معاون هنری و سینمایی ارشاد اسلامی گیلان:

9 نفر از مفاخر گیلان موضوع دومین جشنواره میراث ناملموس شدند

9 نفر از مفاخر گیلان موضوع دومین جشنواره میراث ناملموس شدند

سایت رسمی سیامک یزدانجو: معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به شروع دومین جشنواره میراث ناملموس استان با فیلمسازی از 9 نفر از مفاخر استان، اظهار داشت: 12 خرداد ماه آخرین مهلت تحویل آثار است.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، سید امیر مصباح قبل از ظهر پنج شنبه در جلسه معرفی فیلمسازان دومین جشنواره میراث ناملموس گیلان، اظهار نمود: در گذشته از چهره ها و شخصیت ها ماندگار گیلان آثاری در دسترس نبود اما میراث ناملموس این خلاءها را تا حدودی پوشش داده است.
وی با اعلان اینکه جشنواره میراث ناملموس امسال به شخصیت ها و چهره ها استان گیلان می پردازد، اضافه کرد: ظرفیت های گیلان در بخش فرهنگی و هنری بسیار گسترده است و سال ها برای پرداختن به آن باید کوشش کرد.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اعلان اینکه میراث ناملموس همچون رویدادهای مهم فرهنگی استان است، اظهار داشت: کارگردانان و فیلم سازان گیلانی در دومین جشنواره میراث ناملموس به ۹ چهره و شخصیت باارزش گیلان می پردازد.
مصباح با اشاره به این که گیلان خاستگاه بزرگان و مفاخر است، افزود: برگزاری جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی نقش مهمی در معرفی شخصیت ها و چهره های ماندگار فرهنگی ایفا می کند.
وی در ادامه به محورهای موضوعی دومین جشنواره میراث ناملموس گیلان اشاره و بیان کرد: امسال از میان بیش از ۲۰۰ نفر از مفاخر و چهره های برجسته استان در زمینه فرهنگی، هنری، ورزشی، دینی و مذهبی و تاریخی ۹ چهره برتر برگزیده شد.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان افزود: استاد محمدحسین مهدوی متخلص به م. موید، استاد حبیب الله پوریوسفی، خدیجه رزداری، استاد محمدتقی پوراحمد، استاد تیمور گورگین چولابی، حاج اسماعیل اتقیا، شهید ابوالحسن کریمی، شهید عشوری، میرزا کوچک جنگلی از مفاخر فرهنگی، مذهبی، انقلابی و دوران دفاع مقدس هستند.
وی اضافه کرد: این مفاخر و چهره ها به ترتیب در زمینه های شعر، تئاتر، موسیقی نواحی، محقق و نویسنده، کهنسال ترین چهره انقلابی گیلان، شهدای دوران دفاع مقدس و مدافع وطن و مبارزه با استبداد و استکبار شناسایی و انتخاب شده اند.
مصباح با اشاره به ثبت نام ۴۸ کارگردان برای حضور در دومین دوره جشنواره میراث ناملموس، افزود: از این تعداد ۹ کارگردان برمبنای شرایط و رزومه ارسالی واجد شرایط بودند.
وی افزود: فرشته توکلی، ابوذر باقر سلیمی، علیرضا کارگر قوی بازو، مصطفی فرد، حجت جود دوست، مهدی کوه کن، مصطفی عاشوری، محمدرضا میرفتوحی و علیرضا شانه چیان کارگردان شرکت کننده در این جشنواره هستند.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اعلان اینکه چالش فیلمسازی در این جشنواره شامل ۱۸ روز پژوهش و پیش تولید و ۷۲ ساعت ساخت و آماده سازی است، افزود: فردا ۲۳ اردیبهشت ماه شروع چالش برای شرکت کنندگان بوده و تا ۱۲ خرداد ماه برای تحویل آثار فرصت دارند.


منبع:

1401/02/24
13:56:34
5.0 / 5
449
تگهای خبر: جشنواره , ساز , شعر , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو