یادبود درگذشتگان هنر ۱۴۰۰ در مهر؛

دستانی که دیگر طرح نمی زنند و نمی آفرینند

دستانی که دیگر طرح نمی زنند و نمی آفرینند

درگذشت هنرمندان برجسته و بزرگ عرصه هنرهای تجسمی همچون ایران درودی و کامبیز درمبخش در سال ۱۴۰۰ از رخدادهای تاثرانگیز این سال بود که متاسفانه اغلب آنها را کرونا رقم زد.خبرگزاری مهر - گروه هنر- آزاده فضلی: در سال ۱۴۰۰، کرونا همچون سال قبلش که سبب شد خیلی از هنرمندان از میان ما بروند، باز هم قربانی گرفت و شاید هم بیشتر قربانی گرفت، چونکه در این سال اغلب جمعیت کشور و بخصوص هنرمندان چه پیشکسوت و چه جوان در واکسیناسیون جمعی شرکت کرده بودند و خیال شان از بابت مرگ و میر ناشی از این بیماری منحوس راحت بود اما این ویروس حتی به واکسن زده ها هم رحم نکرد و سبب شد تعدادی زیادی از هنرمندانی که حتی دو دوز واکسن خویش را تزریق کرده بودند، از میان ما بروند. عزت الله مهرآوران و کامبیز درم بخش دو هنرمندی بودند که بعد از درگذشت شان، مسؤلان را بر آن داشت تا تزریق دوز سوم واکسن کرونا را جدی تر پیگیری کنند. البته در این میان بیماری، کهولت سن و حادثه هم کم نبودند که سبب مرگ ها شدند. در هر حال، میتوان گفت در سال ۱۴۰۰ به نسبت سالهای قبل، سایه مرگ بر قشر هنرمندان بخصوص هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی بسیار بیشتر بود و کفه آن هم به سمت گران سنگ ها بود.
یکی از سخت ترین بخش های روزنامه نگاری و خبرنگاری انتشار چنین اخبار تلخ و ناگواری است که طی دو سالی که جهان درگیر کرونا بود، شدت بیشتری یافت. هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی هم از این وقایع تلخ، دور نبودند و در سال ۱۴۰۰ شاهد از دست رفتن چهره هایی بزرگ و برجسته در این حوزه بودیم که شاید تا سالهای دور جایگزینی برای آنها یافت نشود.
در گزارش پیش رو، به بازخوانی اخبار ناگوار از سفر ابدی هنرمندان تجسمی در سال ۱۴۰۰ خواهیم پرداخت، هنرمندانی که قرن جدید را ندیدند و آدم های قرن جدید هم شاید نتوانند امثال آنها را ببینند.
خبرگزاری مهر در جهت «یادبود درگذشتگان هنر ۱۴۰۰» پیش از این و در سه گزارش مجزا از هنرمندان فقید حوزه «موسیقی»، «تئاتر»، «سینما» و «رادیو و تلویزیون» یاد کرده بود.
۲۱ اردیبهشت؛ وداع با علی راهجیری خوشنویس پیشکسوت
علی راهجیری هنرمند خوشنویس پیشکسوت ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۸۳ سالگی دارفانی را وداع گفت.
این هنرمند فقید در مکتب استادان بزرگ خوشنویسی همچون زرین خط، محمّد فرزیب، ابوالفضل موسوی کجوری، حسن و حسین میرخانی و علی اکبر کاوه پرورش یافت. او سالیان متمادی در انجمن خوشنویسان ایران به تعلیم هنرجویان پرداخت و خوشنویسان فراوانی از آموزه های این استاد بهره بردند. وی علاوه بر مهارت در خوشنویسی در زمینه تحقیق و پژوهش هم فعال بود و از آثار پژوهشی او میتوان کتاب های «تذکره خوشنویسان معاصر»، «تاریخ مختصر خط»، «سیر خوشنویسی در ایران»، «زندگانی و آثار عمادالکتّاب» و «تذکره خوشنویسان ایران» را نام برد.
راهجیری آنچه را از استادان بزرگ خوشنویسی آموخته بود و حاصل سال ها پژوهش خویش را بی دریغ به جوانان آموزش داد و در تداوم جریان خوشنویسی مؤثر بود. وی دغدغه و نگاه جامعی به مسائل و تاریخ هنر خوشنویسی داشت و از همین نگاه است که آموزش و پژوهش را با حمیت و جدیت همراه با خوشنویسی و کتابت آثار انجام داد. سال ها خوشنویسی کرد اما همیشه به چرایی و چگونگی در خوشنویسی هم اندیشید و درباره آن پژوهش کرد. استاد راهجیری خوشنویس پرارزش و گرانقدری است چنانکه استادش علی اکبر کاوه لقب زُبدَه الکُتّاب را به او داد، در آموزش هم هنرمندانی را پرورش داد که مسیر خوشنویسی را با آموزه ها و کندوکاوهای خود پیش ببرند و گنجینه پژوهش های استاد هم تا همیشه برای خوشنویسی و فرهنگ و هنر ایران ماندگار است.
۲۳ تیر؛ درگذشت کاوه فرزانه بر اثر کرونا
کاوه فرزانه عکاس و پژوهشگر هنر بر اثر بیماری کرونا و روز ۲۳ تیر دارفانی را وداع گفت.
فرزانه، متولد مهاباد بود و نزدیک به سه دهه سابقه عکاسی داشت. او علاوه بر برگزاری نمایشگاه های مختلف انفرادی و گروهی، سابقه داوری جشنواره های مختلف عکاسی از جمله: دومین و سومین دوره مسابقه عکاسی از پدیده های فیزیکی، چهارمین جشنواره عکس عاشورایی، نخستین دوسالانه عکس نور و نگاه، مسابقه سراسری عکس آب، اولین جشنواره ملی عکس وی را و نخستین جشنواره ملی عکس حیران را بر عهده داشت. کتاب های «عکاسی ماکروگرافی و کلوزآپ»، «از آشوب ادراک تا ستایش تصویر (ترنگا ترنگ اندیشه)»، «واکاوی ساختارهای اسطوره و کهن الگو (نقد اسطوره ای _ کهن الگویی عکس)»، «رویاهای مشترک خدایان» و «آئینه مهر آئین» همچون تألیفات زنده یاد فرزانه است.
۲۵ تیر؛ درگذشت نقاش و مجسمه ساز بر اثر کرونا
همایون ثابتی مطلق هنرمند نقاش و مجسمه ساز پیشکسوت بر اثر ابتلاء به بیماری کرونا بامداد امروز جمعه ۲۵ تیرماه دارفانی را وداع گفت.
همایون ثابتی مطلق متولد ۱۳۴۲ تهران و دارای مدرک فوق لیسانس نقاشی دانشگاه هنر تهران بود. وی مدرس دانشگاه هنر، دانشکده هنر و معماری، فنی و حرفه ای، دانشگاه جامع، هنرستان هنرهای زیبا و همینطور مؤسس و مدیر مسئول آموزشگاه هنرهای زیبا با درجه یک هنری بود. این هنرمند فقید عضو پیوسته انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران و عضو پیوسته انجمن هنرمندان نقاش ایران هم بود. مهم ترین اثر شاخص وی، مجسمه «گل ها» واقع در پارک ملت است که محصول نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی بوده است. همینطور اثر دیگری با الهام از همان اثر «گل ها» در برج میلاد تهران هم جانمایی شده است.

۷ مرداد؛ «کرونا» بانوی نگارگر را در ۶۷ سالگی برد
مهرزمان فخارمنفرد پنجشنبه ۷ مرداد بر اثر ابتلاء به کرونا در ۶۸ سالگی در بیمارستان امیراعلم تهران دارفانی را وداع گفت.
مهر زمان فخارمنفرد از هنرمندان پیشکسوت عرصه نگارگری که طی روزهای گذشته در بیمارستان بستری بود، پنجشنبه ۷ مرداد بر اثر ابتلاء به کرونا در سن ۶۸ سالگی در بیمارستان امیراعلم تهران دارفانی را وداع گفت.
مرحومه فخارمنفرد، متولد سال ۱۳۳۲ در شهرری، دارای مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رشته گل و مرغ، نگارگری را نزد اساتیدی چون سوسن آبادی، علی اشراقی، علی مطیع فراگرفت و رشته های تذهیب، گل و مرغ، هنرهای لاکی، نقاشی روی چوب، نقاشی روی شیشه و پشت شیشه و آب رنگ پرداز را نزد استاد بیوک احمری آموخته است.
وی تابحال چندین نمایشگاه گروهی در داخل و خارج از کشور و یک نمایشگاه انفرادی داشته است. فخارمنفرد با ابتکاری که در هنر گل و مرغ داشته موفق به کسب رتبه های مختلف هنری شده است.
۱۰ مرداد؛ درگذشت خالق تصاویر مشهور فرار شاه از ایران
جعفر دانیالی بروجردی از عکاسان انقلاب و عکاس پیشکسوت جمعه ۸ مرداد در ۸۸ سالگی بر اثر عارضه قلبی دارفانی را وداع گفت.
مرحوم جعفر دانیالی بروجردی از عکاسان انقلاب و عکاس بازنشسته روزنامه اطلاعات بود که روز گذشته شنبه ۹ مردادماه در قطعه ۳۱۲ بهشت زهرا (س) خاکسپاری شد. مرحوم بروجردی در ۱۹ اسفند ۱۳۱۲ در بروجرد متولد شد. در جوانی به تهران آمد و در سال ۱۳۴۰ همکاری اش را با روزنامه اطلاعات شروع کرد. مرحوم دانیالی ابتدا در چاپخانه روزنامه بعنوان کلیشه گراف عکس مشغول شد.

در یک روز تعطیل که عکاسی در روزنامه حاضر نبود، برای تهیه عکس برای صفحه حوادث اعزام شد و خوش درخشد. چون که قبل از آن در بخش گراور و کلیشه روزنامه مشغول به کار بود. به قول دانیالی یک روز در نبود عکاسان روزنامه در تحریریه از وی می خواهند از یک قاتل شرور در دادگستری عکس بگیرد که وی هنگام این مأموریت از یک دعوای خیابانی در راه دادگستری هم یک عکس می گیرد و این عکس سبب می شود جذب تحریریه و بخش عکس شود.
او هم دوره عکاسان پیشکسوتی چون فریدون ابراهیم زاده، ایوب کلانتری و عباس جلایی بود. در دوران انقلاب اسلامی بعنوان دبیر سرویس عکس روزنامه اطلاعات فعالیت می کرد و تا زمان بازنشستگی در اوایل دهه ۶۰ در این روزنامه خدمت کرد. از معروف ترین تصاویر وی میتوان به فرار شاه مخلوع در ۲۶ دی ۱۳۵۷ و تشییع پیکر شهدای انفجار بمب در دفتر حزب جمهوری در تیر ۱۳۶۰ اشاره نمود.
این هنرمند فقید، تصاویر مشهور فرار شاه از ایران یعنی روز ۲۶ دی ۱۳۵۷ را ثبت کرده بود و چندین فریم از این عکس ها در روزنامه اطلاعات منتشر شدند. همینطور عکس زیاد دیده شده مصاحبه خبرنگاران با امام خمینی (ره) در قم، در فروردین ۱۳۵۸ هم از او به یادگار مانده است.
وی برای خودش قبری در قطعه ۳۱۲ خریداری و رزرو کرده بود و عکسی هم از خودش بر سر مزار خویش ثبت نمود.
۱۰ شهریور؛ درگذشت خالق لوگوتایپ «روزنامه اطلاعات»
جهانگیر نظام العلما هنرمند پیشکسوت خوشنویسی و خالق لوگوتایپ «روزنامه اطلاعات» چهارشنبه شب ۱۰ شهریورماه دارفانی را وداع گفت. نظام العلما متولد ۲۴ اسفند ۱۳۱۳ است که از کودکی خوشنویسی را دنبال کرد و بعد در هنرستان کمال الملک خوشنویسی را فرا گرفت و چند دهه در عرصه خوشنویسی فعالیت کرد.
هنر و خوشنویسی در تمام جنبه های زندگی جهانگیر نظام العلما جریان داشت و همواره از دریچه هنر و ادبیات و طبیعت جهان هستی را نگریست. از کودکی به خوشنویسی گرایش داشت و با جدیت و علاقه خوشنویسی را در هنرستان کمال الملک و نزد استادان فراگرفت و تا امروز با عشق و علاقه خوشنویسی کرد و آموزش داد و برای تداوم و تقویت جریان خوشنویسی کوشش کرد. استاد نظام العلما سال ها در روزنامه اطلاعات و کیهان خوشنویسی کرد و نشانه و عنوان روزنامه اطلاعات همچون آثار ماندگار این هنرمند گرانقدر است.
۱۱ شهریور؛ هنرمند آئینه کار در اثر عوارض کرونا درگذشت
محسن دلجو هنرمند پیشکسوت آئینه کاری، بامداد پنجشنبه ۱۱ شهریورماه بر اثر عوارض ابتلاء به کرونا در سن ۸۲ سالگی دارفانی را وداع گفت.
دلجو متولد ۱۳۱۸ اردبیل، از نوادگان میرزا محسن مجتهد و دارای نشان درجه یک هنری در رشته آئینه کاری بود.
محسن دلجو سال ها در هنر اصیل و ارزشمند آیینه کاری فعالیت می کرد و نشان چشم نواز هنر او را بر خیلی از بناهای تاریخی و آثار ماندگار این حوزه میتوان یافت.
۱۰ مهر؛ وداع به کاوه نجم آبادی پژوهشگر هنری
کاوه نجم آبادی هنرمند و پژوهشگر هنری شنبه ۱۰ مهرماه بر اثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت.
این هنرمند و پژوهشگر هنری پیش از این بعنوان هنرمند در نمایشگاه های گروهی همچون «ماسک بزن» در سال ۱۳۹۹ گالری کاما، «پشت نویسی» سال ۱۳۹۷ در گالری ای سو شهر آمل و نمایشگاه گروهی نقاشی در گالری سیحون سال ۱۳۹۳ اثر ارائه نمود. نجم آبادی همچنین، در «سه نمایشگاه انفرادی نقاشی در یک گالری» که سال ۱۳۹۷ در گالری ایوان برگزار شد و نمایشگاه گروهی طراحی و نقاشی «از تضاد تا هماهنگی» که سال ۱۳۹۸ در گالری اُ برگزار شد، بعنوان کیوریتور حضور داشت.
۱۴ مهر؛ درگذشت علی گلستانه هنرمند نقاش
علی گلستانه هنرمند نقاش که مجموعه آثار طبیعت او از شهرت به سزایی برخوردار است، چهارشنبه ۱۴ مهرماه به سبب عوارض ناشی از ابتلاء به کرونا دارفانی را وداع گفت.
محمد گلستانی معروف به علی گلستانه، در سال ۱۳۱۹ در تهران متولد شد. گلستانه آموزش نقاشی را در نوجوانی نزد اصغر پتگر شروع کرد. برای تحصیلات مقدماتی به دبیرستان جم قلهک رفت و در آن جا با آیدین آغداشلو و عباس کیارستمی هم کلاس شد. وی در سال ۱۳۳۸ دیپلمش را گرفت و همراه آن دو به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران رفت.
خصیصه مهمی که گلستانه در آثارش، بخصوص در مناظر به دست آورد به تصویر درآوردن تفاوت اقلیم و آب وهوا در کارهایش بود؛ به صورت مشخص در تصاویر او از مناظر شهر یزد میتوان گرمی و خشکی هوا و آفتاب داغ را کاملاً احساس کرد یا در مناظر اسپانیای او آب وهوای معتدل مدیترانه را لمس کرد.
پرتره و پیکره انسان هم همواره از اصلی ترین دغدغه های علی گلستانه بود. او با به تصویر درآوردن تک چهره هایی از دوستان و اطرافیانش، چون فروغ فرخزاد (شاعر)، لیلی گلستان (گالری دار)، پرویز ملکی (گالری دار)، زویا پیرزاد (نویسنده)، مصطفی دشتی (نقاش)، سیمین بهبهانی (شاعر)، ژیلا ایپکچی (تدوین گر)، محمد مقدم (زبان شناس)، نادرشاه افشار و دیگران، وجهی دیگر از کارش را بازگو کرد.
۱۸ مهر؛ آغاز سفر ابدی هنرمند پیشکسوت نگارگری
امیرحسین قهرمانی هنرمند پیشکسوت نگارگر، نقاش و طراح گرافیک متولد ۱۳۱۵ فارغ التحصیل هنرستان کمال الملک از شاگردان حسین بهزاد، محمدعلی زاویه و نصرت الله یوسفی بود که امروز ۱۸ مهر به سبب کهولت سن دارفانی را وداع گفت.
از این هنرمند فقید، در دهمین دوسالانه ملی نگارگری ایران تجلیل به عمل آمد. زنده یاد قهرمانی همینطور داور بخش نگارگری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در سال ۱۳۹۷ بود.
آثار هنری قهرمانی ملهم و برگرفته از ادبیات فارسی و حماسه ها و روایت های تاریخ ادبیات و فرهنگ و اشعار شاعران کشور است. زنده یاد قهرمانی در هنرستان کمال الملک تحصیل کرده و از شاگردان استادان بزرگ نقاشی و نگارگری ایران بود و برای تداوم راه و جریان نگارگری کوشش کرد. استاد قهرمانی در زمینه گرافیک و تبلیغات هم فعالیت کرد اما همواره دل در گرو نگارگری داشت و به این هنر خدمت کرد. آثار و نقش این هنرمند در حفظ و پویایی نگارگری ایران در یادها زنده است.

۱۹ مهر؛ درگذشت نقاش و پژوهشگر هنری
اصغر کفشچیان مقدم هنرمند نقاش، پژوهشگر و مدرس دانشگاه ۱۹ مهرماه بر اثر عوارض ناشی از کرونا دارفانی را وداع گفت.
اصغر کفشچیان مقدم متولد ۱۳۴۲ مشهد بود. او دکترای هنرهای تجسمی داشت و بعنوان طراح، نقاش، هنرمند حوزه هنر جدید و پژوهشگر و عضو هیئت علمی و استادیار پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران فعالیت می کرد. وی دارای کارشناسی نقاشی از دانشگاه تهران و دکترای هنرهای تجسمی از دانشگاه سوربون و استراسبورگ و عضو هیأت علمی و استادیار پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و بعنوان طراح، نقاش و هنرمند حوزه هنرهای جدید فعالیت داشت.
از سوابق وی میتوان به انتشار کتاب های مجموعه کاریکاتور، چاپ آثار کاریکاتور در نشریات داخلی، مدیر گروه نقاشی و مجسمه سازی دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه تهران، مؤلف مقالات مختلف در زمینه هنرهای تجسمی و هنر جدید در نشریات فرهنگی و هنری، دبیر سومین و چهارمین نمایشگاه هنر جدید تهران، داور و عضو شورای سیاست گذاری و انتخاب آثار چند نمایشگاه جشنواره هنری و شرکت در نمایشگاه های مختلف داخلی و خارجی هنری اشاره نمود.
این هنرمند تجسمی سال ها در زمینه هنر جدید به جامعه هنری و دانشگاهی ایران خدمت کرد و آثار ماندگاری را از خود به جای گذاشت. وی شاگردان بسیاری را تربیت کرد و کتاب های خیلی از ایشان در حوزه هنر به زیور طبع آراسته شده است.
او در زمره معدود مدرسین دانشگاه بود که نگاهی معاصر به هنر داشت و دانشجویان را هم به همین رویکرد سوق می داد. ثمره سال ها تدریس او، هنرمندانی هستند که امروز در جریان معاصر تأثیرگذارند. وی در زمره مشاورینی بود که موزه در ساماندهی و برنامه ریزی فعالیتهای خود از همفکری و همدلی ایشان بهره می گرفت. نقش فعال ایشان بخصوص در نمایشگاه های «هنر مفهومی» و «هنر جدید» همینطور شوراهای انتخاب هنرمند برای دوسالانه جهانی هنر ونیز، فراموش نشدنی است.
۲۰ مهر؛ وداع با کاریکاتوریست پیشکسوت
ایرج یکه زارع کاریکاتوریست پیشکسوت به سبب عوارض ناشی از ابتلاء به ویروس کرونا ۲۰ مهرماه در سن ۸۰ سالگی در منزل دارفانی را وداع گفت.
این هنرمند پیشکسوت، مدت ها به دیابت مبتلا بود و اخیراً هم کمی از بینایی اش را از دست داده بود.
ایرج زارع دیماه سال ۱۳۲۰ در تهران به دنیا آمد. او ابتدا به نقاشی علاقه داشت و کم کم به سمت کاریکاتور کشیده شد. سال ۴۵ کارش را با مجله توفیق آغاز کرد و سال ۴۷ از توفیق بیرون آمد و به مجله کاریکاتور رفت.
این کاریکاتوریست پیشکسوت و قدیمی نشریات و مطبوعات طنز و کاریکاتور به سبک و شیوه خود کار می کرد و آثار وی در مهم ترین نشریات طنز و کاریکاتور چند دهه قبل انتشار یافته است و در راه اندازی و اداره چند نشریه هم نقش داشت. گرچه در این سال ها حضور کمرنگی در عرصه کاریکاتور داشت اما نقش و جایگاه وی در کاریکاتور کشور محفوظ و به یادماندنی است.
۲۱ مهر؛ درگذشت مهرداد ذوالنور هنرمند عکاس و طراح گرافیک جوان
مهرداد ذوالنور هنرمند عکاس و طراح گرافیک شامگاه چهارشنبه ۲۱ مهرماه به سبب اختلال دارویی دارفانی را وداع گفت.
مهرداد ذوالنور، از اعضای اولیه انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران بود اما مدتی قبل از حضور در این انجمن استعفا داده بود. از سوابق کاری دیگر وی، میتوان به مدیریت گالری های خانه هنرمندان ایران در دوره مدیریت قبلی و هم همکاری مستمر با مجله تصویر و ۱۸ دوره گذشته جشن تصویر سال اشاره نمود. ذوالنور متولد شهریور سال ۱۳۵۲ علاوه بر فعالیت در حوزه گرافیک در زمینه عکاسی هم فعالیت داشت و عکس هایش از افغانستان در نشریات لوموند، گاردین، نیویورک تایمز و ال پائیس چاپ شده است.
۲۳ مهر؛ رفتن نقاش پیشکسوت که از چهره های نسل دوم نقاشان نوگرای ایران بود
جمشید سماواتیان نقاش پیشکسوت نوگرا بامداد جمعه ۲۳ مهرماه بر اثر عارضه قلبی در سن ۸۳ سالگی در خانه خود دارفانی را وداع گفت.
سماواتیان از چهره های نسل دوم نقاشان نوگرای ایران، در دوره ای در دانشکده هنرهای زیبای تهران هنرآموزی می کرد که هم آموزه های علی محمد حیدریان از شاگردان برجسته کمال الملک، در دانشکده نفوذ داشت و هم استادان نوگرایی چون محمود جوادی پور به کار آموزش مشغول بودند.
او متأثر از هنرهای سنتی و دیوارنگاره های عصر صفوی زادگاهش اصفهان به خلق آثاری پرداخته که یادآور و نشان دهنده گذر زمان و تخریبی است که بر هنرهای سنتی ایران رفته است. سماواتیان با تسلط بی نظیر بر انواع ابزارها و تکنیک های غیرمتعارف، به احیای هنر گذشته ایرانی با نگاهی نو و بن مایه های انتزاعی اهتمام ورزیده است.
این هنرمند پیشکسوت، در نقاشی های نیمه فیگوراتیو خود از موادی چون خاک، گل، گچ، مواد ترکیبی، ورق های طلا و نقره همراه با شیوه های مختلف پتینه کاری بهره می گیرد تا فرسودگی، ریختگی و ترک ها را به نمایش بگذارد.


۷ آبان؛ درگذشت ایران درودی بانوی نقاش نوگرای ایرانی
ایران درودی نقاش پیشکسوت و مطرح ایرانی بامداد جمعه هفتم آبان ماه بر اثر ایست قلبی دارفانی را وداع گفت. ایران درودی از ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ و پس از بهبود ابتلای به کرونا، همچنان درگیر رفتن به بیمارستان بود و چند باری هم بستری شد اما در نهایت هفتم آبان ماه دار فانی را در ۸۵ سالگی وداع گفت.
ایران درودی نقاش مطرح ایرانی در ۱۱ شهریور ۱۳۱۵ در خراسان به دنیا آمد. وی، نقاش، نویسنده، منتقد هنری و استاد دانشگاه رشته تاریخ هنر بود. درودی در نمایشگاه های گروهی فراوانی در ایران و در سطح بین الملل شرکت داشته که از متأخرترین آنها میتوان به نمایشگاه هنرمندان پیشکسوت اشاره نمود. این نمایشگاه در آبان ۱۳۹۸ در فرهنگسرای نیاوران برگزار گردید. او همینطور همچون هنرمندانی بود که ایده تأسیس موزه هنرهای معاصر تهران را مطرح کرده بود.
عمید نایینی رئیس بنیاد ایران درودی در مراسم خاکسپاری این هنرمند در سخنانی اظهار داشت: نقاشی برای ایران درودی صرفا یک اثر هنری نبود بلکه برخاسته از درون و ایمان او بود که بر بوم فرو می ریخت. خودش می گفت با نقاشی به عمق تاریکی راه یافتم و به اوج کهکشان پرواز کردم. همه می دانستیم که تصویر در خیال او تا به روی بوم نقش نمی بست، او نمی توانست خودش را از غریزه ناشناخته اش رها کند و این روحیه تا به آخر در او وجود داشت. در دوره ای تخیل و تصویرسازی او صرف ساخت برنامه هایی برای تلویزیون شد و در دانشگاه هم هنر تدریس می کرد اما نویسندگی او هم بسیار قوی بود. او نخستین بار از زمان دست به قلم شدن حدود چهار ماه بعد آثارش را نوشت. وی در سبک نگارش بر واژگان سوار و جدا از تسلط بر زبان فرانسه به زبان مادری خودش آگاه بود. او در این حوزه هم پیروز بود، چون کتابش سی و یک مرتبه چاپ شده است.
۱۵ آبان؛ وداع با عمو کامبیز درم بخش خالق طرح های ساده کارتونی
کامبیز درمبخش هنرمند پیشکسوت کاریکاتور در سن ۷۹ سالگی به سبب ابتلاء به کرونا فوت کرد.
کامبیز درم بخش زاده ۸ خرداد ۱۳۲۱ در شیراز طراح، کاریکاتوریست و گرافیست است. او برندهٔ چندین جایزه بزرگ معتبر جهانی است و تابحال چندین نمایشگاه مستقل از آثارش در کشورهای مختلف جهان برگزار شده است.
کامبیز درم بخش اهل دیدن بود، دنیای پیرامون، پدیده ها و ناراستی های فرهنگی و اجتماعی و انسانی را دقیق می دید و خلاقانه در طرح ها و کاریکارتورهایش بیان می کرد. خلاقیت مشخصه اصلی و همیشگی آثار درمبخش است، نگاه و قلمش به همه آثارش وجوه مشترکی داده اما خلاقیت که عنصر جدانشدنی در کارهای این هنرمند است هر اثری را از دیگری متمایز می کند.
کامبیز درمبخش هنرمند بود، آرام و مهربان. کم می گفت اما دیدن و دقیق دیدن را با کوتاه ترین و گویاترین بیان یاد می داد و در کار هنر مستمر، با اراده و فعال بود.

۱۳ دی؛ درگذشت عکاس و معمار بر اثر سرطان
عطاالله امیدوار هنرمند عکاس، نقاش و معمار شب گذشته ۱۳ دی به سبب بیماری سرطان فوت کرد.
معماری، سینما، موسیقی، عکاسی و هنر دیجیتال حوزه های متکثر فعالیت عطاالله امیدوار بود. معمول است اذان را در بیات ترک از دستگاه شور می خوانند؛ امیدوار خوانش اذان را در شیوه های آوازی نوا، همایون و چهارگاه در کارنامه خود دارد.
عطاالله امیدوار در سال ۱۳۲۵ در شهر بافت استان کرمان متولد شد. وی از کودکی به موسیقی و آواز گرایش داشت و به همین سبب، مقام نخست آواز در دبیرستان های کشور را به دست آورد. وی در سال ۱۳۴۵ به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران راه پیدا کرد و در سال ۱۳۵۱ در رشته معماری از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. وی در ادامه، به فعالیتهای موسیقی هم پرداخت و با تأیید مشیر همایون شهردار، مجوز همکاری با برنامهٔ گل ها را به دست آورد. وی در سال ۱۳۵۲ با سعید هرمزی آشنا شد و نزد او به فراگیری نواختن تار و سه تار پرداخت. قطعاتی با ساز سعید هرمزی و آواز امیدوار از آن دوران به جای مانده است.
امیدوار همینطور چند فیلم کوتاه ساخته است که نمونه هایی از فیلمهای وی در سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران و خانه هنرمندان به نمایش درآمده است. عباس کیارستمی، آثار سینمایی امیدوار را به روز دانسته و در این مورد اظهار داشته بود: «آنهایی که آثار امیدوار را نمی خواهند بفهمند درست همچون کسانی هستند که در گذشته صنعت چاپ را نمی فهمیدند.»
وی در نقاشی هم آثاری را از سال ۲۰۰۰ میلادی خلق کرد و نمایشگاه های گوناگونی در ایران و پاریس از آثار نقاشی های دیجیتالی امیدوار برگزار شده است. وی در عکاسی، بخصوص عکاسی ماکت و پرتره هم فعال بوده و نمایشگاه هایی از آثار عکاسی اش برگزار شده است.
۲۸ بهمن؛ درگذشت محمد گل جامجو عکاس پیشکسوت
محمد گل جامجو عکاس و مجموعه دار پیشکسوت ۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۰ در ۷۴ سالگی دارفانی را وداع گفت.
محمد گل جامجو متولد سال ۱۳۲۶ در تهران است و از سال ۱۳۴۰ فراگرفتن عکاسی را شروع کرده است. او سالهای بعد در سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران مشغول به کار شد و در حوزه عکاسی سینما از آثار هنرمندانی همچون ساموئل خاچکیان، ایرج قادری، ناصر تقوایی، داریوش مهرجویی و علی حاتمی عکاسی کرد. گل جامجو همینطور صاحب دو عنوان کتاب «خوزستان، تاریخ و ثروت» و «مشهد قدیم» است. وی در سالهای فعالیت خود علاوه بر عکاسی، آرشیو ارزشمندی از اسناد تصویری ایران را هم گردآوری کرده است و تمامی عکس ها، نگاتیوها، اسلایدها و مجموعه آرشیوی وی در سالهای اخیر در اختیار آژانس عکس ایران ایمیجز قرار گرفته و توسط این آژانس منتشر می شود.
در سال ۱۴۰۰ فیلم مستندی از فعالیت ها و زندگی این عکاس پرکار با عنوان «جام عکاسی» به کارگردانی ابوالفضل توکلی از شبکه مستند پخش گردید.
۲۲ اسفند؛ درگذشت هنرمند طراح گرافیک و خوشنویس انقلابی
عبدالرضا چارئی هنرمند طراح گرافیک، خوشنویس و مدیر اسبق گروه ارتباط تصویری دانشکده هنر دانشگاه شاهد ۲۲ اسفندماه به سبب بیماری دارفانی را وداع گفت.
چارئی، مقطع کارشناسی خویش را در رشته گرافیک؛ ارتباط تصویری دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس به ترتیب در رشته ارتباط تصویری و پژوهش هنر گذراند. وی سال ۷۷ جذب دانشکده هنر دانشگاه شاهد شد.
این هنرمند سالهای متمادی علاوه بر آموزش هنر، به خوشنویسی و طراحی گرافیک مشغول و بیشترین فعالیت اش در زمینه هنر بر خوشنویسی، گرافیک خط، نقاشی خط و تجربه هایی در تکنیک های نقاشی خط معطوف بود.


منبع:

1400/12/27
12:00:10
5.0 / 5
478
تگهای خبر: آموزش , آواز , ترانه , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو