مجید ناظم پور به مهر خبر داد:

تكنیك های مضرابی برای ساز عود كتاب شد

تكنیك های مضرابی برای ساز عود كتاب شد

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی در تشریح تازه ترین فعالیتهای خود از تالیف و انتشار كتاب جدیدش با عنوان تكنیك های مضرابی برای ساز عود اطلاع داد.مجید ناظم پور آهنگساز، مدرس و نوازنده عود در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح تازه ترین فعالیتهای خود بیان نمود: طبق برنامه ریزی هایی كه پیش از این انجام داده بودم، كتاب جدیدم با عنوان «تكنیك های مضرابی برای ساز عود» كه قابلیت استفاده برای تمامی سازهای مضرابی را دارد، اخیرا انتشار یافته است.
وی درباره جزئیات این اثر تالیفی اظهار داشت: تألیف و تدوین تمرینات نوازندگی با دیدگاه جزنگر، شیوه یا تفكر جدیدی در موسیقی نیست. این نوع نگاه را در كشورهای دیگر هم برای تألیف كتاب های آموزشی سازهای مختلف می توان دید. من هم بر این پایه و همینطور تجربه سال های گذشته تدریسم تصمیم به تالیف و انتشار این كتاب گرفتم.
ناظم پور با اشاره به ابزارهای آموزشی این اثر موسیقایی توضیح داد: به اعتقاد من معلم موسیقی باید بتواند با استفاده از این ابزار همانند یك طبیب برای ضعف های مختلف هنرجوی خود مانند ضعف موضعی مضراب، ضعف پنجه و حتی بیان احساس در موسیقی، كه امری فطری است، نسخه بپیچد. معلم موسیقی باید تمریناتی آماده داشته باشد تا به كمك آن نوازندگی اصولی و درست را تضمین كند. البته این نكته مهم را هم باید در نظر داشت كه آنچه در این جزوه های آموزشی قابل تقویت و ارتقا نیست، پرورش خرد و اندیشه پاك و عمیق فیلسوفانه است كه مهم ترین بخش از یك هدف و كار هنریست و این مورد مهم، تنها با مطالعه كتاب های ارزشمند، نگرش در شیوه زندگی و بیان احساسات پاك انسانی پرورش می یابد.
این نوازنده عود كه طی سال های اخیر چه به صورت انفرادی و چه با گروه عود «زریاب» اجراهای گوناگونی را در ایران و كشورهای دیگر روی صحنه برده در بخش دیگری از صحبت های خود خاطرنشان كرد: من در تالیف این كتاب تلاش كردم به الگوهای مضرابی تمامی شیوه ها و مكاتب عودنوازی در جهان توجه داشته باشم تا بتوانم حتی الامكان تمامی سلیقه ها را پوشش دهد. این در شرایطی است كه با اندكی تغییر در درس های این كتاب می توانید آنها را برای سایر سازهای مضرابی ترجمه و تنظیم كنید. البته در اینجا لازم می دانم از زحمات همسرم سمیرا آمیزطبع و تعدادی دیگر از دوستانم همچون حامد گرجی، علی پرهیزگار، علی برزویی كه در تألیف ونشر این كتاب مرا یاری نمودند قدردانی كنم.
مجید ناظم پور همچون هنرمندان فعال موسیقی ایرانی است كه تابحال در خیلی از فستیوال ها و سمینارهای تخصصی ساز عود كشورهای مختلف جهان شركت كرده است.
وی تابحال آلبوم های مختلفی همچون «راز ساحل»، «فلسفه»، «حكمت»، «كنسرت بربت»، «مردی برای تمام فصول»، «زریاب» و كتاب هایی چون «مهارت های عود نوازی – چهار جلد»، «داستان بربت (مروری بر تاریخچه پنج هزار ساله عود)»، «مجموعه قطعاتی برای ساز عود»، «گفتگوی عود و گیتار»، «كاربرد موسیقی در هیپنوتیزم درمانی» را منتشر نموده است.
این نوازنده چندی قبل كنسرتی را به همت موسسه فرهنگی هنری راد نو اندیش را در تالار وحدت تهران برگزار كرد.

1398/12/11
13:41:21
5.0 / 5
1724
تگهای خبر: آلبوم , آموزش , آهنگ , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو