همزمان با روز هنر معاصر ایتالیا

رونمایی از دو اثر هنری معاصر در موزه ملی ایران

رونمایی از دو اثر هنری معاصر در موزه ملی ایران

سایت رسمی سیامك یزدانجو: دو اثر «شبگرد» و «شهاب سنگ» از بیژن بصیری بعنوان یك هنرمتد ایرانی - ایتالیایی همزمان با روز هنر معاصر ایتالیا در موزه ملی ایران رونمایی گردید.به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از ایسنا، مراسم رونمایی از آثار بیژن بصیری در موزه ملی ایران، عصر روز جمعه (۱۹ مهر ماه) به میزبانی سفارت ایتالیا و با همكاری موزه هنرهای معاصر تهران و اداره كل هنرهای تجسمی، اداره كل موزه های وزارت میراث فرهنگی انجام شد.

در ابتدای مراسم وینچنزو روسو اسپنا، مسئول بخش فرهنگی سفارت ایتالیا در تهران توضیحاتی را درباره اهداف برگزاری این مراسم بیان كرد. او تصریح كرد كه به مناسب روز ملی هنر معاصر ایتالیا تمام سفارتخانه های این كشور اروپایی مراسم هایی را برگزار می كنند كه طبیعتا سفارت ایتالیا در كشور ایران از این جریان مستثنا نبوده است.

سپس جوزپه پرونه، سفیر ایتالیا در ایران ضمن خوشامدگویی با بیان این كه «رابطه دوستی دو كشور ایران و ایتالیا به هزاران سال پیش برمی گردد»، اظهار نمود: موزه ملی ایران و موزه هنرهای معاصر تهران دو نهاد برجسته و معتبر هستند كه همیشه همكاری خوب و نزدیكی با ایتالیا داشته اند و حتی در مجموعه های خودشان آثاری را نگه داری می كنند كه به صورتی با ایتالیا و هنر این كشور در ارتباط می باشد. همین طور این نهادها در سال های گذشته برنامه های مشترك بسیاری را در با ایتالیا برگزار كرده اند.

او همین طور با اشاره به نمایش دو اثر هنری از بیژن بصیری در موزه ملی ایران تصریح كرد: انتخاب آقای بیژن بصیری از روی دقت و با هدف مشخص بوده است؛ چونكه ایشان پل ارتباطی خوبی میان هنر ایران و ایتالیا هستند. وی در ایران به دنیا آمده و جوانی خودرا در این كشور گذرانده و برای ادامه تحصیل و كار به ایتالیا رفته و هنر خودرا بسط داده است. بدین سبب می توان اظهار داشت كه او پیوند خوبی میان هنر دو كشور است.

سفیر ایتالیا در تهران با بیان خاصیت های آثار «شهاب سنگ» و «شبگرد» تصریح كرد: دو اثری كه امروز رونمایی می شود، فاخر و با مدلول و الهام گرفته از هنر ایران و ایتالیا هستند. آقای بصیری هنرمندی است كه زبان و سبك هنری خودشان را ایجاد كردند و بجای آن كه پیرو سبك های دیگر هنری باشند، از اندیشه خودشان الهام گرفتند و به همین خاطر هم خلاقیت و اصالت در آثارشان كاملا نمود پیدا كرده است.

پرونه اظهار داشت: برنامه امشب یكی از سلسله برنامه های هنری سفارت ایتالیا در تهران است. ما فقط به پیشینه تاریخی و باستانی دو كشور بسنده نمی نماییم و فكر می نماییم امروز نیز باید این ارتباطات ادامه داشته باشد و بر همین مبنا هم برنامه های هنری مشترك میان دو كشور را در نظر گرفته ایم.

او افزود: یكی از این برنامه ها هنر خیابانی است كه آنرا آغاز نموده ایم و مقرر است تا یك سال نیز آنرا ادامه دهیم. یكی دیگر از برنامه در حوزه طراحی بود كه یكی از برندهای ایتالیایی آثارش را در ایران به نمایش گذاشت. برنامه آتی ما برگزاری كنفرانس دیرینه شناسی برای سالگرد شصتمین سال همكاری ایران و ایتالیا است كه با همكاری موزه ملی ایران در اواسط ماه نوامبر برگزار می گردد. برنامه دیگر فرهنگی ما در هفته سینما ایتالیا و در ماه دسامبر است كه مقرر است در تهران و یكی دیگر از شهرهای ایران اجرا شود.در ادامه جبرئیل نوكنده، رئیس كل موزه ملی ایران نیز در سخنانی با بیان این كه هنر ابزاری برای برانگیختن حس و اندیشه و انتقال خلاقانه ایده هاست، از اهمیت هنر سخن گفت. او تصریح كرد آن چه امروز به بهانه آن گرد هم آمده ایم، انعكاسی از عواطف و احساسات و بازنمایی چالش های درونی بیژن بصیری بعنوان یك هنرمند معناگراست. آنجا كه شبگردی در ژرف ترین تاریكی به دنبال معنای جهان است و در جایی دیگر شهاب سنگی در ورای هستی و در نقطه نامعلومی از زمین فرود آمده و این همان پایانی كه خود نقطه ای برای آغاز دیگری است.

نوكنده همین طور درباره آثار بیژن بصیری بیان كرد: او هنرمندی ایرانی - ایتالیایی است كه ذات هنر ایرانی یعنی كشف و شهود را در آثار خود مبنا قرار می دهد و در عین حال سبك های غربی را برای بیان مفاهیم خود برمی گزیند. این همنشینی و درهم تنیدگی شرق و غرب نقطه عطفی بود برای این كه موزه ملی ایران را برای برگزاری این رویداد فرهنگی تشویق و ترغیب نماید. به یقین نمایش اثری معاصر در موزه ایران باستان ایزان نگاه ها را به این پیام مهم فرهنگی جذب می كند.

رئیس كل موزه ملی ایران همین طور درباره تعامل هنری میان دو كشور ایران و ایتالیا نیز اظهار نمود: چهار سال پیش موزه ملی ایران میزبان نمایشگاهی با عنوان پیكره ای برای صلح بود كه می توان از آن با عنوان سرآغازی برای افزایش گفتمان هنری میان دو كشور یاد كرد. الان نیز موزه ملی ایران برای برگزاری نمایشگاهی از آثار دیرینه شناسی تمدن ایتالیا بسیار مشتاق است؛ چونكه باور داریم ارزش میراث فرهنگی و آثار هنری در یافتن همین نقاط مشترك برای دوستی میان ملت ها و دستیابی به صلح پایدار در جهان است. جهان امروز بیشتر از هر سوژه دیگری نیازمند ایجاد همبستگی، گفت و گو، تفاهم و اعتماد میان انسان هاست.

همچنین محمدرضا كارگر، مدیر كل موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی نیز در سخنانی تصریح كرد: در طول تاریخ همواره همكاریهای میان ایران و ایتالیا دوستانه بوده است. من نیز خوشحالم كه امروز برای چنین اتفاق مهم فرهنگی دور هم جمع شده ایم. اساسا همه ما می دانیم كه در این هیاهوی جهان امروز كه صدای جنگ و سیاست شنیده می شود، باید به صدای هنر دقت كنیم.

او اظهار داشت: بطور كلی همه تلاش هایی كه انسان در طول زندگی انجام می دهد، برای این است كه بتواند از نظر مادی خودش را تامین كند. در این میان ارزش این زنده بودن به این است كه فرصت كند و صدای سخن عشق را كه از هنر برمی انگیزد، بشنود. اگر ما هنر را زندگی حدف نماییم چه چیزی می ماند كه ارزش زیستن را داشته باشد؟

كارگر اظهار نمود: اگر امروز برای زنده بودن افتخاری باشد این است كه ما در دوره ای زندگی می نماییم كه بیژن بصیری، شجریان و صدای او و بسیاری دیگر از اساتید هنرمند هستند؛ اگر نه هیچ افتخار دیگری برای بودن در این دنیا وجود ندارد.

مدیر كل موزهای وزارت میراث فرهنگی همین طور درباره آثار بیژن بصیری توضیح داد: كاری كه آقای بصیری كردند، نگاه ما را به زندگی متفاوت می كند و ما زیبایی ها را در این آثار او می بینیم كه قبل از رونمایی از اثر برایمان روشن نبود. در واقع آقای بصیری به ما نشان می دهند كه نه هنر مرز داد و نه هنرمند بوته.

همچنین احسان آقایی، مدیر موزه هنرهای معاصر تهران نیز در سخنانی، با بیان توضیحاتی درباره جایگاه هنر معاصر در ایران و جهان اظهار نمود: كشورهای فرانسه و ایتالیا بیشترین تعامل هنری را با ایران داشته اند. ایتالیا نیز به علت شباهت هایی كه با بستر فرهنگی ایران دارد، همواره برای هنرمندان ایرانی مكان دل خوش گننده و جذاب بوده است.

او در ادامه سخنان خود از خاصیت های آثار هنری بیژن بصیری سخن گفت.

در ادامه مراسم از آثار بیژن بصیری در موزه ملی ایران رونمایی و سپس مستند آواز زمان گداخت اندیشه به كارگردانی علی اسكندری به معرض نمایش گذاشته شد.

منبع:

1398/07/20
19:17:34
5.0 / 5
1882
تگهای خبر: آواز , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳