علی رهبری با سایت رسمی سیامك یزدانجو مطرح كرد؛

تحریم های غرب با موسیقی چه کرد؟

تحریم های غرب با موسیقی چه کرد؟

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو، یکی از آهنگسازان و رهبران بین المللی ارکستر که طی ماه های گذشته با مجموعه بین المللی مارینسکی روسیه تجربه های گوناگونی را از سر گذرانده از تأثیر تحریم های غرب روی موسیقی روسیه سخن گفت.علی رهبری آهنگساز و رهبر بین المللی ارکستر که طی سالهای قبل مدیریت هنری و رهبری دائم ارکستر سمفونیک تهران را به عهده داشته در گفتگو با خبرنگار مهر از تجربه حضور چند ماهه خود در مجموعه بین المللی مارینسکی سن پترزبورگ روسیه با مدیریت والری گرگیف از شناخته شده ترین رهبران ارکستر دنیا سخن گفت و توضیح داد: طی روزهای پیش رو برای چندمین بار به اپرای مارینسکی سن پترزبورگ دعوت می شوم تا به عنوان رهبر ارکستر دو برنامه مختلف حضور داشته باشم. اپرای مارینسکی سن پترزبورگ یکی از مشهورترین مجموعه های موسیقی دنیاست که من پس از سال ها باردیگر تجربه اجرای در این مکان پرارزش را دارم.
وی اضافه کرد: کار ما روی صحنه رفتن است ولی یکی از نکات مهمی که برایم در اجرای مجموعه مارینسکی دارای اهمیت است، حضور در محلی است که بزرگترین آهنگسازان دنیا چه روسی و چه غربی در این مکان به اجرای برنامه پرداخته و آثارشان را به مخاطب عرضه دادند. افرادی مانند چایکوفسکی، کورساکف، راخمانینف، شوستاکوویچ و بسیاری دیگر از موزیسین های برتر دنیا حضور در این مکان پرارزش را تجربه کردند. پس طبیعتاً این افتخار بسیار بزرگی برای من است که من هم می توانم جزو همین افرادی باشیم که تجربه رهبری ارکستر در مجموعه پرارزش مارینسکی را داشته ام.
رهبری افزود: مجموعه ای که به اعتقاد من در دنیا نمونه ندارد و اکنون یکی از مهم ترین مجموعه های موسیقایی دنیاست که هر هنرمندی آرزو دارد در این مکان اجرایی را تجربه کند. چون که هم اینک مجموعه مارینسکی دربرگیرنده ۴۰۰ نوازنده ممتاز و درجه یک است که به قدری فرم پیدا کرده اند که وقتی شما به عنوان یک رهبر میهمان وارد تمرین می شوید، شگفت زده می شوید که با هنرمندان عالی رو به رو هستید. شرایطی که واقعاً برایم تجربه ارزشمندی است بخصوص این که مسئولیت و مدیریت چنین مجموعه ای بر عهده هنرمندی به نام والری گرگیف است که سطح رهبری او در حوزه ارکسترها حالا در بالاترین رتبه هاست.
این هنرمند ایرانی در ادامه صحبت های خود اشاره کرد: آنچه بنده و امثال من در حوزه رهبری ارکستر انجام می دهیم، همواره در معرض قضاوت رسانه ها، مردم و هنرمندان قرار دارد برپایه نوع و کیفیت اثری است که پیش روی مخاطبان گذاشته می شود. در واقع کار ما به مثابه کار یک قالیباف می ماند که هم مردم و هم قالیبافان آنرا ارزیابی می کنند و چه زیباتر وقتی که هر دو این طیف از کار شما راضی باشند.
وی اضافه کرد: شرایطی که برای من طی این روزها پدید آمد و استاد گرگیف راجع به کار من قضاوت کرد برای من یک افتخار بزرگ شمرده می شود چون که وی تصمیم گرفت زین بعد از بنده به عنوان رهبر میهمان دائم کنسرتهای اپرای مارینسکی استفاده نماید. شرایطی که پس از حدود ۴۰ سال برای نخستین بار است که در زندگی هنری ام اتفاق افتاده و بعد از توجه ویژه و محبت آمیز استاد هربرت فون کارایان رهبر ارکستر فیلارمونیک برلین که روی کارم قضاوت کرد باردیگر تجربه مهمی را با استاد گرگیف سپری کردم.
این آهنگساز و رهبر ارکستر در پاسخ به پرسشی در خصوص این که آیا تحریم های اخیر غرب ضد روسیه روی کارهای هنری این هنرمند و اپرای مارینسگی تاثیر منفی گذاشته یا خیر، بیان کرد: به هیچ وجه تحریم ها نه تنها در این جریان هنری تاثیر منفی نداشته است، بلکه باعث افزایش مخاطبان کارهای اپرای مارینسکی هم شده است. به اعتقاد من تحریم های غربی سبب شدند که مجموعه های موسیقی در مونیخ، برلین، وین، پاریس، نیویورک و خیلی از شهرهای دیگر از نعمت حضور گرگیف بی بهره بمانند. در عوض خود شاهد بودم که مردم روسیه حالا از هر جایی حتی غرب به سمت سن پترزبورگ می آیند تا شاهد رهبری گرگیف در اپرای مارینسکی باشند. به نظر من تحریم های غرب هدیه ای به مردم روسیه بود تا بتوانند شاهد هنرنمایی هنرمندی باشند که همواره در مسافرت برای اجرای برنامه بود و الان بواسطه تحریم های غرب می تواند شرایطی را فراهم آورد تا مردم روسیه بیش از هنر او لذت ببرند.
وی در ارتباط با واکنش هایی که بعد از حضور وی در روسیه با آن رو به رو شد، توضیح داد: با توجه به این که بنده مدت ها پیش افتخار حضور در کشور اکراین را هم داشتم، طی روزهای گذشته صحبت ها و انتقاداتی عنوان شد که چرا در حین جنگ روسیه و اکراین بنده در روسیه حضور پیدا کردم که باید در جواب منتقدان بگویم اولاً شغل من رهبری ارکستر است و اساساً هم با هیچ تحریمی در دنیا موافق نیستم. چون که تحریم فقط ضرر به جایی زده که هدف نبوده است. به همین دلیل تحریم یک ورزشکار یا یک موسیقیدان در این وانفسا بسیار ناعادلانه است. البته که بنده می دانم خیلی از هنرمندان در کشورهای اروپایی به آقای گرگیف حسادت می ورزند و دوست ندارند هم وطنان آن با هنرمندی این استاد ممتاز موسیقی بیشتر آشنا گردند. به هر حال همان گونه که بنده مدتی پیش به اکراین دعوت شدم، به دعوت مجموعه مارینسکی در روسیه حضور پیدا کردم. ضمن این که من به روسیه نرفتم، من نزد گرگیف یکی از استادان مسلم موسیقی رفتم، من به شهر چایکوفسکی و کورساکف رفتم که در این شهر بزرگترین آثار موسیقی را خلق کردند.
وی در رابطه با رپرتوار اجرای آثاری که بواسطه رهبری وی در اپرای مارینسکی روی صحنه رفته و خواهد رفت، توضیح داد: همواره در برنامه های مختلفی که به عنوان آهنگساز و رهبر ارکستر حضور داشتم تمایل داشتم علاوه بر اجرای رپرتوار آثار آهنگسازان غربی از آثار آهنگسازان شرقی هم استفاده کنم که خوشبختانه در مجموعه مارینسکی با این پیشنهاد من موافقت شد. نکته جالب توجه این که شخص آقای گرگیف ایران و فرهنگ ایرانی را بسیار دوست دارد و پس از آن که در کنسرت قبلی به او گفتم تصمیم به اجرای پروژه «چنین گفت زرتشت» به زبان فارسی را دارم از آن استقبال کرد. این در حالیست که تصمیم داریم در کنسرتهای پیش که نیمی از آثار از آهنگسازان غربی و نیمی دیگر از آهنگسازان شرقی استفاده خواهد شد، آثار هنرمندانی از هندوستان، تاجیکستان و کشورهای شرقی را هم پیش روی مخاطبان قرار دهیم.


منبع:

1401/10/27
11:08:24
5.0 / 5
184
تگهای خبر: آهنگ , ساز , كنسرت , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو