قیمت بلیط کنسرت ها در سال آینده چگونه است؟

قیمت بلیط کنسرت ها در سال آینده چگونه است؟

شرایط حاصل از کرونا برای اهالی هنر هیچ خوب نیست. از همان ابتدا هم خوب نبود. در واقع از همان اول که آمد سر جنگ داشت و وضع را سخت کرد. به تبع چنین شرایطی عده ای از هنرمندان موسیقی ترک هنر گفتند، سازشان را فروختند و به کارهای غیرمرتبط متوسل شدند. ولی حالا مدتی است که خوشبختانه امکان بازگشت به صحنه فراهم گشته است که البته همین روند هم هر بار با آمدن موج جدیدی از کرونا با موانعی مواجه می شود و یک امر حتمی نیست.


در این راه بازگشایی باردیگر کنسرت ها هم حرف و حدیث های خاص خویش را دارد؛ مسائلی چون تأمین رضایت برگزارکنندگان، افزایش قیمت بلیط ها، تضمین رعایت پروتکلهای بهداشتی و از همه مهمتر حفظ جان هنرمندان و تماشاگران.
به همین جهت تصمیم گرفتیم درباره وضعیت قیمت گذاری بلیط ها و ادامه روند برگزاری کنسرت ها، با یکی از تهیه کنندگان موسیقی صحبت نماییم.
محمدحسین توتونچیان درباره این امر به ایسنا می گوید: بر مبنای مجوزهایی که اول اسفند برای ماه آخر سال ۱۴۰۰ داده شد، تا ۲۰ درصد می توانیم بلیط فروشی داشته باشیم که البته امکان دارد این ظرفیت ۱۰ تا ۱۵ درصد به خاطر بلیط های میهمان بالا رود، ولی برای فروردین ماه هنوز درصد مشخصی جهت بلیط فروشی به ما ابلاغ نشده است و انتظار می رود که تا ۵۰ درصد امکان بلیط فروشی داشته باشم؛ البته اگر سایت های بلیط فروشی به سامانه سلامت وصل شوند، با فروش بلیط به افرادی که سه دُز واکسن خویش را دریافت کرده اند، می توانیم تا ۹۰ درصد سالن هم امکان فروش داشته باشیم.
از این تهیه کننده موسیقی درباره افزایش قیمت بلیط ها می پرسیم. پاسخ می دهد: بعد از آنکه اعلام گردید بلیط فروشی تنها تا ظرفیت ۲۰ درصد امکان پذیر است، افزایش قیمت ها تنها پنج درصد بالا رفت. باید این مساله را در نظر بگیریم که ما در شرایطی به سر می بریم که رشد قیمت برخی کالاهای اساسی که لازمه طبیعی زندگی هر خانواده است تا ۴۰۰ درصد افزایش داشته، حال چه برسد به کنسرت ها که از کالاهای اساسی خانوار نیست و مردم، الزامی برای مشارکت در آنرا ندارند. به هر حال قیمت چه چیزی بالا نرفته که ما انتظار داشته باشیم قیمت بلیط کنسرت ها بالا نرود؟
از او سوال می نماییم که آیا برنامه ای برای افزایش قیمت بلیط ها در سال آینده دارند؟ می گوید: طبیعتاً اگر نرخ ها ثابت باشد و هیچ چیز دیگری از کالاهای اساسی جامعه رشد قیمت نداشته باشد، ما هم افزایش قیمت نخواهیم داشت.
توتونچیان درباره خسران هنر طی مدت شیوع ویروس کرونا، توضیح می دهد: زیانی که هنر طی این مدت متحمل شد آنقدر بالا و بالاست که صحبت درباره آن کار تلخ و دردناکی است. هنرمندان هم که در همین جامعه زندگی و با همین هزینه ها امرار معاش می کنند، باید درآمدی هم تراز نرخ تورم داشته باشند. ولی می بینیم که درآمد آنها نسبت به سال ۹۸ تنها افزایش دو برابری داشته است. درواقع قیمت بلیط اجراها قبل از کرونا حداکثر ۲۰۰ هزار تومان بوده و الان ۴۰۰ هزار تومان شده است. این در شرایطی است که بسیاری از هزینه های برگزاری کنسرت ها بالا رفته است؛ افزایش قیمت اجاره سالن ها، پذیرایی، نوازندگان، تبلیغات، بیلبورد و.... آیا حالا که هنر توانسته پس از دو سال بی درآمدی، به روی صحنه برگردد، باید درباره افزایش دو برابری قیمت های خود پاسخگو باشد؟!
مدیر سایت ایران کنسرت ادامه می دهد: پس از دو سال مسکوت ماندن، دو سالی که مجبور به هزینه کردن از جیب خودمان بودیم، نوازندگان ما سازهایشان را فروختند و اساتید هنر به کارهایی چون فعالیت در تاکسی اینترنتی روی آوردند، حالا باید برای ادامه فعالیت نیمه کاره و حتی ۲۰ درصدی خود توضیح دهیم، توبیخ و یا حتی تهدید هم شویم؟ در این زمان نه تنها هیچ نهادی صنفی از هنر حمایت نکرد، بلکه اداره مالیات و دارایی که ادعا می کند شرکتهای فرهنگی و هنری از مالیات معاف هستند، از هنرمندان مالیات های سنگین می گیرد.
منبع:

1400/12/29
13:23:19
5.0 / 5
413
تگهای خبر: ساز , كنسرت , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو