تئاتر شهر در جشنواره فجر میزبان چه نمایش هایی است بعلاوه گزارش افتتاح نمایشگاه پوستر و عکس

تئاتر شهر در جشنواره فجر میزبان چه نمایش هایی است بعلاوه گزارش افتتاح نمایشگاه پوستر و عکس

سایت رسمی سیامک یزدانجو: انتشار برنامه مجموعه تئاتر شهر در طول برگزاری جشنواره چهلم تئاتر فجر و افتتاح نمایشگاه عکس و پوستر این دوره از جشنواره، تازه ترین اخبار این رویداد هنری است.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا بنا بر اعلام روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، همزمان با شروع به کار بخش صحنه ای چهلمین جشنواره تئاتر فجر، اجرای عمومی سه نمایش در مجموعه تئاتر شهر به انتها رسید و این مجموعه در طول برگزاری جشنواره، میزبان ۳۳ اثر نمایشی خواهد بود.
اجرای عمومی سه نمایش «بانوی محبوب من» به کارگردانی گلاب آدینه در تالار اصلی، «پنگوئن های افسرده» به کارگردانی محمدمیرعلی اکبری در تالار قشقایی و «لیلیت» به کارگردانی محمدرضا شاه مردی در تالار سایه طی روزهای پنجشنبه چهاردهم و جمعه پانزدهم بهمن ماه به انتها رسید و تمامی تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر از روز یکشنبه هفدهم تا روز سه شنبه بیست و ششم بهمن ماه میزبان آثار نمایشی به صحنه رفته در قالب چهلمین جشنواره تئاتر فجر در بخش های مختلف خواهند بود. این در حالیست که برنامه آینده تالارهای نمایشی این مجموعه در روزهای پس از برگزاری جشنواره نیز به زودی اعلام خواهد شد.
نمایش های «بانوی محبوب من» به کارگردانی گلاب آدینه، «هملربیژنی» به کارگردانی آژمان بیژنی نسب از فسا، «مرثیه ای در قتل ژولیوس سزار و چند مرغ از سیمرغ» به کارگردانی مجتبی رستمی فر از اهواز، «به اندازه یک نفس» به کارگردانی سمیرگولاموف از کشور آذربایجان و «الزمکان» به کارگردانی عبدالصمد صدوخی از کشور الجزایر طی ایام برگزاری جشنواره در تالار اصلی به صحنه می روند.
نمایش های «احتمالات» به کارگردانی علی شمس از تهران، «آسانسورنداره» به کارگردانی لبخند بدیعی از تهران، «آرش، شهرسوخته، بخش طبی ۴» به کارگردانی فردوس حاجیان از تهران، «صامت» به کارگردانی امیربهاوراکبرپور دهکردی از تهران، «وقتی همه چیز تمام می شود سقوط می کنیم» به کارگردانی ع. الجروف و س. عبدالحسین از ایران و عراق، «به هیچ کس هیچی نگو» به کارگردانی کامران شهلایی از تهران، «ساختن» به کارگردانی مصطفی ذره پرور از تهران، «بابا آدم» به کارگردانی لیلی عاج از تهران و «اتاق» به کارگردانی مرحوم ساشا کشوادی هم در تالار چهارسو میزبان مخاطبان تئاتر هستند.
در تالار سایه نیز نمایش های«رز آبی» به کارگردانی احمد ارجمندی، «مصریه» به کارگردانی اکبرآیین از یاسوج، «همه برادران من»به کارگردانی داودپارسا از گچساران، «تابوت» به کارگردانی سناتور حسیمی از ایران و افغانستان، «قندخون» به کارگردانی لیلی عاج از تهران، «دخترخجالتی» به کارگردانی جنت سلیم آوا از کشور آذربایجان، «بهشت حکیم الله» به کارگردانی مرجان قاسمی از ایلام و «بی خواه» به کارگردانی سعید هاشمی پور از تهران پذیرای تماشاگران خواهند بود.
تالار قشقایی مجموعه هم طی ایام برگزاری جشنواره میزبان نمایش های «لاوستوری» به کارگردانی زری اماد از تهران، «بعضی ها رو باید از دور دوست داشت» به کارگردانی علی بابایی از کرج، «تختی در اتاق ۲۳ هتل آتلانتیک» به کارگردانی تینو صالحی از تهران، «پاستیل زرد» به کارگردانی محمدرضا عطایی فر از تهران، «زندگی سگ مرده» به کارگردانی مرتضی نجفی از قزوین، «مانستر» به کارگردانی کوروش شاهونه از تهران، «کل» به کارگردانی مصطفی محمدی دوست از فارسان، «رگال» به کارگردانی آ. ندافی و س. یوسفی از یزد، «داستان باغ وحش» به کارگردانی مهدی پاشایی از تهران خواهد بود.
در بخش «دیگرگونه های اجرایی» نیز نمایش های «خود» به کارگردانی حسین قاسمی از تهران در پلاتو تمرین شماره دو و «ربیع الاول» به کارگردانی الهام ابنی از تهران در کارگاه نمایش، «شماره ۳» به کارگردانی نیلوفر صمدی از تهران در سالن انتظار تالار اصلی میزبان مخاطبان خواهند بود.
چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از ۱۴ تا ۲۶ بهمن به دبیری حسین مسافرآستانه در مجموعه تئاتر شهر، تالار وحدت، تماشاخانه سنگلج، تئاتر مولوی، تماشاخانه ایرانشهر، تالار حافظ، برج آزادی، محوطه تئاتر شهر و محوطه خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد.


همین طور عصر روز گذشته، جمعه ۱۵ بهمن ماه نمایشگاه عکس، پوستر و اسناد چهل دوره جشنواره تئاتر چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه اندازی شد.
نمایشگاه عکس، پوستر و اسنادِ چهل دوره جشنواره تئاتر با حضور« قادر آشنا» مدیر کل هنرهای نمایشی، «حسین مسافر آستانه» دبیر جشنواره و «مجید رجبی معمار» مدیر عامل خانه هنرمندان در خانه هنرمندان ایران راه اندازی شد.
حسین مسافر آستانه در ابتدای این مراسم در جمع هنرمندان و اصحاب رسانه اظهار داشت: به روال چند سال گذشته، با هدف تعامل بین حوزه هنرهای تجسمی و تئاتر، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر را در جشنواره برگزار می نماییم. برگزاری مستمر این دو بخش در چند سال اخیر به اذعان اهل فن در زمینه گرافیک و عکس به ارتقا کیفی این دو حوزه در عرصه تئاتر انجامیده است. به جز زحماتی که دوستان ما در بعضی دوره های جشنواره در پیش از سال ۸۷ برای این حوزه کشیده اند، بصورت مستمر از سال۸۷ بخش عکس و از سال۸۸ بخش پوستر جزئی از جشنواره تئاتر فجر بوده است. از آقای مهدی آشنا مدیر این دو بخش و همکارانشان تشکر می کنم.
وی در ادامه اظهار داشت: در مورد نمایشگاه اسناد چهل دوره جشنواره مایلم با این مقدمه شروع کنم؛این نمایشگاه یکی از سه ساحت بخش پژوهش جشنواره امسال است که محوریت آن پرداختن به خودِ جشنواره است. ساحت اول ترجمه کتاب«راهنمای جشنواره های بین المللی تئاتر: مجموعه مقالات کمبریج» است که به بررسی نظری پدیده جشنواره با نمونه های مطالعاتی از جشنواره های شاخص سراسر جهان می پردازد که انشالله در ایام آینده از طرف انتشارات نمایش به چاپ می رسد.
دبیر چهلمین جشنواره تئاتر فجر اضافه کرد: ساحت دومِ بخش پژوهش « فاز نخست تاریخ شفاهی جشنواره تئاتر فجر "است که به گفت و گو با دبیران و دست اندرکاران ادوار مختلف جشنواره می پردازد و به تدریج بوسیله تلویزیون تئاتر ایران در دسترس علاقمندان قرار می گیرد. و ساحت سوم بخش پژوهش امسال که امروز به خاطر آن در خدمت شما هستیم، نمایشگاه اسناد چهل دوره جشنواره تئاتر فجر است که باتوجه به محدودیت های فیزیکی عرضه، تعداد اسناد محدودتری به نمایش در آمده اما اسناد بیشتر بعد از اختتام این نمایشگاه بصورت مجازی در تلویزیون تئاتر ایران به تفکیک هر دوره در دسترس علاقمندان خواهد بود. بنیاد این نمایشگاه مبتنی بر تحقیقات گسترده در جزییات ادوار جشنواره بوده و برای آن زحمات زیادی کشیده شده است. من از دوستان جوان دبیرخانه در برگزاری این نمایشگاه آقای علیرضا قربانی مسئول نمایشگاه و همکارانشان تشکر می کنم.
منبع:

1400/11/16
13:28:21
5.0 / 5
541
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو