دو آلبوم جدید منتشر شد؛

شنیدن آواز نی به یاد حسن كسایی

شنیدن آواز نی به یاد حسن كسایی

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو دو آلبوم آوازنی با تك نوازی مسعود اربابیان به یاد حسن كسایی و مطرب درد به آهنگسازی سیامك جهانگیری و خوانندگی فرشید بزرگی فروردین اردیبهشت ماه سالجاری منتشر گردید.به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از مهر، آلبوم «آواز نی» با تك نوازی مسعود اربابیان و نوازندگی تمبك حسین قربانی و شاهین شیخ بهایی به یاد حسن كسایی استاد فقید نی نوازی و آلبوم «مطرب درد» به آهنگسازی سیامك جهانگیری و خوانندگی فرشید بزرگی توسط انتشارات «ماهور» به مدیریت سید محمد موسوی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
مسعود اربابیان كه تك نوازی آلبوم «آواز نی» را به عهده دارد همچون هنرمندانی است كه در اصفهان به دنیا آمده است. این هنرمند نواختن نی را از پانزده سالگی آغاز كرد و در هجده سالگی موفق شد به همراه دایی خود د حسین عمومی، ردیف شناس، نوازنده نی و استاد رشته موسیقی دانشگاه با حسن كسایی دیدار كند.
به گفته وی محضر استاد سبب شیفتگی او به موسیقی و بخصوص نوازندگی نی به شیوه اصفهان شد. اربابیان سال ها با آموزه های دریافت شده از كسایی كوشید با صدایی مطلوب با ظرایف و جمله بندی های مكتب اصفهان آشنا شود. اربابیان بزرگ ترین افتخار زندگی هنری خود را پذیرفته شدن در محضر استاد حسن كسایی و كسب فیض از نفسِ گرمِ ایشان می داند و همواره خویش را مدیون استاد و خانواده اش می داند.
سیدحسن كسایی همچون هنرمندان تأثیرگذار و شناخته موسیقی ایرانی است. علاقه و پشتوانه این هنرمند در شیوه نواختن نی در سنین نوجوانی و جوانی سبب شد كه به موفقیت های شگرفی دست یافت. این استاد موسیقی بیشتر از پنجاه سال از زندگی اش را با بهترین خوانندگان گذرانیده و با استادان این راه چون ادیب خوانساری و تاج اصفهانی به اجرای برنامه پرداخت.
به اعتقاد زنده یاد محمدرضا لطفی «استاد كسایی برای نی و نواختن آن سر فصل نوینی در ایران گشود كه آنرا نمی توان از مكتب آوازی اصفهان جدا دانست. بخش عمده كشش های ساز استاد به علت تسلط او به مكتب اصفهان است و در واقع با نی بیشتر می خواند تا بنوازد.»

آلبوم دیگری كه اخیرا در اختیار مخاطبان موسیقی ایرانی قرار گرفته است «مطرب درد» نام دارد كه سیامك جهانگیری نوازنده و مدرس شناخته شده موسیقی ایرانی در آن بعنوان آهنگساز و فرشید بزرگی خوانندگی اثر را به عهده داشته است.
در این آلبوم علی اصغرعربشاهی نوازنده تار و بم تار، سیامك جهانگیری نوازنده نی، حمید خوانساری نوازنده عود و بم تار، حسین زمانی نوازنده تمبك، سامر حبیبی نوازنده كمانچه و كمانچه آلتو و پویان عطایی نوازنده سنتور بعنوان گروه اجرایی حضور دارند.

درباره این اثر به قلم سیامك جهانگیری آمده است: «مطرب درد احتمالاً می تواند بازتاب دهنده تاثیر كلام در لحظات حسیِ خاصی در صاحب اثر باشد. ازاین رو مجموعه حاضر در سال های متفاوتی تصنیف شده و سرانجام در یك جا به صورت اثری كه خواهید شنید، گرد هم آمده است و با اینكه در مقاطع مختلفی شكل گرفته، اما در مجموع متأثر از یك نگاه است.
تمام قطعات، به جز مقدمه، در چارچوب «تصنیف» هستند و كوشیده ام ساز و آوازهای بین تصنیف ها، از لحاظ محتوای كلامی و موسیقایی، با تصنیف ها هم خوانی داشته باشند تا ارتباط میان قطعات، در نگاه كلّی، حفظ شود.»


منبع:

1399/01/27
22:59:52
5.0 / 5
1808
تگهای خبر: آلبوم , آهنگ , آواز , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو