رئیسی در دیدار جمعی از هنرمندان هنرهای تجسمی:

هنر یکی از ابزارها و جلوه های مهم و اصلی جهاد تبیین است

هنر یکی از ابزارها و جلوه های مهم و اصلی جهاد تبیین است

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو رییس جمهور اظهار داشت: مقام معظم رهبری جهاد تبیین را یکی از مهم ترین وظایف همه آحاد اجتماع معرفی کرده اند و هنر یکی از مهم ترین و اصلی ترین جلوه های تبیین در جامعه است.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور روز چهارشنبه در دیدار با تعدادی از هنرمندان هنرهای تجسمی کشور در موزه هنرهای معاصر ایران، آثار خلق شده توسط هنرمندان را جلوه اندیشه، خرد و نگاه هنرمندانه آنها توصیف کرد و اظهار داشت: یک اثر هنری می تواند ساعت ها سخن و بیان و حتی آنچه را در یک کتاب شرح داده می شود در یک نما به تصویر بکشد و پیام این کتاب و سخن ها را برای نسل ها و عصرهای طولانی ماندگار کند.
رئیس جمهور با اعلان اینکه آثار هنری که پیام های ماندگاری نیز دارند قابل ارزش گذاری نیستند، اضافه کرد: یک تابلوی نقاشی گاهی هم ظلمی را که در رژیم طاغوت به مردم می شد، نشان میدهد و هم وضعیت مردم مظلوم را به تصویر می کشد و در عین حال روشنگری امام راحل و ایستادگی و مقاومت مردم در اثر این روشنگری را یکجا نمایش می دهد؛ آیا می توان برای این اثر هنری قیمتی تعیین کرد؟

رئیسی یکی دیگر از خاصیت های مهم آثار هنری را فرا زبانی و فرا زمانی بودن آنها عنوان نمود و گفت: یک اثر هنری برای هر فردی در هر عصری با هر زبان، فرهنگ و تاریخی گویا بوده و نیازی به ترجمه و توضیح ندارد.
هنرمند برای ادامه کارهای خود نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد
رئیس جمهور با اشاره به این که آموزش و انتقال توانمندی های هنری نکته مهم دیگری است که هنرمندان باید نسبت به آن توجه داشته باشند، اشاره کرد: هنرمندان کسانی را که ظرفیت ها و توانمندی های هنری دارند کشف و به آنان برای متبلور کردن استعدادهای شان کمک کنند.
رئیسی رونق بخشیدن به اقتصاد هنر را مساله مهم دیگر برای بالندگی هنر در جامعه برشمرد و اشاره کرد: درست است که نمی گردد بر روی آثار هنری قیمت گذاشت اما به هر حال هنرمند برای ادامه کارهای خود نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد.
وی افزود: یک هنرمند نمی تواند اثر هنری خودرا در هر کجا و به هر شکلی عرضه نماید و باید سازوکاری طراحی شود که آثار هنری آن گونه که شایسته هنر و هنرمند است عرضه شوند. شکل عرضه آثار هنری باید به شکلی باشد که همه آحاد جامعه با آثار هنری آشنا گردند و امکان خرید آنها را داشته باشند.
تلاش برای حضور بیش از پیش هنر در بطن جامعه
رئیسی اظهار داشت: سفارتخانه های ایران در خارج از کشور، ادارات، سازمان ها، مراکز گردشگری و پارک ها و همه مراکزی که محل مراجعه عمومی مردم هستند می توانند مرکزی برای عرضه و به نمایش گذاشتن آثار هنری باشند تا هنر بیش از پیش در بطن جامعه حضور داشته باشد.
رئیس جمهور از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست با بهره بردن از نظر خودِ هنرمندان سازوکارهای مناسب برای رونق یافتن اقتصاد هنر طراحی شود و اضافه کرد: اگر از هنرمندان حمایت مناسبی صورت نگیرد و مورد بی مهری واقع شوند دانشجویان و هنرآموزان نیز از ادامه مسیر خود ناامید می شوند و این وظیفه دولت می باشد که سازوکاری بوجود آورد تا با رونق یافتن اقتصاد هنر، هنرورزی و خلق آثار هنری نیز رونق پیدا کند.
وی صرف هزینه برای ارتقا هنر و افزایش خلق آثار هنری را نوعی سرمایه گذاری دانست که آثار سازنده زیادی دارد و گفت: وقتی مراکز هنری گسترش یابند هنرمندان و کسانی که استعدادهای هنری دارند نیز بهتر شناخته شده و ظرفیت های آنان به شکل موثرتری شکوفا می شود. دولت باور دارد که باید با کمک و مشارکت هنرمندان برای بالندگی هر چه بیشتر هنر کوشش کرد.
هنر یکی از زمینه های ارتقا و تقویت روابط ملت ها است
رئیس جمهور توجه به دیپلماسی هنر را نکته مهم دیگری دانست که در سخنان هنرمندان در این نشست عنوان شد و اشاره کرد: هنر یکی از زمینه هایی است که می تواند موجب ارتقا و تقویت روابط ملت ها خصوصاً ملت های همسایه و کشورهایی که دارای اشتراکات فرهنگی با یکدیگر هستند، شود.
رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود رهبر معظم انقلاب اسلامی را چهره ای هنردوست و هنرشناس توصیف کرد و اظهار داشت: ایشان از همان سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران مبارزه کانون توجه و اجتماع جوانان طلبه و دانشجوی هنردوست بودند و علایق هنردوستانه ایشان تا امروز همچنان ادامه دارد.
وی اضافه کرد: حضور فردی در رأس نظام که هنر را خوب می شناسد و خوب درک می کند فرصت ارزشمندی برای آشنایی و ارتباط هر چه بیشتر عموم جامعه با هنر است.
هنر یکی از مهم ترین جلوه های تبیین در جامعه است
رئیس جمهور گفت: مقام معظم رهبری «جهاد تبیین» را یکی از مهم ترین وظایف همه آحاد اجتماع معرفی کرده اند و هنر یکی از مهم ترین و اصلی ترین جلوه های تبیین در جامعه است که می توانند در یک نما و تصویر، دنیایی از حرف و مفهوم را به گونه ای که برای همه قابل فهم باشد، به نمایش بگذارد.
پیش از سخنان رییس جمهور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی با اعلان اینکه برنامه تحولی دولت منشوری است که مدیریت فرهنگی کشور آنرا در عرصه فرهنگ و هنر دنبال می کند، اظهار داشت: در رویکرد جدید عدالت فرهنگی، شعار، مسیر و هدف اصلی است و این فضا در بخش های مختلف فرهنگی و هنری شکل گرفته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به استفاده از مساجد بعنوان کانون آموزش و شکل دهی به روح هنر انقلابی نسل جدید هنرمندان، اضافه کرد: امیدواریم دیدار امروز جنابعالی با هنرمندان شروع تحولی جدی در زمینه هنر و فرهنگ انقلاب اسلامی با همراهی جریان اصیل هنر انقلابی باشد.
در این مراسم حسن سلطانی رییس دانشگاه هنر، مسعود شجاعی طباطبایی رییس خانه کاریکاتور ایران، علی رجبی نگارگر و استاد دانشگاه، جلیل رسولی استاد خوشنویسی و خانم مینا صدری هنرمند نگارگر و استاد دانشگاه نیز در سخنانی به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.


منبع:

1400/11/21
15:34:29
5.0 / 5
569
تگهای خبر: آموزش , ساز , نمایش , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو