در گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو مطرح شد؛

ثبت تجربه مشترک آدم ها از فقدان

ثبت تجربه مشترک آدم ها از فقدان

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو فاطمه خواجه نوری هنرمند عکاس درباره آثار به نمایش درآمده از خود در خانه هنرمندان ایران تاکید کرد که در این مجموعه به دنبال ثبت تجربه مشترک آدم ها در از دست دادن یک عزیز بوده است.



فاطمه خواجه نوری که این روزها نمایشگاه عکس او با عنوان «ملال فقدان» در گالری محیطی خانه هنرمندان ایران درحال برگزاری است، درباره شکل گیری ایده این نمایشگاه به خبرنگار مهر اظهار داشت: از کودکی تا نوجوانی خانواده ما و مادربزرگم در یک ساختمان زندگی می کردیم و روابط بسیار نزدیکی با یکدیگر داشتیم. به همین ترتیب بیشتر اوقاتم را با مادربزرگم می گذراندم و رابطه بسیار نزدیکی بین ما شکل گرفته بود. پس از آنکه مادربزرگم فوت کرد همیشه جای خالی اش را حس می کردم، چون حضور او همواره یک قسمت مهم از زندگی من را در برمی گرفت.
وی بیان نمود: سال ها بعد وقتی که مادربزرگ یکی از دوستانم درگذشت، من به خانه آنها رفتم و به دنبال یک سری نشانه های مشترک برای به تصویر کشیدن این تجربه فقدان میان آنچه خود تجربه کرده بودم و آنچه دوستم تجربه می کرد، بودم. از این منظر می توانم بگویم این نمایشگاه در واقع حاصل یک تجربه شخصی است. تجربه شخصی من از فقدان یک عزیز که بعدها نشانه های مشابه آنرا در تجربه افراد دیگر یافتم.

خواجه نوری در توضیح ایده گرفتن از این تجربه شخصی اظهار داشت: من در تصاویری که ثبت کردم آن فضای خانه مادربزرگ را به واسطه چیزهای مشترکی که در نسل خودم وجود داشت، نشان داده ام؛ مثلا قرآن، چرخ خیاطی، آلبوم خانوادگی و… این ها از ابزارهایی بودند که تقریباً در خانه همه مادربزرگ های هم نسل های من بود. مثلا خودم با چرخی که مادربزرگم خیاطی می کرد خاطرات بسیاری دارم. من هم تلاش کردم در این تجربه شخصی هر آنچه را که بین همه ما مشترک است در عکس هایم نشان دهم.
این عکاس ضمن اشاره به وجه تمایز این عکس ها با تصاویری که پیش از این با محوریت از دست دادن افراد گرفته شده است، اظهار نمود: یک حسی همیشه همراه من است؛ این که هنوز هم هر اتفاقی برایم پیش می آید با خودم می گویم ای کاش مادربزرگم کنارم بود، چون او نقش مهمی در زندگی من داشت. این حس خیلی شخصی است، ولی تجربه «از دست دادن» چیزی است که در همه ما مشترک است. من در آثار این مجموعه می خواستم نبودن یک شخص را به تصویر بکشم، شخص یا اشخاصی که اتفاقاً برای افراد عزیز هستند و حالا فقط یک سری خاطره و تصویر از آنها باقی مانده است.
وی در انتها درباره واکنش هایی که تا به امروز از مخاطبان آثارش دریافت کرده است، اظهار داشت: کسانی که این عکس ها را دیده اند به صورت مشترک می گفتند نشانه هایی که در این مجموعه وجود دارد جزئی از خاطره مشترک آنها هم بوده است. مثلا می گفتند همین قرآن، همین چرخ خیاطی و یا دیگر اشیا و اجزایی که در این عکس ها به تصویر درآورده ام، در خانه مادربزرگ آنها هم مشابه ش وجود داشته است، یا مثلا می گفتند فضای خانه، آنها را به یاد فضای خانه مادربزرگ خودشان می انداخته است. این حس مشترک را از بقیه آدم هایی که به تماشای مجموعه حاضر می آیند دریافت می کنم و همه می گویند به واسطه تماشای این عکس ها به یاد آن دوران می افتند.
نمایشگاه عکس «ملال فقدان» که شامل ۲۰ عکس است، از ۲۷ خرداد تا ۲۷ تیر به مدت یک ماه در گالری محیطی خانه هنرمندان ایران به نشانی تهران، خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی (فرصت)، ضلع جنوبی باغ هنر میزبان علاقه مندان است.


منبع:

1401/04/25
13:01:07
5.0 / 5
421
تگهای خبر: آلبوم , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو