فرج علیپور در آستانه تقدیر در جشنواره موسیقی فجر

این جشنواره فقط سر و صدا دارد!

این جشنواره فقط سر و صدا دارد!

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو فرج علیپور درباره جشنواره موسیقی فجر می گوید: جشنواره موسیقی فجر دیگر چندان چنگی به دل نمی زند، در شأن پیشکسوتان موسیقی نیست و ضعیف است. در گذشته جشنواره موسیقی فجر کنسرت هایی در تمام سالن ها، با تبلیغات گسترده و برنامه ریزی درست داشت و خیلی پر هیجان برگزار می شد ولی حالا سوت و کور است.


در سی وهفتمین دوره از جشنواره موسیقی فجر، از سه هنرمند موسیقی همچون مرتضی اعیان (نوازنده تمبک)، آذرنوش صدر سالک (مدرس هارپ) و فرج علیپور ـ نوازنده کمانچه، خواننده و از هنرمندان سرشناس موسیقی لرستان ـ تقدیر می شود.
به همین جهت تصمیم گرفتیم با فرج علیپور، هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی لرستان که تابحال بارها در جشنواره ها و فستیوال های جهانی حضور داشته است، درباره جشنواره موسیقی فجر گفت وگویی داشته باشیم.
علیپور در ادامه صحبت هایش درباره جشنواره موسیقی فجر به ایسنا می گوید: در گذشته گروههای زیادی از شهرستان ها در جشنواره موسیقی فجر شرکت می کردند که در همان جا با یکدیگر آشنا و دوست شده و هر زمان که گروهی اجرا داشت، همه به تماشای آن می نشستند و بدین ترتیب با موسیقی هم آشنا می شدند. ولی امروز می بینیم که جشنواره موسیقی فجر دیگر از کیفیت سابق برخوردار نیست؛ برای اینکه هر آنچه را که هزینه بردار بود مانعش شدند و الان در جشنواره تنها سر و صدا است که زیاد است.
این هنرمند ادامه می دهد: در گذشته زمانی که گروههای موسیقی در جشنواره حضور پیدا می کردند، دستمزد مشخص و قابل قبول تری نسبت به حالا داشتند. ولی در دوره های اخیر شرایط به شکلی دیگر شده است. بطورمثال مدتی پیش با خود من برای برگزاری کنسرت در جشنواره تماس گرفتند و بنا بود در یک سالنِ ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفره که با ظریفت کامل هم پر نمی گردد، به اجرا بپردازم و در نهایت درصدی از فروش بلیط را هم به جشنواره بدهم.
این نوازنده کمانچه با اعلان اینکه دعوت اجرا در جشنواره را نپذیرفته است، توضیح می دهد: زمانی که شرایط حضور در جشنواره را به این صورت دیدم، نپذیرفتم؛ برای اینکه ترجیح می دهم اگر بنا بر برگزاری کنسرت است خودم این کار را با یک شرایط مناسب انجام دهم؛ چون می توانم سالنی با ظرفیت بالا کرایه کرده و قیمت روز را روی بلیط ها بگذارم نه این که برای یک مبلغ پایین به برگزاری کنسرت بنشینم. اگر قرار باشد با سیاست های جشنواره کنسرت برگزار کنم در نهایت چگونه می خواهم دستمزد اعضای گروهم را بدهم؟ از طرفی آن گروه هایی که شناخته شده نیستند چگونه می خواهند بلیط فروشی و کسب درآمد داشته باشند؟
او درباره حمایت جشنواره از هنرمندان موسیقی می گوید: برگزارکنندگان جشنواره موسیقی فجر هزینه زیادی برای پخش بنرها و تبلیغات آن کرده اند ولی در آخر باز هم تماشاگر کافی ندارد، پس بهتر نیست در شرایطی که دو سال است کرونا همه ما را خانه نشین کرده است، هزینه های اضافی را بعنوان دستمزد به اجرای هنرمندانی بدهند که واقعا احتیاج دارند؟ جشنواره بودجه دارد. این بودجه کجا می رود؟ همان را به هنرمندان بدهند تا بیایند اجرا کنند.
از این هنرمند درباه پیشنهاد او برای ارتقای کیفیت برگزاری جشنواره سوال می نماییم. پاسخ می دهد: حرف ما را گوش نمی دهند. خیلی سال ها گفته ایم و پیشنهاد داده ایم ولی هیچ کدام عملی نشد و تکرار باردیگر آن حرف ها فایده ای ندارد. چه بگویم؟ نگویم بهتر است.
در آخر از این خواننده پیشکسوت موسیقی لرستان درباره لزوم برگزاری جشنواره موسیقی فجر می پرسیم. می گوید: نمی دانم، شاید برگزاری آن برای سر و صدا کردن ضرورتی داشته باشد وگرنه که خیلی سوت و کور است، شور و حال قبل را ندارد و اصلا مشخص نیست جشنواره ای هست یا نیست. به ویژه از زمانی که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرده است، مردم دیگر دل و دماغی ندارند، ناراحت هستند و می ترسند در سالن ها به تماشای اجرای کنسرت بنشینند.
منبع:

1400/11/23
23:41:06
5.0 / 5
539
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو