با انتشار متنی صورت گرفت:

دستاوردهای جشنواره ای كه از برد و باخت مهم تر است

دستاوردهای جشنواره ای كه از برد و باخت مهم تر است

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو مدیر جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) بعد از برگزاری مراسم اختتامیه این دوره از دغدغه ها و رویكردهای دبیرخانه جشنواره در برگزاری این جشنواره ویژه هنرمندان كودك و نوجوان سخن گفت.به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از روابط عمومی جشنواره موسیقی نوای خرّم، بردیا صدرنوری مدیرمسئول موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» و مدیر جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) بعد از برگزاری مراسم اختتامیه این دوره با انتشار متنی از دغدغه ها و رویكردهای دبیرخانه جشنواره در برگزاری این جشنواره موسیقایی ویژه هنرمندان كودك و نوجوان سخن گفت.
در متن انتشار یافته از جانب بردیاصدرنوری آمده است:
«به نام آفریدگار مهربان
همراهان سلام؛ بعنوان مدیر جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) وظیفه خود می­دانم تا ضمن سپاسگزاری از همه آنان كه ما را در برگزاری ششمین دوره جشنواره یاری و همراهی نمودند، نكاتی را صادقانه با شما همراهان همیشگی و مهربان در بین بگذارم. هر چند امكان دارد بعضی از آن­ها را پیش تر از زبان و نوشتار من شنیده یا خوانده باشید، اما این تكرار تاكیدی است بر جایگاه و ارزش محوری این موارد و بطور قطع خالی از لطف هم نیست:
خداوند بزرگ همچون سالیان پیش، مهر و لطفش را به كمال جاری ساخت تا ششمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم ۶) هم با حضور پرشور و چشم گیر هنرآموزان كودك و نوجوان كشورمان با موفقیت به پایان رسد. این جشنواره همچنان بر حفظ و گسترش فرهنگ اصیل و فاخر ایرانی، ارتقای سطح هنری و موسیقایی نسل جدید، كشف استعدادها و ارائه الگوهای مناسب موجود در هنر ایرانی تاكید داشته است. به اذعان خیلی از كارشناسان فرهنگی و هنری، جشنواره و جایزه همایون خرّم بعد از گذشت ۶ سال، بعنوان یك جریان جدی و آینده ساز فرهنگی و هنری در كشور محسوب می ­شود. این بدان مفهوم است كه باید از این سرمایه بیشتر از پیش مراقبت كرد و با تحلیل مزیت­ ها و آسیب­ ها، به اصلاح و بهبود و رفع مشكلات و ارتقای سطح آن پرداخت.
استاد همایون خرّم بركت جشنواره است. حضور معنوی­اش در جای جای و لحظه لحظه جشنواره هویدا است. انرژی مثبت او و خانواده مهربان و گرانقدرش نعمتی برای جشنواره نوای خرّم است. یك سوال همواره ذهنم را مشغول می­كند كه آیا ایشان پیشبینی می ­كردند كه علاوه بر مانایی آهنگ­هایشان، در پرتو نام همایونِشان، گلستانی از فرزندان خنیاگر ایرانی پرورش یابد و با ادامه راه او، نسل طلایی دیگری برای موسیقی ایرانی را رقم زند؟ حتما استاد همایونِ خرّمِ ویولنیستِ آهنگسازِ مهندسِ اخلاق­ مدار، در زندگی، خوبی ­های معنوی زیادی سرمایه­ گذاری كردند كه اینگونه خداوند برای او عزّت و بزرگی خواسته است.
این عین كلام و وعده الهی است كه در سوره آل عمران؛ آیه ۲۶ می­فرماید: «بگو: خدایا! ای مالك همه موجودات! به هر كه خواهی حكومت می دهی و از هر كه خواهی حكومت را می ستانی، و هر كه را خواهی عزت می بخشی و هر كه را خواهی خوار و بی مقدار می كنی، هر خیری به دست توست، یقیناً تو بر هر كاری توانایی.»
هنرآموزان شركت ­كننده در جشنواره نوای خرّم شامل برگزیدگان یا آنان كه برگزیده نشده­ اند همگی به دستاوردهای بزرگی دست یافته ­اند كه شاید به مرور زمان بدان واقف شوند. به هر حال جشنواره موسیقی نوای خرّم را هم مانند هر رویداد دیگری، می­ توان برشی كوچك اما واقعی از زندگی یك علاقمند یا عاشق موسیقی با تمام فراز و نشیب ­ها و تلخ و شیرین­ های آن در نظر گرفت. این جشنواره برای شركت­ كنندگان دستاوردهایی بزرگتر از برد و باخت یا انتخاب شدن یا نشدن دارد. كسب تجربه واقعی و میدانی در عرصه اجرای هنری آن هم در حضور بزرگان موسیقی كشور و مردم، شركت در یك رقابت سالم اما جدی هنری در چارچوب یك جشنواره بزرگ موسیقی، آشنایی بیشتر با توانایی­ های هنری هم سن و سال­های خود، شناخت عمیق­ تر نسبت به موسیقی اصیل ایرانی و آهنگسازان و ترانه ­سرایان بزرگ كشور، تجربه اجرای جدی صحنه ­­ای و استرس ناشی از آن، تجربه كار گروهی در چارچوب اجراهای دو نفره تا اركسترال، یافتن انگیزه و شور و هیجان برای تلاش و تمرین بیشتر و ظرفیت­ سازی در قبال نتایج داوری و تجربه انتخاب شدن یا نشدن در شرایط رقابتی و... از مهم ترین این دستاوردها است كه به مرور زمان آثار و ابعاد آن در زندگی هنری فرزندانمان بیشتر از پیش نمایان می ­شود.
همانگونه كه بارها اعلام گردید هدف اصلی از برگزاری رقابتی جشنواره و جایزه همایون خرّم، صرفاً ایجاد و افزایش انگیزه و ذوق و شوق بیشتر در عزیزمان برای ارائه باكیفیت بهتر اجرای موسیقی است و به هیچ وجه به منزله برد و باخت در یك مسابقه نیست. هر چند اگر آنهم باشد فرزندانمان باید بیاموزند كه هر عدم موفقیتی را به چشم شكست نبینند و تلاش نمایند تا با انگیزه بیشتر برای ارتقای خود تلاش نمایند.
هنرآموزان شركت ­كننده در جشنواره نوای خرّم شامل برگزیدگان یا آنان كه برگزیده نشده­ اند همگی به دستاوردهای بزرگی دست یافته ­اند كه شاید به مرور زمان بدان واقف شوندخانواده هنرآموزان بزرگترین سرمایه فرزندانمان و هم از ارزشمندترین سرمایه ­های جشنواره نوای خرّم هستند. بدون حمایت، پیگیری، تلاش و صرف وقت و هزینه و انرژی این پدران و مادران عزیز و مهربان، هنرمندی شكل و جشنواره­ای پا نمی ­گیرد. شاید سخت­ ترین نقش خانواده­ ها در این میان، ظرفیت ­سازی و پشتیبانی روحی و روانی برای هنرآموز برگزیده یا انتخاب نشده است كه نه اولی گرفتار غرور شود و و نه دومی گرفتار سرخوردگی و احساس شكست. كه این هر دو خطری جدی برای ادامه درست راه و مانع موفقیت در فعالیت هنری است. همینطور تحلیل آماری و تخصصی كیفیت ارائه شركت­ كنندگان و اجراها در خلال شش دوره جشنواره نشان می ­دهد كه هنرآموزان در رده سنی ۱۰ تا ۱۵ سال در اوج آمادگی و انگیزه برای فراگیری و اجرا به سر می ­برند و بعد از آن عموما گرفتار افت و روند نزولی می­ شوند كه در این حوزه هم خانواده­ ها می ­بایست تمهیدات لازم را برای تداوم آمادگی فرزندان خود بیاندیشند.
آموزشگاه­ها و مدرسین موسیقی در خلال شش دوره جشنواره بخصوص در دوره ششم بسیار فعال حضور بهم رساندند. تلاش این عزیزان كه در شرایط سخت اقتصادی، آموزش موسیقی و هنر را پیشه خود قرار داده ­اند و با آماده سازی هنرآموزان و یا تشكیل گروه ­های موسیقی و حضور در جشنواره زحمات زیادی را متقبل شدند، بسیار قابل تقدیر است.
قطعا مدرسین و مدیران آموزشگاه­های موسیقی به مرور و با كسب تجربه بیشتر در این عرصه، به ارتقای سطح فنی خود و رفع نقصها تخصصی هنرآموزان و گروه­هایشان خواهند پرداخت. تجربه شش دوره جشنواره نشان می­ دهد كه استعدادهای بسیاری در كودكان و نوجوانان وجود دارد كه نیازمند تعلیم و هدایت صحیح است و در موارد زیادی هم آثار تعلیم و هدایت نادرست كه ناشی از ضعف برخی مدرسین موسیقی است به چشم می خورد. ازاین رو لازم است علاوه بر هنرآموزان، خیلی از مدرسین و آموزشگاه­های موسیقی هم برای ارتقای سطح فنی و تخصصی خود تلاش نمایند.
هنرمندان بسیاری طی ۶ سال قبل در كسوت داوری جشنواره یا مشاور و راهنما ما را یاری نمودند كه قدردانشان هستیم. مشاوران و داوران جشنواره نوای خرّم همه ساله از متخصص ­ترین و باتجربه ­ترین هنرمندان عرصه موسیقی انتخاب شده ­اند كه هر یك پیشینه درخشان و مختلف در امور نوازندگی و خوانندگی، آهنگسازی و تنظیم، آموزش و پژوهش و داوری مسابقات هنری مختلف دارند و با دقت و وسواس فراوان به داوری اجراها می پردازند. در جشنواره امسال هم ۱۹ نفر از این عزیزان قبول زحمت نمودند و با صرف وقت و دقت بسیار طی شش روز كامل به تماشا و بررسی و داوری اجراها به صورت حضوری پرداخته و با مد نظر قراردادن معیارهایی چون آراستگی ظاهر و آداب صحنه، كوك ساز، تكنیك و صدادهی (هماهنگی فنی در اجرا برای گروه ها)، تنظیم، خلاقیت و نوآوری یا اجرای صحیح و نزدیك به اصل اثر و احساس در اجرا، به امتیازدهی آثار پرداختند كه سپاسگزارشان هستیم.
رسانه ­های مجازی و مكتوب و شبكه ­های اجتماعی و هم شبكه ­های رادیویی نقش مهمی در معرفی جشنواره و فراگیرشدن آن داشته و دارند. خبرنگاران بی ادعا و پركار عرصه فرهنگ و هنر و بخصوص موسیقی با پوشش و انتشار به هنگام اخبارو اطلاعیه ­های جشنواره و انعكاس نظرها و انتقادها و پیشنهادها در باره آن، كمك شایانی نمودند. در این میان صفحات هنرآموزان و آموزشگاه­ها در شبكه­های مجازی هم نقش رسانه ­ای وسیعی ایفا نمودند. معاون امور هنری و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همینطور بنیاد فرهنگی و هنری رودكی هم در طول سال­های برگزاری جشنواره بخصوص در دوره ششم جشنواره همواره از حامیان معنوی آن بوده ­اند و در صدور مجوزها و هم معرفی جشنواره در سطح استان­ها و صرفاٌ در این دوره با مجانی در اختیار گذاشتن تالار وحدت برای اجرای مراسم پایانی، نقش مؤثری ایفا نمودند كه جای قدردانی دارد. امید كه این حمایت معنوی با فراهم كردن و ایجاد تسهیلات بیشتر برای جشنواره در حال رشد نوای خرّم، توسعه یابد. در این میان همكاران موسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش به مثابه یك خانواده منسجم و صمیمی ­اند و هر یك عاشقانه و بی ­منت و در بسیاری موارد فراتر از وظایف سازمانی خود در راه اهداف موسسه به ایفای نقش می ­پردازند. آنان با صبر و حوصله و تلاشی وصف­ناشدنی در طول یك سال تلاش می ­نمایند تا جشنواره به بهترین نحو به انجام برسد. پرتلاشی همكارانم در طول دوره محدود رقابت جشنواره، تنها گوشه ­ای از زحمات آنان است. رادنواندیش با آنان زنده و پویاست.
ششمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) از روز پنجشنبه ۳۰ آبان ماه به مدیریت بردیا صدرنوری و دبیری ناصر ایزدی توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» با حضور هنرمندان شركت كننده گروه سنی كودك و نوجوان برگزار شد، در این رویداد هنرمندان شركت كننده در بخش های تك نوازی و تك خوانی، اجراهای دو و سه نفره و اجراهای گروهی روزهای پنجشنبه ۳۰ آبان و جمعه ۱ آذر ماه در مجتمع فرهنگی هنری نور و روزهای پنجشنبه ۷، جمعه ۸، پنجشنبه ۱۴ و جمعه ۱۵ آذر در فرهنگسرای نیاوران آثار خویش را به صحنه بردند. این در شرایطی است كه فریدون شهبازیان، میلاد كیایی، وارطان ساهاكیان، علی جهاندار، مظفر شفیعی، افلیا پرتو، بهناز ذاكری، پری ملكی، معصومه مهرعلی، مزدا انصاری، رضا مهدوی، علیرضا چراغچی، محمدرضا فیاض، مجید واصفی، حسین فاضل، مجید ناظم پور، بابك شهركی، پویان آزاده و حامد ابراهیمی اعضای هیات داوران این دوره از جشنواره نوای خرم را تشكیل می دادند.

1398/09/23
17:17:51
5.0 / 5
1460
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , ترانه , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو