به داد هنرمندان صنایع دستی برسید!

به داد هنرمندان صنایع دستی برسید!

سایت رسمی سیامك یزدانجو: با تعطیل شدن بسیاری مشاغل و اصناف برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر ویروس كرونا در كشور، مشكلات معیشتی و ترس از بیكار شدن هم به دغدغه های مردمی اضافه شده است. قشر عظیم هنرمندان و صنعت گران صنایع دستی و خصوصاً آنهایی كه در روستاها مشغول به كار بودند نیز از این جمله اند كه بیكاری آنها در این روزهای كرونایی برای بعضی از فعالان این حوزه دغدغه آفرین شده است.


در همین راستا حسین بختیاری، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل مجمع ملی هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی در گفت و گو با ایسنا معتقد است كه «در شرایط فعلی تنها راه ممكن اعمال كمك های حمایتی است؛ یعنی تسهیلاتی كه بتواند بعنوان چاره مدبرانه عمل كند و نه اینكه مُسكنی داده شود كه دردهای بعدی را بیشتر كند؛ بعنوان مثال متولیان و دستگاه های مسئول نباید امكاناتی را در اختیار هنرمندان قرار بدهند و سپس با درصدی بازپرداخت بگیرند. این موجب می شود كه هنرمندان در آینده با چالش بزرگ تری برای ادامه كارشان مواجه شوند.
او افزود: در واقع باید تدبیر مسئولانه و عادلانه ای اتخاذ و بسته حمایتی برای هنرمندانی كه واقعا لطمه دیده اند در نظر گرفته شود. خیلی از تولیدكنندگان صنایع دستی نیازی به كمك های دولتی ندارند و به همین خاطر هم باید به كسانی توجه گردد كه بیشتر نیاز دارند؛ بدین سبب اگر متولیان امور امكانات و بودجه ای دارند كه كنار گذاشته اند و می خواهند برای پروژه ای هزینه كنند باید این هزینه را الان برای هنرمندان مصرف كنند.
بختیاری همین طور درباره احتمال راه اندازی بازار مجازی صنایع دستی، اشاره كرد: تصمیم خوبی است، ولی در شرایطی كه فعلا مردم در كش و قوس تامین مایحتاج عمومی خودشان هستند، كسی صنایع دستی نمی خرد. الان شرایط بحرانی است و باید مدبرانه تصمیم بگیریم. پیشنهادم این است كه هر چند مختصر، اما باید در شأن افراد به این هنرمندان كمك های مالی شود. خصوصاً آن قشری كه در روستا هستند و جزو قشر لطمه پذیر صنایع دستی محسوب می شوند. ما نیز بعنوان تشكل ها می توانیم به این جریان كمك و هنرمندان و كارگاه هایی كه نیاز به كمك دارند را شناسایی نماییم و اطلاعات را در اختیار متولیان امور در استانها قرار دهیم.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل مجمع ملی هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی، اظهار نمود: برای انجام این امر باید در بین تصمیم گیران و متولیان اصلی همانند وزیر و معاونان انگیزه لازم وجود داشته باشد؛ حتی اگر لازم است رئیس جمهور نیز باید به این مساله ورود كند. قشر میلیونی صنایع دستی ایران امروز در مضیقه و در فشار معیشتی قرار گرفته اند؛ قشری كه بخش زیادی از آنها زنان هنرمندی هستند كه سرپرستی خانواده را بر عهده دارند.
منبع:

1399/01/19
12:19:44
5.0 / 5
1678
تگهای خبر: هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴