده ام. بارها مسئولان شهرداری به خانه ما آمدند و حتی در بار آخر صورت جلسه هم کردند ولی همچنان هیچ اتفاقی دراین زمینه نیفتاده است. آخرین بار قرار شد ملک را به قیمت روز بخرند که ملک در اختیار شهرداری باشد و حدود ۶ اثر مرا نیز که مربوط به دوره های مختلف است خریداری کنند که به همراه قسمتی از وسایل شخصی من در محل موزه به نمایش بگذارند. ولی گویی برایشان اهمیتی ندارد.
نیکنام حسینی پور (مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت) و حسین محجوبی


منبع:

1400/10/05
20:50:36
5.0 / 5
545
تگهای خبر: نمایش , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲