جشنواره موسیقی نواحی ایران؛

رزمایش سازهای کوک اقوام

رزمایش سازهای کوک اقوام

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو، پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در گرگان نمایشی از مانایی موسیقی اقوام ایران زمین است که با سازهای کوک هنرمندان، زمینه گسترش بیشتر این موسیقی در جامعه فراهم می شود.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: سرزمین پهناور جمهوری اسلامی ایران به جهت حضور اقوام و فرهنگ های متفاوت از میراث های معنوی گوناگونی برخوردار بوده که یکی از این گنجینه های پرارزش معنوی، موسیقی محلی و نواحی مختلف آن است.
موسیقی های محلی، گنجینه ای است که با تاثیرپذیری از فرهنگ های مختلف ایرانی دارای ساختار و خصوصیت های مختلفی بوده و بعنوان بخشی از میراث فرهنگی کشور، علاوه بر جنبه های شادی و نشاط، پیوستگی عمیقی با شیوه زندگی و معیشت مردم دارد و از مهم ترین اجزای فرهنگ ایرانی به حساب می آید.
در خیلی از مناطق مختلف کشور توجه ویژه ای به موسیقی شده و این هنر در خون و زندگی مردم جریان دارد به صورتی که برای هر یک از مشاغل و فصول مختلف، موسیقی خاصی را اجرا می کنند.
موسیقی نواحی و قومیت های مختلف جایگاهی فاخری نزد ایرانی ها داشته و سرمایه عظیم و هنر اصیل به حساب می آید که باید آنرا به نسل جوان معرفی نمود.
این ترانه ها و آهنگ ها، سرشار از عشق، مبارزه، عصیان و مرهمی برای دردهای بی انتها اقوام ایران زمین است و هیچگاه از فرهنگ و تاریخ ایرانی جدا نبوده و جزو تار و پود هنر ایرانی به حساب می آید.
برگزاری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در گرگان فرصتی مغتنم برای شناساندن بخش هایی از هنر موسیقایی ایران زمین است. رخدادی فرهنگی که با حضور هنرمندان موسیقی استانهای مختلف کشور به میزبانی گلستان در تالار فخرالدین اسعد گرگانی درحال برگزاری است تا علاوه بر رخ نمایی بعضی از گنجینه های هنری استانهای مختلف، فرصتی برای هم اندیشی و تشریک مساعی هنرمندان مختلف را فراهم آورد.

جشنواره فرصتی برای اعتلای موسیقی اقوام
سرپرست گروه موسیقی کردستان در جشنواره نواحی ایران در مورد این جشنواره اظهار داشت: جشنواره موسیقی نواحی فرصتی مغتنم برای شناساندن دقیق و اعتلای موسیقی اقوام ایران است.
حضور هنرمندان نواحی مختلف زمینه تعاملات بیشتر را فراهم می آورد منصور مرادی اضافه کرد: حضور اساتید و هنرمندان برتر نواحی و اقوام مختلف ایران زمینه افزایش تعامل بین علاقه مندان به موسیقی را فراهم می آورد.
وی افزود: برگزاری چنین رخداد فرهنگی امکان تبادل نظر بین هنرمندان را مهیا کرده و می تواند فرصت مغتنمی برای معرفی محلات و نواحی مختلف کشور شود.
مرادی بیان نمود: جشنواره موسیقی نواحی یک فرصت کم نظیر است تا بار دیگر یکدلی و همدلی اقوام ایرانی در حمایت و پاسداری از جمهوری اسلامی ایران به منصه ظهور برسد.
وی اظهار داشت: عرضه آثار موسیقی از کشورهای همسایه به غنای جشنواره افزوده است، موسیقی زبان روح است و حد و مرز فیزیکی برای آن ترسیم نمی گردد.
موسیقی ابزاری برای اتحاد اقوام
سرپرست گروه موسیقی اخوان افغانستان یکی از مدعوین خارجی برای این جشنواره هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: هنر موسیقی مهم ترین ابزار برای اتحاد و یکپارچگی اقوام به حساب می آید.
حمید سائل بیان نمود: هنر موسیقی به جهت برخورداری از اصوات دلنشین و اشعار پرمعنی مهم ترین ابزار برای اتحاد بین اقوام بشمار می رود.
وی اضافه کرد: موسیقی زمینه ساز تقویت دوستی ها و رفاقت ها بین هنرمندان و مخاطبان در اقوام مختلف می شود.

سرپرست گروه موسیقی اخوان افغانستان ضمن اشاره به شباهت های ذاتی و ساختاری موسیقی ایران و افغانستان، افزود: موسیقی دو کشور ریشه یکسانی دارند اما یکسری خردِ فرهنگ های موسیقایی در هر دو کشور وجود دارد که سبب تفکیک موسیقی دو کشور می شود.
سائل اظهار داشت: در سالهای اخیر شاهد هجمه موسیقی های ناهمگون به موسیقی اصیل افغانستانی هستیم اما تلاش می نماییم با تاکید بر فرهنگ غنی موسیقی افغانستان، موسیقی اصیل خویش را از گزند صدمه ها صیانت نماییم.
وی اضافه کرد: برگزاری جشنواره ها هر چند در حوزه فرهنگ و حوزه ثمرات زیادی به همراه دارد اما اصلی ترین دستاورد چنین رخدادهایی ایجاد هم گرایی جوانان اقوام مختلف با یکدیگر است.
مشترکات فرهنگی و هنری
یکی از اعضای گروه موسیقی مازن دران در این جشنواره هم اظهار داشت: در گستره پهناور ایران با ملیت ایرانی اما تنوع قومی فراوانی روبه رو هستیم؛ مشترکات فرهنگی و هنری، نخ اتصال همه اقوام بوده و هنری مانند موسیقی ابزاری مستحکم برای تلفیق و همبستگی بین ساکنان نواحی مختلف ایران می شود.
حرمت یوسفی سوادکوهی افزود: موسیقی محلی ایران بر خلاف موسیقی صنعتی و شهری که تفننی است، کاملاً کارکردی و کاربردی بوده، یعنی موسیقی هر قوم و منطقه مبین نحوه فعالیت ها و مشاغل هر یکی از ساکنان مناطق مختلف ایران است.
یوسفی سوادکوهی اضافه کرد: بعنوان مثال شعر قدیمی «جان» که آنرا در جشنواره نواحی ایران اجرا کردم، بیان کننده سختی دوران زندگی مادران و توصیف مادرانی است که بچه خویش را به پشت بسته و با وجود سختی فراوان فرزندانشان را با نوازش بزرگ می کردند.

ضرورت توجه ویژه به موسیقی محلی
سرپرست گروه یوتاب لرستان هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار داریم تا به موسیقی محلی و اقوام نگاه ویژه ای داشته باشد، چون در بعضی حوزه های موسیقی مانند پژوهش اتفاقات مطلوبی رخ نداده است.
علیرضا سپهوند افزود: موسیقی مقامی ایران باید با پژوهش های مختلف برای علاقه مندان معرفی و ریشه های اصیل آن شناسانده شود.
وی اظهار داشت: هرچند بعضی از جوانان به دنبال شنیدن موسیقی های به اصطلاح با کلاس هستند، اما به سادگی می توانیم با معرفی دقیق و صحیح موسیقی نواحی ذائقه جوانان این مرز و بوم را به سمت موسیقی اقوام و نواحی هدایت نماییم.
سرپرست گروه تالش هم اظهار داشت: حضور در جشنواره نواحی می تواند زمینه معرفی آلات و ادوات موسیقی نواحی و اقوام مختلف را مهیا کند که این امر زمینه ساز رونق بیشتر از پیش موسیقی سنتی خواهد شد.
آرمان فریدی هفت خوانی به تاثیر برگزاری این جشنواره ها در تقویت و همدلی بیشتر اقوام مختلف ایران اشاره نمود و اضافه کرد: موسیقی نواحی نماد اتحاد، پیوستگی و دوستی بین اقوام و طوایف مختلف ایران است، هنر موسیقی مثل سرزمینی بوده که خاستگاه نسیم صلح و مهربانی است و کدورت و تفرق در آن جایگاهی ندارد.
گفتنی است پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران شامگاه دوشنبه با حضور تعدادی از مسؤلان و هنردوستان در گلستان شروع به کار کرد.
این جشنواره ۲۳ الی ۲۷ آبان ماه با حمایت دفتر موسیقی ایران در تالار فخرالدین اسعد گرگانی درحال برگزاری است.


منبع:

1401/08/28
11:06:55
5.0 / 5
257
تگهای خبر: آهنگ , ترانه , جشنواره , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو