در اولین همایش ملی آوای پروتئین عنوان شد

ساخت تصنیف موسیقی برمبنای توالی پروتئین ها

ساخت تصنیف موسیقی برمبنای توالی پروتئین ها

سایت رسمی سیامك یزدانجو: نخستین همایش ملی ˮآوای پروتئینˮ در مركز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیك دانشگاه تهران اجرا شد.


به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از ایسنا، اولین همایش ملی " آوای پروتئین" روز سه شنبه، ۲۹ بهمن از طرف گروه تحقیقاتی آوای پروتئین در این مركز انجام شد.
دكتر علی اكبر موسوی موحدی، رئیس همایش، منظور از این گردهمایی را شناسایی افرادی ذكر كرد كه در زمینه مورد نظر فعالیت و یا علاقه دارند و با هم اندیشی راه های جدید برای توسعه علم و حكمت را فراهم می آورند.
در این همایش شش سخنران مدعو به ارائه دیدگاه ها و نتایج دستاوردهای خود و این گروه تحقیقاتی پرداختند.
همایش مذكور با این نام در ایران و جهان برای نخستین بار، به درخواست تعدادی از پژوهشگران كه از سال ها قبل در مركز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیك دانشگاه تهران كه این كار تحقیقاتی، علمی و هنری گروهی را آغاز نموده اند و دستاوردهای بسیار ارزشمندی داشته اند و بمنظور گزارش نتایج تحقیقات انجام شده انجام شد.
پیام اصلی این همایش كار مشترك بین رشته ای بین علم و هنر است كه می تواند اثری هم افزا برای شناخت پدیده ها در طبیعت، فیزیولوژی و بیماری ها را به ارمغان آورد. از پیشنهادهای مهم مطرح شده در این همایش می توان به تأسیس یك رشته تحصیلی بین رشته ای برای مطالعه خصوصیات موسیقایی پدیده های مختلف مانند ماكرومولكول های زیستی، بیماری ها، زبان های طبیعی و غیره اشاره نمود.
گروه تحقیقاتی آوای پروتئین (Protein Melody)، از سال ۱۳۸۹، در مركز تحقیقات بیوشیمی بیوفیزیك دانشگاه تهران و با هدف مطالعه موسیقیِ مستخرج از توالی های پروتئینی كار خودرا شروع كرد. پژوهشگران با تخصص های گوناگون و از دانشگاه های مختلف كشور در این گروه گرد هم آمده اند تا به مطالعه عملكرد پروتئین ها از منظر موسیقایی بپردازند.
در جریان مطالعات این گروه تحقیقاتی، روشی نوین برای تصنیف موسیقی برمبنای توالی های پروتئینی ابداع شده است. بر این اساس، برای هر توالی پروتئین می توان یك قطعه موسیقی تصنیف كرد.
صاحب نظران موسیقی معتقدند كه موسیقی تولیدشده برای پروتئین ها بر طبق این روش كاملاً از نظر هنری معنادار و دارای المان های قابل تفسیر است.
یكی از تأثیرات مهم چنین مطالعاتی، همگانی كردن علم و انتقال مفاهیم علمی به جامعه در چارچوب های هنری است.
همین طور انتظار می رود موسیقی برگرفته از پروتئین ها راهی برای تشخیص شنیداری برخی خواص پروتئین ها ایجاد كند.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، فایل صوتی سخنرانی ها و اسلایدهای ارائه شده سخنرانان به زودی در سایت همایش به آدرس https: //proteinml98.ut.ac.ir بارگذاری خواهد شد.
منبع:

1398/12/03
14:05:17
5.0 / 5
1897
تگهای خبر: موسیقی , هنر , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو