انتشار خودنگاره ۲۰۵ هنرمند ایرانی در کتاب صورت صورتگران

انتشار خودنگاره ۲۰۵ هنرمند ایرانی در کتاب صورت صورتگران

پریسا پهلوان مدیر گالری ویستا و انتشارات ویستاهنر از انتشار کتاب صورت صورتگران که بتازگی در موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی گردید، آگاهی داد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی گالری، پریسا پهلوان مدیر گالری ویستا و انتشارات ویستا هنر درباره کتاب تازه انتشار یافته «صورت صورتگران» که بتازگی در موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی گردید، اظهار داشت: این کتاب با چاپ ۲۵۶ اثر خودنگاره از ۲۰۵ هنرمند شامل ۱۵۴ مرد و ۵۱ زن بعنوان یکی از کتاب های مرجع در حوزه پرتره نگاری تاریخ هنر ایران شمرده می شود. باتوجه به خلاء در زمینه کتاب های پژوهشی و تجسمی که در بازار نشر ایران احساس می شود مجموعه فرهنگی ویستا بر آن شد از کتاب های پژوهشی در این عرصه حمایت و زمینه انتشار این آثار را فراهم آورد.
وی بیان کرد: ۹ سال پیش زمانی که گالری ویستا فعالیتش را شروع کرد، باتوجه به نگاه روش مند و علمی، تصمیم داشتم تا انتشارات ویستا را هم راه اندازی کنم تا مستندات و پژوهش هایی که برای برگزاری یک نمایشگاه انجام می دادیم را در قالب کتاب و کاتالوگ منتشرکنیم. اما سال ها برای تحقق این خواسته ام زمان برد.
پهلوان اضافه کرد: تا آن زمان که مجوز انتشارات «ویستاهنر» صادر شود پژوهش هایمان را در قالب کاتالوگ منتشر می کردیم و همزمان با هر نمایشگاه کاتالوگ ها را در خود گالری ارائه می کردیم و این آثار به بازار نشر راه پیدا نمی کردند و در گذر زمان دسترسی به این منابع پژوهشی میسر نبود. با توجه به این که تعداد ناشرانی که در زمینه تجسمی فعالیت می نمایند کم است و فعالیت گالری ویستا نیز دراین حوزه است، تصمیم گرفتیم که تمرکزمان را در زمینه نشر تنها معطوف به حوزه تجسمی نماییم. پس از آن که مجوز انتشارات در سال ۱۳۹۵ صادر شد به تمام پژوهشگران و هنرمندانی که با آنها همکاری داریم، اعلام کردیم که اگر کتاب پژوهشی و تألیفی قابل تأملی دارند برای انتشار آثارشان از آنها حمایت خواهیم کرد.
مدیر گالری ویستا اظهار داشت: کتاب «صورت صورتگران» که تاریخ مصور خودنگاره در نقاشی ایران است، اولین کتاب انتشارات ویستا هنر است اما پس از آن که مجوز انتشارات صادر شد برای کتاب_کاتالوگ هایی که پیش ازآن منتشر نموده بودیم مجوز گرفتیم تا اگر زمینه ارائه این آثار در خارج از فضای گالری نیز برقرار شود. «صورت صورتگران» اثر باارزش و قابل تعاملی است و جای خالی این کتاب نه فقط در فضای تجسمی ایران بلکه در تاریخ هنر نیز احساس می شد. این کتاب یک منبع مدون و دست اول درباره خودنگاره نقاشان ایرانی است و اسناد ارزشمندی در این کتاب ارائه شده است.
به گفته پهلوان، با تدوین و انتشار این کتاب باتوجه به پراکندگی این آثار زمینه ای برقرار شد تا این آثار از گزند فراموشی مصون بمانند. در این کتاب سه مقاله مهم از شهروز مهاجر، مهرنوش علی مددی و باربد گلشیری انتشار یافته است.
مدیر انتشارات «ویستاهنر» در آخر اظهار داشت: باتوجه به جذابیت و اهمیت کتاب پژوهشی «صورت صورتگران» قصد داشتیم همزمان با انتشار کتاب نمایشگاه خودنگاره که شامل مجموعه ای از خودنگاره هایی که تصویرشان در این کتاب موجود است، باشیم اما به سبب پراکندگی این آثار در مجموعه های شخصی و موزه ها و فراگیری بیماری کرونا این امر در زمان مقرر میسر نشد. اما امیدواریم که سال آتی شاهد برگزاری نمایشگاه خودنگاره باشیم.

1400/10/14
13:21:50
5.0 / 5
467
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو