پاسداشت موسیقایی نظامی گنجوی؛

رونمایی از ارکستر موسیقی نواحی در یک شب بارانی

رونمایی از ارکستر موسیقی نواحی در یک شب بارانی

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو همزمان با برگزاری مجموعه رویدادهای بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی ارکستر موسیقی نواحی ایران با حضور برخی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالاروحدت تهران رونمایی گردید.



به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، همزمان با برگزاری مجموعه رویدادهای بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شامگاه سه شنبه هفدهم اسفندماه از ارکستر موسیقی نواحی ایران در تالار وحدت تهران با حضور برخی از هنرمندان سرشناس موسیقی اقوام ایران و یادبودی از پروین بهمنی پژوهشگر فقید موسیقی کشورمان رونمایی گردید.
این مراسم شب گذشته در حالی انجام شد که میهمانان در هوای بارانی پایتخت خویش را به تالار وحدت تهران رسانده بودند.
حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران در ابتدای این برنامه، ضمن ابراز خشنودی از افتتاح ارکستر موسیقی نواحی ایران توضیح داد: امشب به بهانه پاسداشت یکی از مفاخر زبان و ادبیات فارسی حکیم نظامی دورهم جمع شدیم تا بواسطه این نام بزرگ به تماشای ضیافت هنرمندان عزیز موسیقی ایران زمین در چارچوب رنگین کمان اقوام کشورمان در قالب ارکستر تازه تاسیس موسیقی نواحی ایران به سرپرستی جناب پیمان بزرگ نیا بنشینیم و این مایه افتخار ماست که به همت همین هنرمندان شاهد تولد مجموعه ای هستیم که امشب مشام ما را به عطر هنر ارزشمندشان از نواحی مختلف ایران معطر می کنند.

وی اضافه کرد: اغلب هنرمندانی که امشب در چارچوب ارکستر موسیقی نواحی ایران پیش روی شما مخاطبان قرار گرفته اند، همان گروهی هستند که طی سالهای اخیر در چارچوب گروه موسیقی «سازینه» به سرپرستی پیمان بزرگ نیا در جشن ها و برنامه های مختلف خانه موسیقی کارهای بسیار ارزشمندی را اجرا کرده اند. این گروه که امروز در چارچوب ارکستر موسیقی نواحی ایران به هنرنمایی مشغول هستند، هرکدام نمایندگانی شایسته از موسیقی مناطق مختلف کشورمان هستند که طی این سال ها مهجور بوده اند و ما اینک وظیفه داریم تا بواسطه چنین رویدادها و ارکسترهایی بستری را فراهم نماییم که هنرشان را به همه مخاطبان عرضه کنند.
این خواننده موسیقی ایرانی اشاره کرد: متاسفانه طی این سال ها خیلی از هنرمندان موسیقی نواحی ایران از میان ما رفته اند، هنرمندانی که دیگر جایگزینی برای آنها وجود ندارد و ما دیگر نمی توانیم از حضور ارزشمندشان استفاده نمائیم. اینها هنرمندانی بودند که در تمام دنیا به احترامشان تمام قد می ایستادند و به خیلی از آنها القاب گوناگونی همچون «مروارید اقیانوس» می دادند. اما چه بد که در کشورمان ماجرا به شکلی برنامه ریزی نشد که توجه به این هنرمندان تبدیل به امری نهادینه شود و حالا این وظیفه دولتمردان است که در چنین شرایطی به این ریشه های فرهنگی توجه بیشتری داشته باشند.

مدیرعامل خانه موسیقی در ادامه صحبت های خود با اشاره به این که اعضای ارکستر موسیقی نواحی ایران برای کنسرت افتتاحیه فرصت چندانی برای تمرین نداشتند، اظهار داشت: به سبب این که خیلی از هنرمندان حاضر در این گروه در نقاط مختلف کشور زندگی می کنند و فرصت چندانی برای گردهمایی ندارند، از این جهت فقط بین دو تا سه روز فرصت باقی بود که بتوانند برای کنسرت امشب آمادگی داشته باشند و به نظر من کاری که پیمان بزرگ نیا در کنسرت امشب انجام داده، یک شاهکار است که بواسطه حضور هنرمندان پرارزش موسیقی نواحی ایران در بخش های مختلف پیش روی شما مخاطبان عزیز قرار گرفته اند.
نوربخش اشاره کرد: ارکستر موسیقی نواحی ایران حالا به مرحله ای رسیده که باید از این مجموعه حمایت جدی شود. این عزیزان گنجینه هایی هستند که باید برای آنها مجال بیشتری برای عرض اندام داشته باشند. ما امروز با مصیبت بزرگی رو به رو هستیم و آن تنزل گوش شنیداری مردم و گوش جامعه است که ذائقه شنیداری مخاطبان را کاهش داده است. در این سال ها متاسفانه آثار بسیار سخیفی تولید می شوند که حجم زیادی از مخاطبان را در بر می گیرند و ما باید نگران این شرایط باشیم که جوانان و نوجوانان ایران زمین هر روز درحال فاصله گرفتن از زبان فارسی و موسیقی ایرانی است. به هر حال بنده امیدوار هستم بواسطه حمایت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم شاهد روند رو به بهبود اتفاقاتی که به آن اشاره کردم باشیم.

این مدرس موسیقی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن قدردانی از برگزاری مجموعه برنامه های بزرگداشت حکیم نظامی با مدیریت محمود شالویی (مدیرکل حوزه وزارتی وزارت ارشاد) اظهار داشت: تولید اثر یکی از مولفه های مهمی است که می توانیم در این شرایط روی آن تمرکز داشته باشیم من از معاونت امور هنری وزارت ارشاد، آقای شالویی و همینطور مدیریت بنیاد فرهنگی هنری رودکی بخصوص جناب افضلی قدردانی می کنم که در تعامل با یکدیگر توانسته اند ارکستر موسیقی نواحی ایران را بواسطه نام بزرگ نظامی تاسیس کنند. به اعتقاد من حضور جناب افضلی همواره در نقش یک حمایتگر واقعی فرهنگ بوده که هر وقت دوستان به حمایت این چنینی احتیاج داشتند در کنار هنرمندان قرار گرفته و به سهم خود کمک های قابل توجهی را هم انجام داده اند.
نوربخش در آخر صحبت های خود اشاره کرد: پاسداشت نظامی که یکی از استوانه های ادبیات ماست جای خرسندی دارد، حتی اگر دیر احساس نماییم که دیگران مشغول پیش قدم گذاشتن برای مصادره نام نظامی هستند اما همین شرایط اقدام بسیار موثر و درستی برای حفظ مفاخر فرهنگ و هنر ایران عزیزمان است که در سالروز تولد بانو پروین بهمنی از بزرگان موسیقی نواحی این سرزمین می تواند شرایط خوشایندی را برای موسیقی نواحی کشورمان رقم بزند.

پیمان بزرگ نیا سرپرست ارکستر موسیقی نواحی ایران هم بعد از صحبت های نوربخش ضمن عرضه توضیحاتی از نحوه تشکیل این مجموعه و معرفی هنرمندان آن بیان کرد: ارکستری که امشب روی صحنه است، جملگی از هنرمندان مطرح موسیقی نواحی ایران هستند که امشب در چارچوب ارکستر موسیقی نواحی ایران به شما عزیزان معرفی می گردند.
وی اضافه کرد: رهبری ارکستر موسیقی نواحی شرایط بسیار متفاوتی دارد و من مجبورم امشب به روشی در رهبری ارکستر حضور داشته باشم که ممکنست برای شما عزیزان دارای تفاوت هایی به نسبت کنسرتهای دیگر باشد. البته ما این برنامه را فقط با یک تمرین سه روزه توانستیم هماهنگ نماییم و امیدوار هستم در شب بزرگداشت نظامی که تصمیم داریم به اجرای بعضی از آثار این شاعر و حکیم بزرگ در چارچوب موسیقی اقوام ایران بپردازیم، شاهد به وجود آمدن شرایطی باشیم که بتواند دریچه تازه ای برای کارهای پیش روی ارکستر موسیقی نواحی ایران باشد.

خالو قنبر راستگو نوازنده و خواننده موسیقی هرمزگان، احسان عبدی پور نوازنده سرنا، محمد باجلاوند نوازنده و خواننده موسیقی منطقه لرستان، حسین ولی نژاد از بخشی های مطرح منطقه خراسان، کوروش اسدپور خواننده منطقه بختیاری کهگیلویه و بویراحمد، طواق سعادتی خواننده و نوازنده دو تار ترکمن، صلاح خضری خواننده و نوازنده دیوان کردستان، ابراهیم عالمی خواننده مازندران، محمود فرضی نژاد خواننده گیلان، آشیق احد ملکی علیشاه خواننده و نوازنده قوپوز آذربایجان و پیمان بزرگ نیا نوازنده نی همچون هنرمندانی بودند که به همراه برخی دیگر از نوازندگان موسیقی نواحی ایران به اجرای برنامه در مراسم افتتاحیه ارکستر موسیقی نواحی ایران پرداختند.


منبع:

1400/12/18
14:08:43
5.0 / 5
375
تگهای خبر: خواننده , ساز , كنسرت , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو