آنچه می خواهید درباره حراج پانزدهم تهران بدانید

آنچه می خواهید درباره حراج پانزدهم تهران بدانید

سایت رسمی سیامک یزدانجو: پانزدهمین دوره حراج تهران 24 دی ماه در هتل پارسیان آزادی تهران انجام خواهد شد. این رویداد که در دوره های گذشته به سبب شیوع ویروس کرونا با تغییراتی در تاریخ برگزاری همراه شد، انتظار می رود در این دوره طبق تاریخ اعلام شده، اجرا شود.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، حراج تهران رویدادی فرهنگی ـ اقتصادی در پاسخ به درخواست ها برای دست یابی به آثار هنر مدرن و معاصر ایران است. این رویداد که یکی از اهدافش پویا کردن اقتصاد هنر است، امسال برای پانزدهمین بار در ۲۴ دی ماه برگزار می شود.
فارغ از زمان و مکان برگزاری این دوره از حراج تهران، از دیگر عناوینی که در رابطه با آن مورد توجه قرار می گیرد، این است: آثار کدام هنرمندان در این دوره حضور دارند، هر هنرمند چند اثر در حراج دارد و کدام آثار بیشترین قیمت تخمینی را دارند که در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

آثار کدام هنرمندان در پانزدهمین دوره حراج تهران شرکت داده می شوند؟
برمبنای کاتولوگ پانزدهمین دوره حراج تهران، نزدیک به ۶۰ هنرمند آثارشان در این دوره شرکت دارند. از میان این اسامی افرادی به چشم می خورند که در دوره های قبلی نیز آثارشان حضور قابل توجهی در حراج داشتند. اسامی هنرمندان این دوره به ترتیب و برمبنای حروف الفبا عبارتند از: محمد احصایی، احمد اسفندیاری، ایرج اسکندری، توکل اسماعیلی، پروانه اعتمادی، نصرالله افجه ای، هانیبال الخاص، یعقوب امدادیان، ناصر اویسی، رضا بانگیز، بهمن بروجنی، حمید پازوکی، هوشنگ پزشک نیا، فرامرز پیلارام، ژازه تباتبایی، صادق تبریزی، محمدعلی ترقی جاه، پرویز تناولی، صداقت جباری، هادی جمالی، قاسم حاجی زاده، منصوره حسینی، بهمن دادخواه، بهروز دارش، رضا درخشانی، گارنیک درهاکوپیان، عبدالرضا دریابیگی، جعفر روح بخش، حسین زنده رودی، محمود زنده رودی، سهراب سپهری، مهدی سحابی، ابوالقاسم سعیدی، همایون سلیمی، جلال شباهنگی، حجت شکیبا، کوروش شیشه گران، عین الدین صادق زاده، بهجت صدر، مسعود عربشاهی، ناصر عصار، منیر فرمانفرماییان، منصور قندریز، حسین کاظمی، طلیعه کامران، پرویز کلانتری، علی گلستانه، پریوش گنجی، فریده لاشایی، لیلی متین دفتری، حسین محجوبی، بهمن محصص، سیراک ملکونیان، فرشید ملکی، عنایت الله نظری نوری، منوچهر نیازی، محسن وزیری مقدم، مهدی ویشکایی، هادی هزاوه ای و منوچهر یکتایی.

هنرمندان پرتکرار این دوره چه کسانی هستند؟
اگر برمبنای کاتولوگ، پانزدهمین دوره حراج تهران را با دوره های پیشین مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که اسامی تعدادی از هنرمندان در این میان تکراری هستند و نه فقط در این دوره بلکه در دوره های قبلی نیز تعداد قابل توجهی از آثار آنان در حراج حضور داشته اند.
این هنرمندان عبارتند از: پرویز تناولی، حسین زنده رودی، ژازه تباتبایی، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان، سهراب سپهری، محمد احصایی، فریده لاشایی، منوچهر یکتایی و ناصر اویسی.
فارغ از قیمت تخمینی ای که برای آثار این هنرمندان در این دوره از حراج زده شده، باید دید که آیا پر تکرار بودن این اسامی موجب خواهد شد تا آثار آنان به کمینه و بدون هیچ افزایش قیمتی به فروش برسد و یا اصلا به فروش نرسد؟

هنرمندان پرتکرار حراج در این دوره چند اثر دارند؟
بیشترین تعداد آثار این دوره از حراج متعلق به فریده لاشایی است. این هنرمند که ۱۲۹ اثر را به خود مختص کرده است، علاوه بر این که در فهرست هنرمندان پرتکرار حراج قرار دارد، بیشترین تعداد آثار را نیز به خود مختص کرده است.
بعد از فریده لاشایی بیشترین تعداد اثر از میان هنرمندان پرتکرار حراج به پرویز تناولی، محمد احصایی، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان، سهراب سپهری، حسین زنده رودی، منوچهر یکتایی، ژازه تباتبایی و ناصر اویسی اختصاص دارد.

بیشترین قیمت؛ کدام هنرمند؟
به رسم هر سالِ حراج تهران، برای هر اثر قیمتی تخمین زده شده که هرچند ممکنست این قیمت ها بیشتر یا کمتر شوند اما دید خریداران را جهت شرکت در حراج بازتر خواهند کرد. برمبنای کاتولوگ پانزدهمین دوره از حراج تهران بیشترین قیمت تخمین زده شده به اثری از پرویز تناولی با قیمت تخمین زده شده ی ۱۲ـ ۱۴ میلیارد تومان اختصاص دارد. تناولی بااینکه به لحاظ تعداد اثر در رتبه دوم قرار دارد اما اثرش بیشترین قیمت را به خود مختص کرده است.
بعد از پرویز تناولی «یزدان» که اثری از محمد احصایی است با قیمت تخمین زده شده ی ۳ـ۴ میلیارد تومان در رتبه دوم قرار دارد.

منبع:

1400/10/11
17:00:01
5.0 / 5
512
تگهای خبر: هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو