چرا فرهاد مهراد کم کار کرد؟

چرا فرهاد مهراد کم کار کرد؟

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو، «البته من به صورت کلی، آن وقتی هم که اگر کسی مایل بود، می توانست مثلاً ۲۰ تا آهنگ هم ضبط کند و هیچ مشکلی هم نداشت، آن موقع هم بسیار کم کار می کردم. در عرض این بیست و چند سال فعالیت، بویژه از وقتی که شروع کردم شعر فارسی خواندم؛ حدود سالهای ۴۸، ۴۹ تا الآن، اگر حساب کنید، می بینید که کارهای من بسیار کم است و حتی به ۲۰ تا نمی رسد. شخصا اگر هم شعر و آهنگی داشته باشم که خوب باشد و بپسندم، دوست ندارم و عقیده ندارم به این که زیاد کار کنم. اینست که خیلی با احتیاط و خساست کار می کنم. درحقیقت تنها موردی است که من از خساست خوشم می آید و به کار می برم.»


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، بسیاری معتقدند فرهاد مهراد بعنوان یک خواننده و موزیسین کسی بود که خودش بود و کارهایش خاص و به یادماندنی. محال است که تاکنون کاری از او نشنیده باشید یا صدایش را دوست نداشته باشید. فرهاد در نزد علاقه مندانش صاحب صدایی بوده که همیشه تاریخ مصرف خواهد داشت. در واقع موسیقی او تاریخ انقضاء ندارد.
فرهاد یک مرتبه طی یک مصاحبه که ویدیوی آن موجود است، خودش را این گونه معرفی کرد: «من فعالیت هنری ام را از سال ۱۳۴۲ آغاز کردم. یعنی یکی از اعضای ارکستر چهار نفره مان قراردادی بست در اهواز خوزستان در هتلی به نام «خورشید» که یک صاحب دورگه روس / ایرانی داشت. اسم گروه را گذاشته بودیم the four imps، یعنی چهار بچه جن. این جریان برای قبل از آغاز فعالیتم با the black cats است؛ چون آغاز فعالیتم با آنها اگر اشتباه نکنم برمی گردد به سال ۱۳۴۵ یا ۴۶.
از حدود سال ۴۵ تا ۴۹ با گروه the black cats کار کردم. اواسط این بازه زمانی به مدت یک سال وقفه افتاد و باری دیگر باردیگر با یکی دو نفر از اعضای گروه the black cats و گروه دیگری با شکل جدیدی کارمان را شروع کردیم. البته آخرین شکلش که بهترین شکلش هم بود، با استفاده از چهار ساز زهی بهترین کارهایی را که در عمرم با ارکستر کردم، انجام دادیم. این برمی گردد به سال ۵۳ و پس از آن هم برای همیشه قطع شد. البته به تدریج به حکم اجبار فهمیدم که باید تنها کار کنم؛ چون مشکلاتی در کار کردن داشتم. البته کار کردنم هم مدام وقفه داشته؛ چون عقیده، توان و تناسب نوع کار، هیچکدام را مناسب نمی دیدم؛ یعنی هیچکدام از اینها درخور نبود به جهت اینکه آدم مدام کار کند و همیشه روی صحنه باشد.»
فرهاد سال ها به زبان انگلیسی خواند ولی بعدتر که تصمیم به خواندن به زبان فارسی گرفت، نخستین آهنگش «مرد تنها» نام داشت که روی فیلمی بود به نام «رضا موتوری» با آهنگسازی اسفندیار منفردزاده و شعر شهیار قنبری. فرهاد در آن زمان تنها ۲۶ سال داشت.
فرهاد در رابطه با این که چرا سال ها به زبان انگلیسی خواند، می اظهار داشت: «وقتی می خواستم کاری را بخوانم اینجور نبود که من بگردم. علتش هم این بود آن زمانی که موسیقی را به زبان فارسی شروع کردم، همیشه عقیده داشتم که خواننده خوبی در زبان فارسی نیستم؛ چونکه آهنگ های پاپی که اجرا می کردم، خیلی ساده تر بود و هیچ احتیاجی به تحریر نداشت. من هیچوقت نمی توانم آهنگی که تحریر دارد را ولو خیلی ساده هم بخوانم ولی به هر حال این اتفاق هم افتاد.»
فرهاد درست می گفت، آخرش هم آن صورت گرفت و حتی به سراغ تصنیف های قدیمی و مشهور رفت و آنها را با سبک و سیاق خود و البته با دلپذیری بسیار اجرا کرد؛ نمونه اش همین قطعه مشهور «مرغ سحر» است که خوانندگان سرشناس ایرانی بسیاری همچون محمدرضا شجریان آنرا اجرا کرده اند ولی فرهاد با همان سادگی دلنشین همیشگی اش این قطعه را خواند.
او در رابطه با انتخاب نوع شعر و موسیقی می اظهار داشت: «در درجه اول کلام آهنگ، شعر، ترانه و هر چه که هست برایم اهمیت دارد. اگر نتوانم کلام را حس کنم، نمی توانم آن آهنگ را اجرا کنم؛ چون یک چیزی کاملا مصنوعی از آب درمی آید و روی این مورد خیلی مصر هستم. البته بوده شعرهایی که خوانده ام ولی متأسفانه چندان چیز جالبی نبوده است اما می توانم ادعا کنم که هیچگاه به حد ابتذال یا خلاف عرف و آن قالب خوشایندی که شعر به عقیده من باید داشته باشد، نبوده است. ولی باید بتوانم بفهمم که آن شعر چیست و حسش کنم، طبعا موسیقیش هم مهم می باشد ولی در درجه اول کلام. اینست که اگر چیزی بود که این خصوصیات را داشت و من هم می توانستم اجرا کنم این کار را می کردم.»
در همان مصاحبه از فرهاد سوال می شود که «نقش یک خواننده در جامعه امروزی چه هست؟» که می گوید: «جوامع با هم خیلی فرق می کنند. ولی من فکر می کنم آنچه که لازم است اینست که هنرمند شامل این که نوازنده باشد، خواننده باشد یا در هر کدام از رشته های هنری که باشد، اگر تنها یک مسئولیت داشته باشد، آن عدم عرضه کار مبتذل است. البته مسلما این کار خیلی آسان نیست و نخستین مساله ای که احیانا برای اغلب مردم مهم می باشد، بحث مالی است. ولی اگر قرار باشد آدم از قِبَل هنر ارتزاق کند، کارش از بین خواهد رفت و اگر بخواهد کارش را درست انجام دهد، خودش از بین خواهد رفت.»
فرهاد دارد می گفت کلام یک کار در نهایت مال او نیست، چون از اینجا و آنجا جمله یا عبارتی را وام گرفته ولی دارد آثاری که موسیقیشان را خودش ساخته باشد؛ مثلاً «کوچ بنفشه ها» روی شعری از محمدرضا شفیعی کدکنی که البته تا مقداری هم روی کلام دست برد، «خواب در بیداری» که شعرش چند خط از شکسپیر با ترجمه الهی قمشه ای است، «آوار» که از قدیمی هاست و شعرش متعلق به شهریار قنبری بود. همینطور آهنگ دیگری به نام «برف» روی یکی از اشعار نیما یوشیج که در شعر آن هم دست برده است و «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم» از یک قصیده بلند از مهدی اخوان ثالث که بخشی از شعر را خود فرهاد اضافه کرد و حالت سرود دارد.
مهراد که سال ها کارهای غربی را کاور کرد و اصلا جزو پیشروان سبک راک در ایران بود، با این وجود در رابطه با موسیقی خارج از ایران گفته بود، «آن چیزی که شنیدم خیلی جالب نیست و اگر فرقی در آن باشد شاید در تنوع سازها، نحوه ضبط و استفاده از ادوات موسیقی مدرن باشد؛ وگرنه اگر اصل قضیه که شعر و آهنگ است خوب نباشد اینها کمکی نیست.»
و در نهایت فرهاد کسی بود که بر دوری از ابتذال در کار هنر تاکید داشت، تا حدی که می اظهار داشت: «اگر شما یک خواننده بودی حاضر بودی فشاری را تحمل کنی، کمبود درآمد مادی را تحمل کنی، ولی کار خوب عرضه کنی؟ برای کسی که بخواهد کار را آسان کند و برای کسی که نتیجه مادی قضیه فقط و فقط برایش مطرح باشد، بهترین جواب اینست که آقا مردم اینجوری می خوان. خب مردم هم وقتی که ۲۴ ساعت این نوع موسیقی را بشنوند البته که خوششان می آید و خودشان هم زمینه دارند قبول دارم. عمدتا طبع اکثریت قریب به اتفاق مردم به ابتذال گرایش دارد در این هیچ شکی نیست و این موارد اصلا ربطی به کشور ما ندارد. در تمام دنیا همین گونه است و متأسفانه روز به روز هم بیشتر می شود. ولی به نظر من اجراکنندگان و به وجود آورندگان آثار هنری سمعی، بصری... از هر نوعش کسانی که به هر حال بشکلی روی مردم اثر می گذارند، می تواننن کاری خوب تحویل بدهند.»
منبع:

1401/10/30
15:58:34
5.0 / 5
218
تگهای خبر: آهنگ , پاپ , ترانه , خواننده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو