شروع جایزه آینه دار دوران با تمجید از باستانی پاریزی

شروع جایزه آینه دار دوران با تمجید از باستانی پاریزی

سایت رسمی سیامک یزدانجو: برنامه های دومین دوره جایزه «آینه دار دوران» چهارم دی هم زمان با سالروز تولد محمدابراهیم باستانی پاریزی با رونمایی از پوستر این رویداد در باغ نگارستان شروع شد. این برنامه تا 17 دی ماه، زادروز خواجوی کرمانی، ادامه خواهد داشت و برگزیدگانِ این رویداد در مراسمی که بیستم دی ماه در تالار وحدت برگزار می شود، مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی این رویداد، در ابتدای این مراسم که اجرای آنرا مژده لواسانی به عهده داشت، محمدجواد جامه بزرگی، رییس اداره موزه ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران ضمن تبریک زادروزِ ابراهیم باستانی پاریزی اظهار داشت: باستانی پاریزی انسان بسیار بزرگی بودند و حق بزرگی بر گردن دانشگاه تهران دارند، اگر همت و خدمات او، مرحوم محمود روح الامینی و حسن حبیبی نبود، امروز مجموعه باغ نگارستان وجود نداشت و به یک پارکینگ تبدیل گشته بود.
او اضافه کرد: جای بسی خوشی است که با برگزاری جایزه آینه داران دوران به زودی شاهد برگزاری نمایشگاه دائمی از آثار تجسمی شرکت کنندگان در این رویداد خواهیم بود.
حمید باستانی پاریزی پسر باستانی پاریزی به نمایندگی از خانواده بیان کرد: جایزه «آینه دار دوران» به همت سیدعباس دعایی، از اتفاقات خوبی است که در سالهای اخیر رقم خورده و آثار بزرگان ادب را به زبان هنر بازتاب می دهد.
او با بیان این مطلب که کارهای فرهنگی همیشه نیاز به پشتیبانی دارد، اظهار داشت: خانواده باستانی پاریزی همیشه حامی معنوی این رویداد بوده است.
باستانی پاریزی افزود: ما در دورانی زندگی می نماییم که جوان ها با کتاب سروکار کمی دارند و برگزاری رویدادهایی از این دست کمک می نماید تا به مطالعه و خواندن کتاب علاقمند شوند. باید همین جا از حامیان مالی و معنوی این رویداد همچون مس سرچشمه و مجموعه باغ نگارستان تشکر کنم.
او اضافه کرد: باید قدر بزرگان را بدانیم تا شاهد بالندگی فرهنگ و هنر و انتقال تجربیات بزرگان به نسل های بعد باشیم.
باستانی افزود: در هفت سالی که از درگذشت پدرم می گذرد، ۴۶ عنوان از کتاب های وی تجدید چاپ شده اند و اگرچه تیراژ کتاب ها دیگر مثل گذشته نیست، این مساله جای شادمانی دارد.
سیدعباس دعایی موسس و طراح جایزه «آینه دارِ دوران» اظهار نمود: موجب افتخار من است که فرصتی برایم فراهم شده تا بانی ارج نهادن به خدمات «استاد باستانی پاریزی» و «استاد طاهره صفارزاده» باشم. روح این دو استاد آن قدر بزرگ است که کارها به خوبی پیش می رود و خوشحالم که در این راه خانواده استاد باستانی پاریزی همراه ما هستند.
او اظهار داشت: بطور هم زمان نمایشگاه آثار برگزیدگان دومین جایزه «آینه دار دوران» شامل آثار ۳۳ هنرمند در فرهنگستان هنر افتتاح می شود. کارها برمبنای شخصیت و آثار طاهره صفارزاده و باستانی پاریزی خلق شده اند که موضوعات دومین دوره جایزه بودند.
دعایی توضیح داد: باتوجه به نظر هیئت محترم داوری و پیموده شدن مراحل مختلف، از میان آثار ۱۱۰ هنرمند کارهای این ۳۳ هنرمند که همخوانی بیشتری با موضوع داشتند منتخب شدند و با نظر داوران، بالاترین ها تعیین و جوایز تقدیم شان خواهد شد.
موسس و طراح جایزه «آینه دارِ دوران» اظهار داشت: نمایشگاه برگزیدگان این جایزه تا روز خواجوی کرمانی (۱۷ دی ماه) ادامه خواهد داشت و برنامه با اختتامیه ۲۰ دی ماه در تالار وحدت با همراهی مراکز همراه استان کرمان به یاد خواجوی کرمانی اختتام خواهدیافت.
همین طور حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی، مدیر روزنامه اطلاعات، با اشاره به دوستی اش با باستانی پاریزی اظهار داشت: باستانی پاریزی بسیار خوش سخن و طناز بودند. او همچون افرادی بود که در هیچ دوره ای مجیز هیچ مقامی را نگفت و انسان فرهیخته و آزاده ای بود. حتی یک دفعه برای اینکه او راضی شود در مراسمی که فرد سیاسی حضور داشت، سخنرانی کند یک هواپیما رفت و برگشت برای او بدون هیچ سرنشینِ دیگری چارتر کردند اما او باز هم نپذیرفت.
او اضافه کرد: سابقه آشنایی من با باستانی پاریزی شنیدنی است. باستانی پاریزی با روزنامه اطلاعات از قبل از انقلاب همکاری داشت و بعدها این همکاری قطع شده بود. سالهای دور علی حجتی کرمانی کتابی نگاشت و باستانی پاریزی مقاله ای برای این کتاب نوشته بود و قبل از انتشار کتاب کرمانی این مقاله را در اختیار ما گذاشت تا در روزنامه اطلاعات منتشر شود. ما هم این مقاله را بدون کسب اجازه در روزنامه منتشر کردیم و همین مورد سبب ناراحتی باستانی شد و نامه ای برای ما نوشت و عنوان نمود برمبنای موضع و نگاهی که دارد هیچ نوع همکاری با روزنامه اطلاعات ندارد و این مقاله بدون کسب اجازه وی در روزنامه انتشار یافته است. نخست نامه او، و بعد پاسخ خودم را در روزنامه منتشر کردم. مدت ‎ها گذشت و باستانی پاریزی به مرور با رویکرد و دیدگاه روزنامه و من آشنا شد و همین مورد سبب شد که ما به هم نزدیک شویم و حتی چندین بار هم به موسسه اطلاعات آمد و برای او مراسم بزرگداشتی هم برگزار کردیم. حتی پیشنهاد دادند اگر به مناسبت ۸۰ سالگی روزنامه اطلاعات ویژه نامه ای منتشر نماییم، مقاله ای برای ما می نویسند و چنین هم کرد.
دعایی افزود: زمانی که می خواستم برای گرفتن مقاله نزد باستانی پاریزی بروم او برای چکاپ سالیانه در بیمارستان مهر بستری بود و چون بیست ویکم ماه رمضان بود من بدون گل و شیرینی نزد او رفتم و علت دست خالی رفتنم را نیز به او گفتم و گفتم برای سلامتی شما هفت سوره حمد می خوانم. بعد از خواندن سوره حمد باستانی به من اظهار داشت که تختش را تنظیم کنم و حکایتی از یکی از پزشکان کرمانی نقل کرد که در ماهان کرمان در خانه بیماران را درمان می کرد و در ازای درمان هر چیزی که بیمار در وسعش داشت بابت دارو دریافت می کرد. روزی مردی روستایی را که چیزی نداشت درمان کرد و در ازای دارو از او خواست تا زمین باغچه حیاط خانه اش را برای کشت بیل بزند. دلیل این کار او این بود که معتقد بود اگر به کسی داروی مجانی بدهی او نمی خورد و حالش خوب نمی گردد اما زمانی که فردی بابت دارو پول پرداخت می کند تا آخر آنرا مصرف می کند. من هم امروز از تو خواستم تا اهرم تخت من را تنظیم کنی تا دست خالی آمدن به دیدارم را جبران کنی.
مدیر روزنامه اطلاعات در بخش پایانی سخنانش به قدرشناسی استاد باستانی اشاره نمود و اظهار داشت: باستانی پاریزی با هر حرف و رفتارش به ما درس می داد و زمانی هم که فوت شد با وصیت برای دفن در کنار همسرش به ما تصریح کرد که همسر و خانواده چقدر اهمیت دارند.


سپس برنامه فیلم شعرخوانی افشین یداللهی در ستایش شعری استاد باستانی پاریزی پخش، و در ادامه فیلم اجرای این شعر توسط شهرام ناظری به همراه گروه ارکستر پخش گردید.
شهرام ناظری هنگام اجرای این قطعه اظهار داشت: مایه مباهات ملت ماست که قطعه ای به یاد استاد باستانی پاریزی تولید شده است. قطعه ای که ترانه آنرا افشین یداللهی سرود و آرزوی او بوده که من آنرا اجرا کنم. بیت بیت این شعر قسمتی از دریای تفکر این استاد بزرگ را تصویر می کند.
در فیلم کوتاه دیگری محمدرضا شفیعی کدکنی هم در سخنان بسیار کوتاهی بیان کرد: هر کاری که برای استاد باستانی صورت گیرد کم است و از خدمات برگزارکنندگان این رویداد قدردانی کرد.


سیدعلی میرافضلی شاعر و از حامیان معنوی این رویداد با ذکر خاطره ای اظهار داشت: حدود ۱۰ سال پیش قرار بود مراسم بزرگداشتی برای باستانی پاریزی در زادگاهش اجرا شود اما با کارشکنی برخی افراد این امر میسر نشد. اگر این فرصت فراهم می آمد، هدیه نابی بود که به شهر سیرجان تقدیم می شد. زمانی که استاد پاریزی در فروردین سال ۱۳۹۳ درگذشتند، همین افراد از همان کسانی بودند که برای مراسم یادبود ایشان پیام تسلیت می فرستادند. وی در ادامه دو شعر برای حاضران خواند.
حامد عسگری دیگر شاعری بود که در این مراسم دو شعر خواند و اظهار داشت: سال ها پیش در دانشگاه تهران بودیم و استاد باستانی پاریزی در حالِ پایین آمدن از پله ها بودند که عصا از دست شان درآمد و افتاد. من عصا را برای ایشان بردم و با هم مسیری را پیاده روی کردیم و استاد از حال و هنرم پرسیدند. اصلا فکر نمی کردم بعد ایشان در یکی از کتاب هایشان بیت شعری از من را بنویسند.
مجتبی احمدی دیگر شاعری بود که در این مراسم شعر خواند و اظهار داشت: باستانی پاریزی یکی از بزرگان عصر ما بودند و نسل های متمادی مدیون خدمات ایشان هستند. یکی از مشخصه های بارز باستانی پاریزی، ایران دوستیِ ایشان بود و در سراسر نوشته های ایشان این مساله مشهود است.


رسول رییس جعفری( اقتصاددان) هم در سخنانی با ذکر بخش هایی از دیدگاه های باستانی پاریزی بیان کرد: زمانی که در رشته اقتصاد تحصیل می کردم، دریافتم آثار باستانی پاریزی از مهم ترین منابعی هستند که اگر مورد بهره برداری قرار گیرند می توانند به توسعه اقتصادی و اجتماعی ایران کمک کنند.
او اضافه کرد: برای اینکه کشوری بتواند به مرحله توسعه یافتگی برسد باید بتواند مسائل اجتماعی اش را حل کند و این امر مستلزم شناخت دقیق اجتماع و شناخت دقیق تاریخ سرزمینش است که استاد باستانی این اکسیر را داشت.
در ادامه مراسم اثری که توسط غلامحسین الطافی خلق شده بود، به همراه هدایای دیگری به خانواده باستانی پاریزی اهدا شد. همین طور فیلم کوتاه مستند «هفت پرده باستانی» ساخته هومن ظریف به نمایش درآمد.
در بخش پایانی این مراسم اسامی هنرمندانی که آثارشان به نمایشگاه راه یافته بود اعلام گردید و مصطفی پاریزی قطعات «ایران»، «ضدکار»، «پیش گل و باران» و «زلزله جون» را به همراه گروه باراد اجرا کرد.
منبع:

1400/10/06
10:43:47
5.0 / 5
471
تگهای خبر: ترانه , شعر , نمایش , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو