موسیقی فجر ۳۷ در آینه مهر؛

شب حسن کسایی و یک هیپنوتیزم واقعی

شب حسن کسایی و یک هیپنوتیزم واقعی

سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در چهارمین روز از برگزاری، میزبان یکی از بهترین اجراهای این رویداد در سالن استاد حسین دهلوی بود.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، در قالب برگزاری «شب استادان موسیقی ایرانی» در سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر که یکی از تخصصی ترین و باکیفیت ترین بخش های این رویداد موسیقایی لقب گرفته، زمان خیری از نوازندگان شناخته شده عرصه نی نوازی در شبی که به نام «حسن کسایی» از هنرمندان فقید و مولف عرصه نی نوازی کشورمان مزین شده بود، در چارچوب یک برنامه بیست و پنج دقیقه ای به اجرا پرداخت.
زمان خیری نوازنده نی و مدرس هنرستان موسیقی پسران که طی سالهای اخیر در حوزه های دانشگاهی هم مشغول به تدریس موسیقی است، در شبی که تعداد اندکی از مخاطبان موسیقی ایرانی در سالن تازه تاسیس حسین دهلوی گردهم آمده بودند تا شاهد اجرای یکی از تخصصی ترین بخش های جشنواره باشند، به یاد استاد حسن کسایی از نوازندگان پیشگام عرصه نی نوازی به بداهه نوازی در دستگاه همایون پرداخت.
این هنرمند فعال موسیقی ایرانی تابحال از محضر هنرمندان مطرحی چون عبدالنقی افشارنیا، حسین دهلوی، فرهاد فخرالدینی، محمدرضا لطفی و محمدعلی کیانی نژاد بهره برده و طی این سال ها هم با هنرمندانی چون محسن نفر، داریوش طلایی، محمد اسماعیلی، حمیدرضا نوربخش، مسعود شعاری و سعید ثابت همکاری داشته است.
خیری تابحال چند آلبوم هم منتشر نموده که از آن جمله میتوان به آلبوم های تک نوازی «شوق»، «بازشنودی از نی دوره قاجار» اشاره نمود. وی در این سال ها موفق به کسب مقام نخست در جشنواره های داخلی و خارجی زیاده شده است.

آنچه این نوازنده نی در کنسرت کوتاه شب گذشته خود پیش روی مخاطبان قرارداد، قدرت نمایی و تسلط کم نظیر وی در شیوه نی نوازی بود که مخاطبان را مسحور شنیدن نوایی کرد که بازهم نشان داد که موسیقی ایرانی در چارچوب درست و باکیفیت آن تا چه اندازه می تواند روی گوش شنیداری مخاطبان تأثیر گذار باشد؛ تاثیری شگفت که گویی مخاطبان سالن دهلوی به واسطه ساز نی و نوازنده اش در یک هیپنوتیزم واقعی به سر می بردند و عبور زمان برای آنها آنچنان بی معنا بود که وقتی اجرای کوتاه زمان خیری به پایان رسید، همچنان روی صندلی های خود نشسته بودند و منتظر شنیدن ادامه برنامه بودند. کما این که اگر توضیحات مدیریت سالن نبود، همچنان روی صندلی ها می نشستند تا شاید شاهد اجرای بخش دیگری از برنامه باشند.
این شرایط در حالی بود که در کنسرت «شب یوسف فروتن» با هنرمندی امیر شریفی (نوازنده سه تار) مخاطبان از اجرای عرضه رضایت داشتند. چارچوبی که طی سالهای گذشته در بخش «نسلی دیگر» جشنواره موسیقی فجر دربرگیرنده تجربه های ارزشمندی در معرفی هرچه بهتر قابلیت های موسیقی ایرانی برای جذب مخاطب بود، اما بنا به دلایلی از بخش های مختلف جشنواره حذف شده بود ولی اکنون در چارچوب «شب استادان موسیقی ایرانی» پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.


منبع:

1400/11/25
09:08:15
5.0 / 5
566
تگهای خبر: آلبوم , جشنواره , ساز , كنسرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو