دیدار با لوریس چكناواریان؛

هیچ ارتشی قویتر از هنر نیست

هیچ ارتشی قویتر از هنر نیست

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در روزهای آخر سال 2021 میلادی به دیدار لوریس چکناواریان هنرمند شناخته شده و پیشکسوت موسیقی رفت.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت به دیدار لوریس چکناواریان موسیقی دان، آهنگساز و رهبر ارکستر شناخته شده کشورمان رفت.
در این دیدار که در محل هتل نادری نو صورت گرفت چکناواریان ضمن روایت خاطراتی با اشاره به دوره همه گیری کرونا بیان کرد: این ۲ سال برای من یک هدیه الهی بود و توانستم خودم را در خانه زندانی کنم و حدود ۴۰ اثر موسیقی را به پایان برسانم. عاشورا، سیاوش، صادق هدایت، کافکا و چند اثر از شکسپیر همچون آثاری بود که در طول این مدت نوشته ام.
در ادامه چکناواریان با اشاره به زادگاهش بروجرد اظهار داشت: آرزو دارم روزی در بروجرد هنرستان موسیقی راه اندازی کنم اما این مساله مستلزم داشتن حمایت کننده مالی و حمایت نهادهای فرهنگی دولتی است. این هنرستان می تواند یکی از بهترین و با اهمیت ترین مراکز آموزش کشور بشود. شهر بروجرد می تواند بعد از تاسیس این هنرستان مانند خیلی از کشورهای دنیا همچون اتریش با نام هنر در دنیا شناخته شود.
این هنرمند در ادامه خاطرات خودرا از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مرور کرد و اظهار داشت: در آن روز من به همراه یکی از دوستانم در محدوده خیابان جمهوری امروز بودم که مردم زیادی هم در خیابان ها حضور داشتند. ناگهان تانکی به خیابان آمد و به اشتباه بجای منزل دکتر مصدق به سمت سفارت شوروی درحال حرکت بود که مردم اهتمام می کردند جلوی آنرا بگیرند و در نزدیکی سفارت راننده تانک متوجه اشتباه خود شد و مسیر خودرا تغییر داد. مردم بسیاری در آن روز کشته شدند حتی یک گلوله هم به پای دوست من به هدف خوردن کرد و یک تیر از نزدیکی سر من گذشت که اگر درصدی این تیر پایین تر بود در این لحظه من کنار شما نبودم.
چکناواریان در ادامه با اشاره به وضعیت موسیقی در کشور اظهار داشت: هم اکنون اوضاع موسیقی در کشور خوب نیست و یکی از با اهمیت ترین دلیل های این اتفاق نبود معلم در این حوزه می باشد. زمانی که من رییس ارکستر بودم نزدیک به ۱۵۰ نوازنده از خارج آورده بودم و این ها به شاگردان هم آموزش می دانند. اما الان این اتفاق نمی افتد و در این عرصه گرفتار ضعف گسترده ای شده ایم. اگر این ها مانده بودند ما هم اکنون یکی از درجه یک ترین ارکسترهای جهان را داشتیم چون داشتن یک ارکستر خوب نیازمند ۵۰ سال زمان است. شما بطورمثال برای پزشک شدن می توانید از ۱۸ سالگی وارد دانشگاه شوید و شش سال آینده یک پزشک شوید اما یک نفر برای اینکه یک موزیسین خوب بشود باید از ۶ و۷ سالگی شروع کند و تا ۲۰ سالگی ادامه دهد تا تبدیل به یک موزیسین خوب شود.
این آهنگساز اظهار نمود: یک نکته دیگر این که در ایران تعصب هست که موسیقی باید ایرانی باشد و این در صورتی است که موسیقی کلاسیک یک علم است و متعلق به هیچ جای دنیا نیست مثل علم ریاضی که متعلق به ملت و کشور خاصی در دنیا نیست و هر کشوری می تواند تکمیل کننده آن علم باشد. ۱۲ نت پیانو ۳۶۵ میلیون ترکیب دارد که یک موسیقی دان خوب باید به آن آگاهی داشته باشد، برای همین دوره آکادمی وین هشت سال است. ما در ایران این آموزش ها را نداریم در نتیجه در حوزه موسیقی به شدت ضعیف هستیم.
لوریس چکناواریان افزود: هنرمندان انتخاب الهی هستند و سیاستمداران انتخاب مردم. برای مثال شما بزرگترین ارتش جهان را هم که داشته باشید نمی توانید شخصیتی مثل حافظ را تخریب کنید و همین طور هیچ ارتشی قوی تر از هنر در دنیا وجود ندارد.
در ادامه این دیدار نیکنام حسینی پور با اشاره به محبوبیت این هنرمند پیشکسوت اظهار داشت: شما محبوب دل ها هستید. مدیران روی کار می آیند و می روند اما هنرمندان در تاریخ ماندگار هستند. چونکه فرهنگ و هنر با روح مردم سر و کار دارد.

1400/10/09
14:07:49
5.0 / 5
493
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , پیانو , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو