برخورد دكوری با هنر ایران در چین

برخورد دكوری با هنر ایران در چین

سایت رسمی سیامك یزدانجو: درحالی كه مطالعه درباره بازار گردشگری چین شروع شده اما صنایع دستی ایران همچنان بدون شناخت و برنامه در این كشور نمایش داده می شود. بطوریكه در رویداد اخیر گردشگری ایران در شهر پكن، برخورد با صنایع دستی به شكلی بود كه اعتراض برحی هنرمندان را برانگیخت.


به گزارش ایسنا، در این رویداد كه اواخر هفته گذشته در پكن، پایتخت چین برگزار شد، گروهی از هنرمندان استان فارس و یك هنرمند از استان همدان معرفی شده بودند تا سرامیك و سفال، دست بافته ها، زیورآلات، خاتم و مینای ایران را در چین معرفی كنند. چینی هایی كه به نشست مذاكرات گردشگری نیز دعوت شده بودند اغلب نمایندگان آژانس های گردشگری این كشور بودند. هرچند در فهرستی كه سفارت ایران در چین نیز تعیین و تایید كرده بود، نام فعالانی در حوزه جواهرات چین دیده می شد اما آنها غایبان این جلسه تخصصی گردشگری بودند. در نتیجه صنایع دستی كه در حاشیه این رویداد گردشگری به معرض نمایش گذاشته شد، در چین مخاطبی نداشت.
انتخاب هنرمندان یا محصولات صنایع دستی نیز معلوم نبود بر چه اساسی صورت گرفته است. آن طور كه مسؤولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می گفتند، از معاونت صنایع دستی خواسته شده بود یكسری آثار هنری و صنایع دستی ایران را برای معرفی و نمایش در حاشیه جلسه بازاریابی گردشگری ایران و چین انتخاب و معرفی نماید كه بنا به اظهارات هنرمندان حاضر در B۲B ایران و چین، بنظر می رسد برای این انتخاب، از قبل مطالعه و یا بررسی صورت نگرفته بود.
شاید تنها حمایت و یا اقدام معاونت صنایع دستی در این جریان، انتخاب و معرفی برخی از هنرمندان بود كه شرایط حضور در نمایشگاه خارجی را داشتند؛ چونكه این هنرمندان با هزینه شخصی در نشست گردشگری ایران و چین شركت كرده بودند و در مقابل معاونت صنایع دستی، هیچ اطلاعات و یا شناختی از وضعیت تولید و صادرات این بازار، چالش ها، سلیقه ها یا علایق مردم این كشور در اختیار این هنرمندان قرار نداده بود.
از آنجایی كه كار این هنرمندان بیشتر تولید صنایع دستی است و نه بازاریابی و یا بازارداری در نتیجه به زعم خودشان حضور چندان اثرگذاری در جریان مذاكرات گردشگری دو كشور نداشتند و با آنها برخوردی دكوری شده بود، بخصوص آن كه قبل تر به هنرمندان منتخب برای كارگاه گردشگری چین گفته شده بود: این رویداد جنبه تجاری ندارد و قرار نیست محصولی در جریان آن فروخته شود و این هنرمندان فقط به انگیزه معرفی صنایع دستی ایران در چین حاضر می شوند.
نشست تجاری گردشگری ایران و چین در شهر پكن


منبع:

1398/09/14
13:07:03
5.0 / 5
1769
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو