مهارت حل مسئله و افزایش تمرکز کودک با اوریگامی

مهارت حل مسئله و افزایش تمرکز کودک با اوریگامی

قزوین یک متخصص در زمینه اختلالات روان پزشکی کودک و نوجوان بیان کرد: اگر پدر و مادرها می خواهند فرزندانی را پرورش دهند که بتوانند حل مسئله را یاد بگیرند و از پس چالش هایشان برآیند، می توانند با اوریگامی قوای خلاقه فرزندانشان را تقویت نمایند.


دکتر مهسا یزدی در گفت و گو با ایسنا، بابیان این که اوریگامی یک هنر قدیمی ژاپنی است که با بهره گیری از قدرت دست می توان آنرا خلق کرد، بیان کرد: کلمه اوریگامی؛ از کلمه اوری به مدلول تا کردن و گامی به مدلول کاغذ تشکیل شده است در حقیقت اوریگامی تلفیقی از هنر و علم است که برای درست کردن آن از هر ۲ نیمکره مغزی استفاده می شود، جهت ساخت اوریگامی به هر ۲ دست نیاز است آن چنان که تمرین اوریگامی ورزش مهمی برای مغز بشمار می رود و با توانمند کردن هر ۲ نیمکره مغزی می تواند به حل مسائل پیچیده بچه ها کمک بکند.
وی با اشاره به این که اوریگامی بازی کردن و درعین حال یادگیری است، اظهار داشت: اوریگامی نه فقط می تواند برای هوش بچه ها مفید باشد بلکه برای بچه های با بهره هوش پایین هم می تواند مفید و کاربردی باشد. در اوریگامی، بچه ها می توانند هر آنچه را که در نظر خود مجسم می کنند با کاغذ و تا بسازند. اوریگامی هنر پیچیده ای است که می توان بوسیله آن تمامی اجسام سه بعدی پیشرفته و پیچیده ای چون ماشین و هواپیما را به آسانی با کاغذ ساخت.
این متخصص روانپزشکی کودک و نوجوان اضافه کرد: همین طور برای آموزش مفاهیم ریاضی به بچه ها می توان از اوریگامی استفاده نمود. اوریگامی برای آموزش مفاهیم پایه ای مثل مفهوم دوبعدی، سه بعدی و تقارن قابل استفاده می باشد. اوریگامی به تقویت عضلات دست بچه ها، تقویت تمرکز، رشد قوه تفکر و تقویت ذهن آنها کمک می نماید. چون اوریگامی با تا کردن های پی درپی کاغذ برای ساخت شیء موردنظر موجب افزایش تمرکز و پیگیری کودک می شود.
جایگزین مناسبی برای بازی های کامپیوتری
وی با اشاره به این که اوریگامی به تقویت مهارت های اجتماعی نیز کمک می نماید اظهار نمود: اوریگامی می تواند یک فعالیت گروهی در جمع خانواده و با حضور اعضای خانواده یا کلاس درس صورت گیرد. که این قضیه موجب نزدیک شدن اعضای خانواده و شکل گیری ارتباطات اجتماعی در کلاس است. همین طور اوریگامی می تواند جایگزین مناسبی برای بازی های کامپیوتر و موبایل و دیگر بازی های این چنینی که برای بچه ها لطمه زاست، باشد.
این روانپزشک که در زمینه اختلالات روان پزشکی کودک تخصص دارد اظهار نمود: اوریگامی از شاخه های هنرهای تجسمی است که موجب رشد تجسم هنری بچه ها می شود. برای خلق این اثر هنری بیش از آن که به ظرافت هنری لازم باشد، به خلاقیت نیاز است. کودک به وسیله اوریگامی بصورت غیرمستقیم خلاقیت را در خود پرورش می دهد و با تحریک ذهن و روش های گوناگون برای ساختن یک شیء کاغذی خلاقیت کودک رشد می کند. کاردستی اوریگامی مانند حل یک معماست. برای همین یکی از هیجان انگیزترین کارهای علمی و هنری است و جهت ایجاد خلاقیت و پویایی در کودکان و داشتن فرزندی خلاق و خوش ذوق سفارش می شود.
وی با اشاره به این که این هنر می تواند سبب شود قدرت فکر کردن کودکان تا حد زیادی بالا برود؛ اشاره کرد: اگر پدر و مادرها می خواهند فرزندانی را پرورش دهند که بتوانند حل مسئله را یاد بگیرند و از پس چالش هایی که با آن مواجه می شوند، برآیند، می توانند با اوریگامی قوای خلاقه فرزندانشان را تقویت نمایند در حقیقت بچه ها با اشکالی که به وسیله کاغذ درست می کنند و با چالش هایی که برای درست کردن شیء با آن مواجه می شوند و راه های گوناگونی که برای درست کردن آن شیء امتحان می کنند؛ حل مسئله را یاد می گیرند.
به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا این هنر یک هنری مخصوص کودکان نبوده و خیلی از بزرگسالان نیز می توانند از آن در جهت رشد خلاقیت و ذهن خود استفاده کنند. چونکه این هنر تا حد زیادی نیازمند علم ریاضیات و محاسبات بوده و سبب می شود که قدرت تجسم کردن تا حد زیادی پرورش پیدا کند. انجام اوریگامی فواید بسیاری دارد که افزایش دقت، هماهنگی بین چشم و دست، هماهنگی بین فکر و عمل و افزایش مهارت های استدلالی، منطقی و ریاضی همچون فواید آنست.1400/10/22
22:50:49
5.0 / 5
523
تگهای خبر: آموزش , ساز , هنر , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو