کشورهای همسایه میهمان یک جشنواره ملی موسیقی می شوند

کشورهای همسایه میهمان یک جشنواره ملی موسیقی می شوند

سایت رسمی سیامک یزدانجو: نشست خبری اولین جشنواره ملی موسیقی «نوای مهر» دوم بهمن ماه با حضور دستندرکاران این رویداد هنری در تالار رودکی اجرا شد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی اولین جشنواره ملی موسیقی «نوای مهر»، در ابتدای این جلسه سید مرتضی حسینی (مدیرکل فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران و دبیر اولین جشنواره ملی موسیقی نوای مهر) در سخنانی مطرح کرد: اداره کل امور هنری یا گروه تلویزیونی «شاهد» در امتداد ترویج ایثار، مقاومت و شهادت تولیدات متنوعی دارد که در زمینه فیلم و انیمیشن، هنرهای تجسمی، تئاتر و موسیقی انجام می شود. البته قبلا بطور پراکنده نماهنگ و قطعات موسیقی هم در این سازمان تولید کردیم و ۴ سمفونی هم ساختیم که خیلی مورد توجه قرار گرفت و از شبکه های مختلف تلویزیونی نیز هم پخش گردید.
او افزود: این رویداد، رویداد متفاوتی است، چون توجه خاصی در آن به قشر جوان، نوجوان و گروههای دانش آموزی شده است. البته در این راه، مجموعه ها و سازمان های مختلف، سازمان ها و نهادهای ما را حمایت کردند و مشارکت دارند.
حسینی درباره میزان تاثیرگزاری این جشنواره نیز توضیح داد: بنده چون پژوهشگر هستم به مقوله اثربخشی خیلی فکر می کنم. باید بگویم که این بی سابقه است که ۴۰۰ بار یک تیزر از شبکه های تلویزیونی پخش شود؛ این یعنی محتوا، تکنیک و کیفیت جشنواره در سطح بالایی است. ما در اداره کل هنری گروهی تشکیل دادیم که متشکل از کارشناسان، هنرمندان و مستندسازان هستند. حتی مستندسازی این جشنواره را به جوانی از چهارمحال بختیاری سپردیم که خودش از برگزیدگان جشنواره های سابق ما در زمینه فیلم است. این کیفیت و اثربخشی برای مهمست و یک میدان برای رقابت نسل جوان و نوجوان خواهد بود.
او افزود: ما در حد بضاعت خود کار کیفی می نماییم و ایده برگزاری این جشنواره را هم معاونت فرهنگی بنیاد شهید به ما ابلاغ نمود.
دبیر جشنواره درباره سرنوشت گروههای شرکت کننده نیز اظهار داشت: اساسا به گروههای شناسایی شده در جشنواره در آینده کار سفارش خواهیم داد. بنده اصلا به آمار فکر نمی کنم و به مفهوم واقعی به کیفیت و تکنیک توجه می نماییم و پس از جشنواره نیز اساسا ارزیابی میدانی خواهیم داشت.
مدیرکل فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران در بخش پایانی صحبت های خود بیان کرد: به طور قطع جامعه هدف ما خانواده های معظم شهدا و ایثارگر است اما مهم ترین مولفه ای که در نظر داریم کیفیت آثار است که برای آن برنامه ریزی مناسبی خواهیم داشت.
در ادامه این جلسه، محمد لارتی (دبیر هنری جشنواره ملی موسیقی نوای مهر) در سخنانی توضیح داد: همزمان با اختتام دی ماه، مهلت ارسال آثار به پایان رسید و خوشبختانه در این ایام شاهد استقبال بسیارخوبی از طرف شرکت کنندگان بودیم که ما را شگفت زده کرد. این نشان دهنده این بود که ما باید توجه بیشتر و مناسب تری نسبت به هنرمندان فعال این حوزه داشته باشیم.
او اشاره کرد: به زعم بنده «نوای مهر» می تواند آغازگر کارهای اثر بخش در زمینه موسیقی با در نظر گرفتن اهداف فرهنگی بنیاد شهید باشد. جشنواره نوای مهر تمام تلاش خودرا می کند که با تهیه سند چشم انداز یک جشنواره تولید محور در دوره های آینده باشد. البته این جشنواره در اول راه هست و الان نباید آنرا قضاوت کرد و باید صبر نماییم به انتها راه برسیم. این جشنواره نوپاست و البته هر پیشنهادی را برای بهتر شدن تولیدات می پذیریم.
لارتی افزود: جشنواره به صورتی از فردا کار خودرا بطور رسمی با شروع داوری ها شروع خواهد. این در حالیست که در یکی از شبکه های تلویزیونی ترتیب تولید و پخش برنامه هایی را داده ایم که به نام «ترانه ایثار» پخش خواهد شد. برای خروجی آثار جشنواره نیز کارهای مختلفی را در نظر گرفتیم که همچون آنها می توانیم به تولید آلبوم برای برگزیدگان، پشتیبانی از تولیدات آتی گروههای منتخب و شرکت کننده در جشنواره، پخش و نمایش آثار موسیقایی در قالب های مختلف اشاره نماییم. در بخش موسیقی ملل هم تولیدات ارائه شده با موضوع صلح و ایثار اجتماعی در قالب تولیدات قبلی شان است.
دبیر هنری درباره بخش «سرود» نیز توضیح داد: «سرود» در دو بخش برگزار خواهد شد؛ بخش اول برمبنای تولیدات و کارهای آماده هست که در سایت قابل دانلود شدن است و بخش دوم هم مربوط به کارهای تولید و خلاقانه ای است که برای گروههای سرود در نظر گرفته شده است. در این بخش هم سعی شده که بحث گروههای سرود و گروههای کر شناسایی شوند و بعد از شناسایی در قالب آثار تولید محور پروژه های مختلفی را ارائه بدهند.
لارتی در آخر سخنانش نیز اظهار داشت: در زمینه موسیقی نواحی نیز برنامه هایی در نظر داریم و حتی از روستاهای دورافتاده هم کارهایی برای ما رسید که خیلی برایمان جالب توجه بود. اتفاقاً این حجم از تولید بود که ما را بر آن داشت فضای جشنواره را در بخش های دیگر نیز تعمیم دهیم که بعدها بدانیم در چه حوزه هایی از موسیقی می توانیم تمرکز بیشتری داشته باشیم.


منبع:

1400/11/02
23:41:59
5.0 / 5
503
تگهای خبر: آلبوم , ترانه , جشنواره , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو