با حضور وزیر ورزش و جمعی از مسوولان كانون و سفارت چین

راه اندازی نمایشگاه نقاشی پرواز رویاها

راه اندازی نمایشگاه نقاشی پرواز رویاها

سایت رسمی سیامک یزدانجو: آیین گشایش نمایشگاه آثار نقاشی کودکان ایرانی عضو مراکز کانون با عنوان «پرواز رویاها» در آستانه برگزاری المپیک زمستانی 2022 چین در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون تهران اجرا شد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، تحکیم روابط، ارتقاء دوستی و همدلی بین مردم ایران ـ چین و هم چنین آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان ایرانی با بازی های المپیک و پارا المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن از اهداف برگزاری این نمایشگاه است.
در این نمایشگاه، ۶۰ اثر نقاشی با موضوع ورزش، المپیک و بازی های زمستانی مربوط به گروه سنی ۵ تا ۱۷ سال که از آرشیو واحد هنری مدیریت آفرینش های ادبی و هنری انتخاب شده، با همکاری و هماهنگی های صورت گرفته از طرف بخش بین الملل اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون به نمایش درمی آید.
بر طبق این گزارش، در آیین گشایش نمایشگاه که از طرف کانون پرورش فکری جمهوری اسلامی ایران، سفارت جمهوری خلق چین در تهران و انجمن دوستی ایران برگزار شده است، وزیر ورزش و جوانان، رئیس کمیته المپیک، مدیرعامل کانون، رئیس انجمن دوستی ایران و چین و تعدادی از مدیران و ورزشکاران شرکت کننده در المپیک حضور داشتند.
در ابتدای مراسم وزیر ورزش و جوانان به همراه مدیرعامل کانون و سفیر چین نمایشگاه نقاشی «پرواز رویاها» را افتتاح کردند، در حاشیه این افتتاح سیدحمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کشورمان سه نماینده در المپیک زمستانی و هیأت «همراه»ی متشکل از مربی و سرپرست در این رویداد خواهد داشت.

کانون پرورش فکری با اهمیت ترین نهاد فرهنگی انسان ساز ایران است
سیدرضا صالحی امیری نیز در این مراسم که روز ۲۸ دی ۱۴۰۰ برگزار شد، اظهار داشت: من از گذشته به کانون علاقمند بودم چه از زمانی که در کتاب خانه ملی فعالیت داشتم چه زمانی که در ارشاد و پیش از آن که در مرکز تحقیقات راهبردی بودم کانون را دنبال می کردم و معتقدم با اهمیت ترین نهاد فرهنگی انسان ساز ایران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.
رییس کمیته ملی المپیک افزود: «کانون مهم ترین ظرفیت برای تربیت نسل آینده و توسعه کشور را در خود دارد، یعنی از آموزش و پرورش هم مهم تر است برای اینکه نظام آموزشی آن همراه با مهارت آموزی است.»
وی در ادامه و در ارتباط با حضور ایران در المپیک زمستانی چین اظهار داشت: «دلیل حضور کاروان ما در المپیک زمستانی اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران است. این برای ما یک هدف است و هر نتیجه ای که بدست بیاید، ما آن نتیجه را برای کشور قابل قبول می دانیم؛ چون فراتر از نتیجه، ما به حضور و اهتزاز پرچم کشورمان فکر می نماییم و نباید انتظارات را بالا برد.»
رییس کمیته ملی المپیک افزود: «باید از تلاش ها و زحمت های رییس فدراسیون اسکی، کادر سرپرستی و قهرمانان و همه همکارانم در این فدراسیون تشکر می کنم که از مدت ها قبل با همه محدودیت های موجود، کمبود تجهیزات، نبود برف و نداشتن پیست اسکی اختصاصی برای حضور در پکن آمادگی لازم را ایجاد کردند.»
رییس کمیته ملی المپیک افزود: «خوشبختانه برنامه ریزی لازم از طرف فدراسیون انجام شده و برنامه ها در ستاد المپیک و ستاد عالی تصویب شده است. باور داریم که ما در المپیک زمستانی پکن ارتقای جایگاه خواهیم داشت. سفارت چین امسال بسیار جدی وارد این صحنه شد و همه دستگاهها کمک کردند و خصوصاً کانون پرورش فکری کار زیبایی انجام داد که برای ما بعنوان کمیته ملی المپیک بسیار باارزش بود تا در رویدادهای بعدی هم از آن بهره مند شویم. ما برنامه ریزی خواهیم کرد تا با مدیرعامل کانون برای همکاریهای بیشتر صحبت نماییم. سه رویداد در پیش داریم؛ بازی های کشورهای اسلامی، بازی های آسیایی و بازی های آسیایی جوانان در چین که اگر بچه ها و خانواده ها و فرزندان ما با این رویدادها درگیر شوند، دو دستاورد خواهیم داشت؛ اول این که مشوق های فرهنگی ایجاد می شود و دوم این که استعدادهایی را می توانیم از آنها کشف نماییم.»
او همین طور اظهار نمود: «ان شاءالله در آینده نزدیک با مدیرعامل کانون برای توسعه روابط میان وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و کانون جلسه هایی خواهیم داشت.»
صالحی امیری اشاره کرد: «تحریمی که امسال آمریکا و برخی کشورهای غربی برای المپیک زمستانی انجام داد، یک نوع دوگانگی در رفتارشان را اثبات کرد. همه مدعی به عدم دخالت سیاست در ورزش هستند، اما مدعیانش، به عمل خلاف آنرا نشان دادند. ما امسال تصمیم داریم با حضور فعال در این رویداد بتوانیم به آمریکا و جهانیان این پیام را منعکس نماییم که سنگ اندازی های آنان هیچ تاثیری در اراده ملت ها همچون ملت و دولت ایران نخواهد داشت.»


کودکان با نقاشی های خود ما را به صلح و دوستی دعوت می کنند
مدیرعامل کانون پرورش فکری نیز در این مراسم با اعلان اینکه امروز به بهانه یک فضای فرهنگی و برای یک اتفاق مهم که بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ چین است در خدمت دوستانمان از چین هستیم، اظهار داشت: «صحبت از هنر و نقاشی که به میان می آید آن هم در زمینه کودک و نوجوان صحبت از یک زبان بین المللی است، که همانا زبان هنر است. کودکان ما در هر جای دنیا با هنر و نقاشی های خود با یکدیگر گفت و گو و ما را به صلح و دوستی دعوت می کنند. «کودک»ی در این سوی دنیا نقاشی می کشد و فرسنگ ها دورتر «کودک»ی مدلول آنرا متوجه می شود و درک می کند.»

کودکان، وارث دوستی سنتی ایران چین هستند
سفیر جمهوری خلق چین نیز در این مراسم با اعلان اینکه روز ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ (چهارم فوریه ۲۰۲۲) بیست وچهارمین دوره مسابقات المپیک زمستانی همزمان با عید بهاره و سال نو در چین افتتاح می شود، اظهار داشت: «امروز در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دور هم جمع شده ایم و دیدیم که کودکان و نوجوانان ایرانی چگونه با هنر جذاب و قابل تقدیرشان آرزوهای خود برای المپیک زمستانی چین را نقاشی کردند.»
چانگ خوا افزود: «در اینجا باید از انجمن دوستی ایران و چین و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران برای برگزاری این نمایشگاه تشکر کنم.»
او اشاره کرد: «جنبش المپیک تنها برگزاری صرف مسابقات نیست بلکه شعار المپیک بالاتر، قوی تر و با هم بودن است که در میان ملت های جهان خصوصاً کودکان دنیا ریشه دوانده است. نمایشگاه امروز، نقاشی های کودکان و نوجوانان بیش از ۲۰ استان ایران است که از ۵ سال تا ۱۷ سال در آن شرکت کرده اند و ایده های خوبی در این نقاشی ها مطرح گردیده است. کودکان تصورات خودرا در این آثار از بازی های المپیک خلق و روحیه المپیک را از دیدگاه خود تفسیر کرده اند.»
سفیر چین در ادامه اشاره کرد: «کودکان در این نقاشی ها آرزوهای خودرا برای المپیک زمستانی بیان می کنند. آنها با این طرح ها دوستی بین مردم چین و ایران، رویاها و آرزوهایشان را برای آینده ای بهتر منتقل می کنند.»
چانگ خوا افزود: «شعار المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن «با هم برای آینده مشترک» است و کودکان و نوجوانان، آینده ما و کشور و ملت ما هستند، همین طور وارث دوستی دیرینه ایران چین به شمار می روند.»
او اشاره کرد: «میزبانی موفقیت آمیز بازی های المپیک زمستانی پکن تعهد جدی چین به جامعه بین الملی است. دولت چین، بصورت ویژه رئیس جمهوری چین برای موفقیت آن اهمیت زیادی قائل هستند و در روند آماده سازی المپیک از کمک جوامع جهانی برخوردارست و بهترین آرزوها را از سراسر جهان همچون ایران دریافت کرده است.»
سفیر چین اظهار داشت: «ما مطمئنیم المپیک زمستانی پکن پلی برای دوستی و بستری برای همکاری مردم چین و سایر کشورها خواهد بود.»
چانگ خوا در آخر اشاره کرد: «کاروان اعزامی ایران به زودی به المپیک پکن اعزام می شود و من از نزدیک شاهد تمرینات آنها بودم و از سطح دوستی، رفاقت و روحیه و تلاش آنها تحت تاثیر قرار گرفتم و موفقیت این ورزشکاران را در المپیک زمستانی آرزومندم.»

المپیک رویدادی فرهنگی و انسانی است
در بخش دیگری از این مراسم علاءالدین بروجردی رییس انجمن دوستی ایران و چین دقایقی را صحبت کرد و اظهار داشت: «از چانگ خوا سفیر چین بخاطر برنامه ریزی های انجام شده و از مدیرعامل کانون پرورش فکری مهدی علی اکبرزاده که زحمت های میزبانی این برنامه را برعهده داشتند، تشکر می کنم.»
او افزود: «این برنامه ها بهانه ای است برای تحقق راهبردی که در اصل سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران است و دولت هم در این راه عزم راسخ و جدی دارد. با فعال کردن و شروع عملیاتی شدن سند مهم همکاریهای راهبردی ۲۵ ساله دو کشور همه باید تلاش نماییم. در همین راستا این المپیک زمستانه نیز یک حرکت نمادینِ باارزش است.»
بروجردی در آخر اظهار داشت: «به نظر من در کوته فکری آمریکایی ها همین بس که یک رویداد مهم جهانی را که حرکتی فرهنگی و انسانی است تحریم می کنند و چند کشور هم پیمان نیز با آنها هم داستان می شوند. ما در کنار ورزشکاران این حضور را با علاقه مندی انجام می دهیم.»
در این آیین که کیکاووس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک، عباس نظریان رئیس فدراسیون اسکی و ورزش های زمستانی، پیمان فخری رییس مرکز نظارت بر تیم های ملی، سیدفریدالدین فتاحیان مدیر امور بین الملل، حمیدرضا سلامی مدیر تشریفات و امور مسافرت ها، جوزی حاو رایزن فرهنگی، جین دی دبیر سوم سفارت و... نیز حضور داشتند، از ۱۰ کودک و نوجوان نقاش ایرانی به نمایندگی از طرف دیگر کودکان ایرانی نیز قدردانی گردید.

منبع:

1400/10/30
22:56:44
5.0 / 5
500
تگهای خبر: آموزش , ساز , نمایش , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو