یك هنرمند صنایع دستی:

مدت هاست كه صنایع دستی به حاشیه رفته است

مدت هاست كه صنایع دستی به حاشیه رفته است

سایت رسمی سیامك یزدانجو: یك هنرمند صنایع دستی درباره وضعیت صنایع دستی در ایام كرونایی، بر این باور است كه وضعیت تولید و فروش صنایع دستی نسبت به قبل نامساعد شده است و این در حالیست كه معاونت صنایع دستی نیز به هنرمندان این حوزه كمكی نمی نماید.


ابوالفضل رشوانلو، هنرمند قلمزن در شهر گرگان در گفت وگویی با ایسنا درباره وضعیت این روزهای هنرمندان صنایع دستی باتوجه به كساد بازار فروش این حوزه به دنبال انتشار ویروس كرونا، اظهار نمود: این روزها وضعیت صنایع دستی بسیار بد شده است. همانطور كه می دانید بیشتر فروش صنایع دستی برای شب عید و تابستان است و در سایر روزهای سال بیشتر كارها سفارشی هستند.
او افزود: با توجه به این كه امسال سفارش های عید كنسل شدند، نمایشگاه ها تعطیل شدند و میزان سفارش ها خیلی كم شده بود عملا بازار این حوزه از كار افتاد. همین طور نوسان قیمت مواد اولیه در ایام كرونایی از دیگر مشكلات هنرمندان صنایع دستی در این روزها است كه نمی توانند مواد اولیه تهیه و قیمت قطعی برای محصولاتشان مشخص كنند. بعنوان مثال ما در شهر گرگان برای تولید محصولات قلمزنی مواد اولیه نداریم و اغلب این مواد اولیه از اصفهان بعنوان پایگاه اصلی تامین می شود. قبل از كرونا مشكلی نداشتیم، اما الان به سبب نوسانات قیمت امكان تهیه خیلی مشكل شده است.
این هنرمند صنایع دستی همین طور درباره اینكه معاونت صنایع دستی در شرایط فعلی چه كمكی به هنرمندان این حوزه می كند، اشاره كرد: از قبل از ایام كرونا نیز معاونت صنایع دستی برای هنرمندان این عرصه كار خاصی انجام نمی داد. البته این مساله فقط گله من نیست، بلكه حرف بسیاری دیگر از هنرمندان است. از زمانی كه صنایع دستی زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگی، گردشگری شد و چه الان كه این نهاد، وزارتخانه شده است صنایع دستی به حاشیه رفت و تمام بودجه این نهاد صرف گردشگری و میراث می شود.
رشوانلو تصریح كرد: تنها كاری كه برای هنرمندان صنایع دستی انجام می دهند این است كه به بعضی از هنرمندان آن هم با شرایط خاص وام تعلق می گیرد و جالب است كه حتما مبلغ وام باید برای خرید ابزار و مواد اولیه صرف شود؛ این در صورتیكه شرایط وام برای همه هنرمندان كاربرد یكسانی ندارد.
او با تاكید بر اهمیت فروش محصولات و رونق بازار فروش اشاره كرد: طبیعتا وقتی فروشگاه ها تعطیل باشند میزان تولید و عرضه نیز كاسته می شود. از طرف دیگر وضعیت صادرات هم اصلا خوب نیست. متأسفانه با تورمی كه در اقتصاد كشور وجود دارد مواد اولیه گران شده، قیمت محصولات افزایش یافته و توانایی مردم برای خرید صنایع دستی كم شده است.
رشوانلو بیان كرد: در این میان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید بازار فروش را برای عرضه محصولات هنرمندان خصوصاً آن هایی كه در شهرستان ها حضور دارند فراهم و حتی زمینه را برای فروش مجازی محصولات در خارج از كشور نیز آماده كند.
این هنرمند صنایع دستی تاكید كرد: هم اكنون تمام مسئولیت ها از تهیه مواد اولیه گرفته تا تولید، عرضه و فروش به عهده هنرمندان است و این در حالیست كه ما كه هنرمندان خُرد هستیم و كارگاه های كوچك داریم و نمی توانیم بخش بازرگانی را به عهده بگیریم؛ چونكه تولید صنایع دستی خوب واقعا فرآیندی زمان بَر است و افزایش قیمت دارد، اما متأسفانه از آن طرف بازار فروش خوبی وجود ندارد و ما نه فرصت و نه توانایی بهبود وضعیت بازرگانی این عرصه را نداریم. امروز كسانی در عرصه صنایع دستی سود می برند كه پول دارند، می توانند محصولات ارزان بخرند و چند برابر قیمت به فروش برسانند. در واقع سود واقعی را فروشنده می برد و نه تولیدكننده و هنرمندان.
رشوانلو در آخر تصریح كرد: متأسفانه مدت ها است كه صنایع دستی به حاشیه رفته و در زمینه تولید و فروش لطمه های بسیاری دیده است. امروز هنرمندان صنایع دستی نه در حوزه آموزش و نه در عرصه تولید محصول امكان درآمدزایی ندارند.
منبع:

1399/02/03
13:17:15
5.0 / 5
1508
تگهای خبر: آموزش , ساز , نمایش , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو