گفت وگو با نزهت امیری

بار سنگین زن بودن بر دوش یک رهبر ارکستر

بار سنگین زن بودن بر دوش یک رهبر ارکستر

«خیلی دشوار می باشد که آدم هنرمند باشد و به غیر از مسئولیت های دشوار اصالتِ هنری، زن هم باشد؛ در شرایطی که برخی ارزش ها در جایگاه درست خودشان قرار ندارند، این مسئله مدام بار سنگینی بر دوش شما می گذارد.»


جملات بالا بخشی از اظهارات نزهت امیری، رهبر ارکستر است که در گفتگو با خبرنگار بخش موسیقی ایسنا مطرح می شود.
این بانو که بعنوان تنها رهبر ارکستر زن در ایران شناخته می شود، در پاسخ به این سؤال که در روزهای همه گیری ویروس کرونا مشغول انجام چه کاری بوده است، اظهار نمود: «در ایام کرونا پارسال و در ۱۰ مرداد ماه یک اجرا با ارکستر بانوان سرزمین مادری داشتم که در فضای باز تالار وحدت اجرا کردیم. از طرفی درحال آماده سازی یک آلبوم هستم که در مرحله مجوز است و من بعنوان ناظر حضور داشتم و بیشتر وقتم را در روزهای کرونا گرفت. پنج مجلد از کتاب های کودک من هم دو روز قبل از اجرا، بالاخره بعد از سال ها تجربه، کار، نگارش و ویرایش، منتشر گردید.»

امیری که اخیرا رهبری «ارکستر سرزمین مادری» را به صورت حضوری در تالار وحدت عهده دار بود، درباره از سر گرفته شدن اجراهای حضوری بعد از دو سال شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: «ما از نخستین اجراها به همراه تماشاگر بودیم. همیشه کارهای سخت را بر عهده آدم هایی می گذارند که اهلش هستند؛ شاید بنابراین ما را انتخاب کردند. بانویی روز گذشته پیامی به من دادند و گفتند، خانم امیری من دوستی در فرانسه دارم که معتقدند نه تنها شما در ایران نخستین بانویی هستید که ارکستر را روی صحنه بردید بلکه در جهان هم بعد از انتشار کرونا هنوز بانوان دیگر، کاری را روی صحنه نبرده اند.»
او افزود: «واقعا ما افتخار می نماییم به این که علیرغم مشکلات، تلاشمان برای مقابله است؛ چون زندگی باید علیرغم مشکلات عدیده ای که شاید کسی چاره ای هم برای آنها ندارد، از سر گرفته شود. علیرغم عزیزانی که در این زمان از دست داده ایم و واقعا افق روشنی هم نمی بینیم اما نمی گردد تلاش نکرد.»
صحنه ای از اجرای ارکستر سرزمین مادری در تالار وحدت ـ دو سال بعد از انتشار کرونا


منبع:

1400/10/07
21:48:34
5.0 / 5
467
تگهای خبر: آلبوم , ساز , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو