نشست رسانه ای جشنواره موسیقی فجر؛

۳۰ درصد ظرفیت سالن های موسیقی فجر استفاده می شود

۳۰ درصد ظرفیت سالن های موسیقی فجر استفاده می شود

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو نشست رسانه ای دست اندرکاران سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر روز یکشنبه هفدهم بهمن در تالار رودکی تهران برگزار گردید.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، دست اندرکاران برگزاری سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر روز یکشنبه هفدهم بهمن ماه با برگزاری یک نشست رسانه ای که در تالار رودکی تهران برگزار شد، به تشریح برنامه ها و فعالیتهای این رویداد موسیقایی پرداختند.
محمد اله یاری رئیس سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در ابتدای این برنامه ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این رویداد موسیقایی و گرامیداشت این دهه فجر انقلاب اسلامی بیان نمود: برای برگزاری سی و هفتمین دوره جشنواره موسیقی فجر چند ماهی است که به واسطه حضور آقای ریاحی بعنوان دبیر جشنواره و سایر دست اندرکاران جشنواره برنامه ریزی های مستمری را انجام دادیم. البته سال قبل به واسطه کرونا مشخص بود که امکان حضور مردم نبود، برای سالجاری برای کاهش پیک های قبلی امیدوار بودیم که اجراهای صحنه ای برقرار بشود. در این حوزه ظرفیت ۵۰ درصدی برای سالن ها در نظر گرفته شده بود اما با عنایت به سفارش های ستاد کرونا ما در این دوره با ظرفیت ۳۰ درصد میزبان مخاطبان خواهیم بود. روز سه شنبه هفته جاری برای تست پی سی آر و تزریق واکسن کارکنان ستاد اجرایی جشنواره اقدامات لازم صورت خواهد گرفت که در این حوزه وزارت بهداشت نهایت همکاری را با ما داشته است.
این دوره از جشنواره به اعتقاد من می تواند یکی از بهترین رویدادها در رابطه با جشنواره موسیقی فجر با عنایت به کرونا باشد که واقعا در شرایط سختی پیش روی مخاطبان قرار گاشته می شودحسن ریاحی دبیر سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر بعد از صحبت های اله یاری اظهار داشت: این سبب افتخار ماست که در این دوره با وجود تمام اتفاقات بدی که در حوزه کرونا افتاده اما شاهد برگزاری جشنواره ای هستیم که می تواند دربرگیرنده اتفاقات خوبی برای موسیقی کشورمان باشد. این دوره از جشنواره به اعتقاد من می تواند یکی از بهترین رویدادها در رابطه با جشنواره موسیقی فجر با عنایت به کرونا باشد که واقعا در شرایط سختی پیش روی مخاطبان قرار گاشته می شود.
امیرعباس ستایشگر عضو هیات انتخاب و مشاور اجرایی سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر هم پس از صحبت های ریاحی ضمن عرضه گزارشی از نوع نگاه و سیاست گذاری در نحوه انتخاب آثار اظهار نمود: تنوع فرم های متعدد موسیقی به لحاظ سازبندی در حوزه موسیقی کلاسیک، توجه به موسیقی ردیف دستگاهی ایران، نگاه به تنوع رپرتوار در حوزه های مختلف موسیقایی، تاکید روی جایزه ویژه آهنگسازی جدا از بخش رقابتی و جایزه باربد در ۲ بخش آهنگسازی موسیقی دستگاهی بر اشعار حکیم نظامی گنجوی و راپسودی ایرانی برای سازسولو و ارکستر سمفونیک از نکات مورد توجه سشواری سیاست گذاری طی ماه های گذشته بوده است. در این چارچوب جدول اجرای صحنه ای در تهران با ۶۳ گروه و ۶۹ اجرا کار خویش را آغاز می کنند.

وی افزود: در تقسیم بندی ژانر شش اجرای ارکسترال، ۱۷ اجرای موسیقی دستگاهی، ۱۴ اجرا موسیقی نواحی، ۳ اجرا موسیقی بانوان، ۴ اجرای خارجی، ۷ اجرای موسیقی کلاسیک غربی، ۱۶ اجرای پاپ و دو اجرای موسیقی تلفیقی مروبط به اجراهای استان تهران می شوند. تا به امروز که خدمت شما هستیم در ۱۱ استان دیگر جشنواره موسیقی فجر برگزار می گردد که میتوان به کردستان، جنوب کرمان، منطقه آزاد اروند، ایلام، کهگیلویه و بویر احمد، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، آربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، زنجان، سمنان اشاره نمود که در کل ۹۵ اجرا را شامل می شود. در این چارچوب در ایام برگزاری جشنواره موسیقی فجر، آمار حضور هنرمندان در تهران از آن حکایت می کند که ۸۱۵ هنرمند به اجرا می پردازند، از این تعداد ۵۷۰ هنرمند مرد و ۲۴۵ هنرمند زن در بخش نوازندگی و خوانندگی در جدول حضور دارند. آمار کلی هنرمندان جشنواره موسیقی فجر در ۱۱ استان کشور ۷۰۵ هنرمند حضور دارند که از این ۵۶۴ هنرمند مرد و ۱۴۱ هنرمند زن هستند. در کل، آمار سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر از آن حکایت می کند که این جشنواره با هزار و ۶۹۰ هنرمند شامل در چارچوب ۱۷۰ اجرای موسیقی، هزار و ۳۰۴ هنرمند مرد و ۳۸۶ هنرمند زن در تهران و ۱۱ استان کشور اجراهای صحنه ای خویش را روی صحنه می برند.
ستایشگر در رابطه بخش جنبی جشنواره اظهار داشت: بخش سرود برای دومین سال پی در پی آغاز گر هر روز جشنواره موسیقی فجر سال جاری خواهد بود این در شرایطی است که ما در رویداد موسیقی فجر سال جاری بخش ویژه ای را به تجلیل از مقام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را تدارک دیدیم که در این چارچوب ارکستر سمفونیک صدا و سیما و گروه نوای سیمره برنامه هایی را اجرا خواهند کرد. در بخش پژوهشی جشنواره هم همزمان با آغاز جشنواره نشست هایی در خانه هنرمندان ایران به دبیری بابک خضرایی برگزار می شود. جایزه «ترانه» و جایزه «موسیقی رسانه » هم بخش دیگری از رویدادهای دوره سی و هفتم جشنواره موسیقی فجر را می سازند.

اردوان جعفریان مدیر بخش بین الملل سی و هفتمین جشنواره هموسیقی فجر هم در این جلسه ضمن عرضه گزارشی از روند برگزاری این بخش اظهار داشت: در بخش بین الملل کار را از تابستان شروع کردیم و موارد مدنظرمان توازن اجرا و سبک اجرایی بود که در نهایت هفت گروه نهایی شدند و متاسفانه سه گروه به علت سویه جدید بیماری کووید در جشنواره حضور ندارند. ازاین رو ما در رویداد موسیقی فجر سه گروه موسیقی داریم. در این راستا به پاسداشت هنرمندان ایران و افغانستان گروه قوالی نجم الدین افغنستان در جشنواره حضور دارد، یک هنرمند پیانیست هلندی و یک گروه عود و سازهای کوبه ای از کشور مصر و یک گروه از ایتالیا را داریم که در تالار وحدت اجرای خویش را برگزار می کنند. در این چارچوب بحث دیپلماسی فرهنگی با محوریت موسیقی یکی از مهم ترین اهداف ما بود که در این جشنواره مدنظرمان بود. این کوشش ها باعث می شود که به واسطه شما رسانه ها می تواند در بیشتر دیده شدن جشنواره کمک قابل توجهی کند.
بعد از صحبت های مدیران جشنواره نوبت به بخش پرسش و پاسخ رسید.
محمد اله یاری سرپرست دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با استقبال آماری تماشاگران جشنواره موسیقی فجر در بخش های مختلف اظهار داشت: بلیت فروشی ها از چهارشنبه شروع شده که در این راستا بعضی از اجراهای موسیقی پاپ به پایان رسیده است. در سایر بخش ها ما شاهد به اتمام رسیدن بلیت بخش بانوان هستیم اما در مجموعه تالار وحدت و تالارهای دیگر با عنایت به سقف ۳۰ درصد پیشبینی می نماییم که طی روزهای آینده با استقبال بیشتر مخاطبان مواجه خواهد شد. ما از ۳۰ درصد ظرفیتی که در نظر گرفتیم بطور حتم به عرضه گزارش آماری خواهیم پرداخت چون که مبحث بسیار مهمی برای ماست که می تواند به دست اندرکاران موسیقی هم کمک نماید.

امیرعباس ستایشگر در پاسخ به پرسشی در خصوص حضور مستمر خود در جشنواره موسیقی فجر طی سالهای اخیر باوجود نقدهایی که سالهای گذشته در نحوه برگزاری جشنواره داشت، خاطرنشان کرد: من از دوره پانزدهم جشنواره موسیقی فجر بعنوان نوازنده و آهنگساز حضور داشتم. اما بنده فقط در دوره سی و یکم منتقد جشنواره بودم به همین جهت در دوره های دیگر بعنوان عضوی از ستاد جشنواره مشغول فعالیت بودم. ضمن این که بنده معتقدم اکر به موضوعی نقدی داریم راه بیان این نقد حضور داشتن است که بتواند این حضور در عرضه نقدها راهگشا باشد. من باردیگر تاکید می کنم که نقد من به جشنواره موسیقی فجر عموما در دوره سی و یکم بوده است و در دوره های دیگر تلاش کردم تا این دوره حضور داشته باشم.
تمام تلاش ما در دفتر موسیقی این بوده که جشنواره با ایجاد و احیای باردیگر بخش رقابتی بتواند در سال های آینده هویت ثابتی را برای جشنواره ایجاد نماید تا هنرمندان مایل باشند به واسطه یک جایزه معتبر در جشنواره حضور پیدا کنندوی در پاسخ پرسشی دیگری درباره فقدان بخش «نسلی دیگر» جشنواره موسیقی فجر که خود در دوره های قبلی مسئولیت آنرا به عهده داشته، بیان نمود: مطلبی که به آن اشاره شد به تداوم ذهنیت و بودجه است. اگر شما به جدول جشنواره نگاه کنید سعی کردیم با حمایت مدیران جشنواره به برنامه «شب های اساتید» به مثابه بخش «نسلی دیگر» جشنواره نگاه نماییم. اما امیدوارم مدیران بالادستی که مدیران دفتر موسیقی و جشنواره دارند ما باردیگر شاهد احیای بخش نسلی دیگر جشنواره موسیقی فجر باشیم.
سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد در بخش دیگری از این نشست اظهار داشت: تمام تلاش ما در دفتر موسیقی این بوده که جشنواره با ایجاد و احیای باردیگر بخش رقابتی بتواند در سال های آینده هویت ثابتی را برای جشنواره ایجاد نماید تا هنرمندان مایل باشند به واسطه یک جایزه معتبر در جشنواره حضور پیدا کنند. این که ما به جایزه های جشنواره همچون ترانه، رسانه و مواردی ازاین دست توجه می نماییم فقط به علت اهمیتی است که همه این شرایط می توانند در کنار هم داشته باشند. من امیدوارم این نگاه گفتمان سازی و منظومه سازی بتواند به حرکت خود ادامه دهد. شرایطی اگر جشنواره موسیقی فجر را به نقطه کامل خود برساند بطور قطع می توانیم شاهد اتفاقات خوبی در موسیقی فجر باشیم.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص عدم اجرای آنلاین اجراهای جشنواره در کنار برگزاری اجراهای زنده با عنایت به ظرفیت کم سالن ها توضیح داد: همه ما تابع مصوبات ستاد ملی مقابله کرونا هستیم و هر آنچه این ستاد برای حضور مردم در کنسرتهای جشنواره اعلام نماید را می پذیریم. به همین خاطر حتی بلیت فروشی جشنواره را دیرتر آغاز کردیم تا شاید تصمیم گیری جدیدی در ستاد کرونا صورت گیرد. ما همین حالا هم مشغول رایزنی هستیم که اگر جشنواره در قالب دیگری بناست که هدایت شود بتوانیم برنامه ریزی را در جهت تصمیمات ستاد کرونا انجام دهیم.
اله یاری در بخش دیگری از این نشست خبری ضمن عرضه توضیحاتی درباره تلاش ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر برای ارتقای سطح کمی و کیفی این رویداد ملی به مبحث شفاف سازی مالی جشنواره اشاره کردو اظهار داشت: ما هزینه جشنواره موسیقی فجر را، همان گونه که هزینه جشنواره موسیقی نواحی و جوان را اعلام کردیم، اعلام می نماییم. در قراردادهای فجر ۲ سالی هست که این بند را گنجانده ایم که انجمن موسیقی مجاز به افشای ارقام است و در دوره سی وهفتم هم این اتفاق رخ خواهد داد و زمانی که جشنواره تمام شود طبیعتا باید اعلام نماییم چه میزان از بودجه عمومی را برای آن هزینه کرده ایم.
وی در بخش پایانی این نشست رسانه ای در پاسخ به پرسشی در خصوص ادامه فعالیتش در دفتر موسیقی وزارت ارشاد و بعضی از گمانه زنی هایی که در این حوزه بعد از صدور حکم مدیرکلی وی برای حضور در مدیریت دفتر توسعه کتاب و کتاب خوانی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد خاطرنشان کرد: پیش از پاسخ به پرسش شما باید بگویم که ما مستاجر این اتاق ها و میهمان این میز و صندلی ها هستیم. به هر حال وقتی از مهر سالجاری به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حوزه کتاب رفتم، این مأموریت به بنده محول شد که تا زمان تعیین مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، بعنوان سرپرست در این سمت هم حضور داشته باشم که این مأموریت تا آخر جشنواره موسیقی فجر ادامه خواهد داشت البته طی ماه های اخیر خیلی از عزیزان فرهیخته و ارجمند حوزه موسیقی با رایزنی که انجام دادند، پیشنهاداتی برای ابقای بنده در حوزه موسیقی را عرضه کرده بودند که از همگی آنان ممنونم. خلاصه این که بنده تابع تصمیمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستم که بتوانم خدمتگزار اهالی فرهنگ و هنر باشم.


منبع:

1400/11/18
11:48:25
5.0 / 5
521
تگهای خبر: آهنگ , پاپ , ترانه , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو