با برپایی آیین یادبود پرویز مشكاتیان؛

برگزیدگان جشنواره موسیقی صبا عرضه شدند

برگزیدگان جشنواره موسیقی صبا عرضه شدند

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو مراسم اختتامیه دومین جشنواره موسیقی دانشجویی صبا شامگاه شنبه نهم آذر با حضور برخی از هنرمندان صاحب نام موسیقی و یادبود استاد پرویز مشكاتیان در تالار وحدت تهران برگزار گردید.به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از مهر، مراسم اختتامیه دومین جشنواره موسیقی دانشجویی صبا شامگاه شنبه نهم آذر با حضور برخی از هنرمندان در تالار وحدت تهران برگزار گردید. در ادامه این برنامه آیین نكوداشتی برای استاد پرویز مشكاتیان آهنگساز و نوازنده فقید موسیقی ایرانی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
بابك خضرایی پژوهشگر موسیقی ایرانی در این برنامه قرائت متنی از مقام هنری استاد پرویز مشكاتیان قدردانی كرده و بعد از او هم بیژن كامكار از نوازندگان و هنرمندان شناخته شده موسیقی كشورمان به عرضه صحبتهایش درباره این نوازنده فقید موسیقی ایرانی پرداخت.
پروِیز به مسافرت رفته است!
وی اظهار داشت: پرویز خیلی خوش تیپ بود. شیك زندگی می كرد و قطعات شیكی هم می ساخت. من در جشن هنر بیشتر با پرویز مشكاتیان آشنا شدم و فكر می كنم در آهنگ «آمدهای پر آتش» با صدای شهرام ناظری با پرویز همكاری كردم. برای این قطعه پرویز به من اظهار داشت: «دف خور این آهنگ خوب است و در زمان ساخت اثر همیشه صدای دفِ تو توی گوشم بوده است». به پرویز گفتم: «چگونه این آثار را خلق می كنی؟»به من اظهار داشت: «این آهنگ ها از بچگی درون من بود؛ نمی دانستم چگونه این آثار را خلق كنم اما حالا این علم را پیدا كرده ام» به هر حال یكی از نقاط قوت پرویز تسلطش به ادبیات ایران بود. من هنوز مرگ پرویز را باور نكردم. فكر می كنم او به مسافرت رفته است. كاش در سفر بود و می آمد كه او را ببینیم.
حمید عسكری رئیس دانشكده موسیقی دانشگاه هنر هم در این مراسم بیان كرد: جشنواره موسیقی صبا در بخش رقابتی تمركزی آگاهانه در گروه نوازی دارد، این جشنواره به تجربه ثمربخش اركان هنر كشور بدل شده و در برگزاری این رویداد نقش مهمی دارد. من از دفتر موسیقی، معاونت هنری، انجمن موسیقی ایران، و بنیاد رودكی تشكر می كنم. این جشنواره تجلی بخش هنرمندان موسیقی كشور است كه با راهنمایی این هنرمندان سبب پیشرفت جشنواره شده است.
جشنواره ای كه با ۲۵ میلیون تومان برگزار شد
پوریا رمضانیان دبیر جشنواره موسیقی دانشجویی صبا هم در این مراسم ضمن عرضه گزارشی از روند برگزاری جشنواره توضیح داد: انتقادهایی در دوره نخست جشنواره انجام گرفت كه در این دوره كوشش برای رفع آن اقدام نماییم. ابتدا از سالن برگزاری مورد نقد قرار گرفته بود كه امسال طی رایزنی ها و كمك مدیرعامل بنیاد رودكی و مدیرعامل انجمن موسیقی توانستیم از تالار رودكی استفاده نماییم. یكی دیگر از نقدها در دوره نخست جشنواره موسیقی صبا به پراكندگی استانی بود. حضور شركت كنندگان از تنها شهر پایتخت بود كه امسال شاهد حضور شركت كنندگان از شهرهای دیگر ایران هم بودیم.
وی اضافه كرد: نوع داوری ها هم نسبت به سال قبل تغییر و بهبود زیادی داشته است. ژوری امسال در اغلب بخش ها هفت نفره بود. جدول امتیازدهی به شركت كنندگان هم به صورت رسمی منتشر خواهد شد. این جشنواره بعلاوه اختتامیه امشب، تنها با ۲۵ میلیون تومان در حال برگزاری است، هرچند جا دارد از زحمات انجمن موسیقی ایران و بنیاد رودكی تشكر ویژه داشته باشم. به هر حال بنده معتقدم برگزاری این جشنواره به بودجه ۳۰۰ میلیونی نیاز دارد تا دانشجوها بتوانند با خیال آسوده به اجرا و تماشا بپردازند. هدف ما توسعه این جشنواره و اجرای بی دغدغه دانشجویان است كه طبیعتاً با این بودجه نمی گردد جشنواره بزرگی را به راه انداخت.
دبیر جشنواره موسیقی دانشجویی صبا در انتها از مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودكی، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و احمد صدری تشكر ویژه به عمل آورد.
معرفی برگزیدگان دوره دوم جشنواره موسیقی دانشجویی صبا
بعد از آخر صحبت های دبیر هنری جشنواره، محمدرضا تفضلی، آهنگساز و یكی از اعضای هیات داوران جشنواره بیانیه هیات داوران بخش رقابتی را قرائت و بعد از آن نفرات برگزیده هر بخش به ترتیب زیر انتخاب شدند.
بخش گروه نوازی موسیقی كلاسیك:
رتبه اول: كوارتت زهی «نوسكا» به سرپرستی پگاه فاضلی و تریوی «دیاكو» به سرپرستی محمد عبدِ نیك فرجام / رتبه دوم: كوارتت زهی «سیرِن» به سرپرستی فرامرز عباسی
بخش رقابتی گروه نوازی موسیقی ایرانی:
رتبه اول: گروه «هم نوازان فروغ»/ رتبه دوم: گروه «هم نوازان سریر»/ رتبه سوم: آنسامبل «هیرمان»/ شایسته قدردانی: امیرمحمد احمدی (بابت آهنگسازی خلاق و منسجم)
بخش رقابتی آهنگسازی:
رتبه اول: مهران بدخشان/ رتبه دوم: علی حسینی/ رتبه سوم: حامد چنگایی/ شایسته تقدیر: سبحان افسریان
بخش رقابتی پژوهش موسیقی:
سیاوش عسكری/ سیاوش محبی/ سعید ابراهیمی/ تقدیر از سروش نظیری و كامیار صلواتی
یكی قدردانی موسیقایی از استاد بزرگ
بعد از اهدای جوایز برگزیدگان، اركستر ملی ایران به رهبری مهدی قاسمی و خوانندگی وحید تاج چهار قطعه از ساخته های پرویز مشكاتیان را برای حاضران برنامه اجرا كردند.
آوا مشكاتیان فرزند زنده یاد پرویز مشكاتیان هم بعد از اجرای این برنامه ضمن تشكر از عوامل این جشنواره اظهار داشت: سبب افتخارم است كه امشب اینجا هستم، از ماه ها پیش شاهد تلاش های بی دریغ دانشجویان و هنرمندان برای برگزاری این جشنواره و این اختتامیه بودم. و می دیدم كه با چه سخاوت و ظرافتی در تدارك این مراسم بودند. به هر حال موسیقی پرویز مشكاتیان جدای از زیبایی ها درد میهنش را آیینه داری می كند. گمان می كنم در این شب خاطره انگیز و بزرگداشت او همه ما از نبود او غمگین هستیم.
در آخر تندیسی از سوی دبیرخانه جشنواره موسیقی «صبا» به آوا مشكاتیان شد و حاضران در مراسم قطعه «همراه شو عزیز» را زمزمه كردند.

1398/09/10
20:44:25
5.0 / 5
1770
تگهای خبر: آهنگ , جشنواره , ساز , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو