سه شنبه سوم دی ماه؛

یادمان استاد محمد نوری در فرهنگسرای ارسباران

یادمان استاد محمد نوری در فرهنگسرای ارسباران

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو یادمان نودمین زاد روز استاد محمد نوری روز سه شنبه ۳ دی با حضور اهالی موسیقی و علاقه مندان این هنرمند فقید موسیقی كشورمان در فرهنگسرای ارسباران برگزار می گردد.به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از مهر، آیین یادمان نودمین زاد روز «استاد محمد نوری» ساعت ۱۹ روز سه شنبه ۳ دی با حضور اهالی موسیقی و علاقه مندان این هنرمند فقید موسیقی كشورمان در فرهنگسرای ارسباران برگزار می گردد.
بازخوانی ۲ اثر از محمد نوری با خوانندگی پژمان مصلح به همراه گروه موسیقی، اجرای آثاری از فرامرز پایور توسط فرهاد احمدی (تار)، علیرضا فریدون پور (آواز)، سعید رودباری (تمبك) و محمد انصاری (سنتور)، همنوازی سه تار و آواز (امیر متولی و رادفر ریاحی)، دو نوازی سنتور و تمبك (رضا مهدوی و فریبرز جعفری) و تك نوازی پیانو پیام سوری اجراهای موسیقی این برنامه است. سخنرانی محمد سریر و میلاد كیایی، پخش كلیپ، شرح فعالیتهای هنری محمد نوری ا بخش های دیگر برنامه را می سازند.
زنده یاد محمد نوری متولد دی ماه ۱۳۰۸ تهران است كه آواز را نزد باغچه بان و نظریه موسیقی را نزد سیروس شهردار و فریدون فرزانه، اساتید هنرستان عالی موسیقی، فراگرفت. وی شیوه آواز خویش را متأثر از بافت و غنای زخمه ایِ اساتیدی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی، و محمد سریر می داند. دهه بیست، دوران آغاز نوعی تفكر در شعر و موسیقی آوازی درمیان مردم ایران، بخصوص نسل جوان بود كه بخشی را می توان متأثر از نشر و پخش وسیع تر موسیقی علمی و آثار فولكلور كشورهای مختلف جهان ازطریق رادیو و صفحات گرامافون دانست. محمد نوری در همین سال ها با خواندن اشعار نوینی كه برروی نغمه های روز مغرب زمین و برخی قطعات كلاسیكِ آوازی سروده شده بود، كار خوانندگی را شروع كرد.
محمد نوری طی سال های بعد، با تاكید بر تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود، توانست هویت مستقلی به این اندیشه و گرایش ببخشد و با اجرای آثار اساتیدی كه قبلاً ذكر آنان رفت، فضای متفكرانه ای به گونه آوازیِ خویش دهد. این خواننده طی پنج دهه بیشتر از سیصد قطعه آوازی اجرا كرد. وی همینطور به تقریر و ترجمه مقالات و سرودن اشعاری برای ترانه هم پرداخت. محمد نوری در سال های پایانی عمر چند اجرا به نفع بیماران خاص داشت. وی ترانه های زیادی با تم میهنی چون «جان مریم»، «شالیزار»، «واسونك»، «جمعه بازار»، «ایران» را اجرا كرده است.
محمد نوری فارغ‏ التحصیل هنرستان تئاتر، زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران، و مبانی تئاتر از دانشكدهٔ علوم اجتماعی بود. او بعد از مدتی سكوت، فعالیت هنری خویش را با آلبوم «در شب سرد زمستانی» همراه با فریبرز لاچینی و احمدرضا احمدی در سال ۱۳۶۸ از سر گرفت و این همكاری بعدها با آلبوم «آوازهای سرزمین خورشید» ادامه یافت. زنده یاد نوری در سال ۱۳۸۵ از جانب سازمان صدا و سیما بعنوان چهره ماندگار موسیقی انتخاب و ارائه شد.
این هنرمند سرانجام بعد از سال ها مبارزه با بیماری سرطان مغز استخوان و وخامت وضعیت جسمانی در شامگاه ۹ مرداد ۱۳۸۹ در گذشت.

1398/10/01
10:56:26
5.0 / 5
1806
تگهای خبر: آلبوم , آواز , پیانو , ترانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو