اهالی موسیقی، كرونا و دنیای مجازی؛

خاص بودن به سبك محسن چاوشی

خاص بودن به سبك محسن چاوشی

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو انتشار موزیك ویدئوی رسمی حامد زمانی بعد از مدت ها دست و پنجه نرم كردنش با حواشی و هم و دفاع داغ محسن چاوشی از یك پست اعتقادی، از مهمترین رویدادهای موسیقایی فضای مجازی در هفته گذشته بود.خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی: فضای مجازی در این سه چهار ماهه اخیر که جناب ویروس کرونا یکی از متفاوت ترین دوران زندگی ما انسان های قدرنشناس روی زمین را رقم زده است، تبدیل به آش شله قلمکاری شده که همه ما آدم ها در هر پست و مقامی که هستیم به تنوع آنچه در اندیشه و ذهن ما می گذرد تلاش می نماییم تا از این شرایط بیشتر از قبل برای بیان منویات و یا دستاوردهای شخصی و کاری خود از آن استفاده نماییم.
تلاشی که در بعضی موارد که نام بردن از شاخ هایش هم جایز نیست و منجر به اقداماتی مذبوحانه، غیراخلاقی و هنجارشکن می شود. در بعضی از موارد هم سرمنشا بروز رویدادها و اتفاقاتی بدیع، جریان ساز، هدفمند و در جهت روحیه خودباوری مردم برای مقاومت در مقابل شرایط سخت شده است. اتفاقاتی که در وجوه هنری آن می توان ساعت ها به بحث و بررسی پرداخت که چگونه یک ویروس جهانی توانسته این چنین انسان ها را زمین گیر کند و در یک فضای مجازی ایجادکننده اتفاقاتی باشد که اگر پیش از ماجرای کرونا کمی بیشتر روی آن متمرکز می شدیم، چه بسا در ساختار و کیفیت زندگی و فعالیت ها تاثیر شاهد شرایط متفاوت تری بودیم.
در این مجال آنچه می تواند مورد توجه و تمرکز بیشتری قرار گیرد بروز برخی اتفاقات توأم با چاشنی حاشیه است که در همه حوزه ها کم و بیش وجود داشته که علی القاعده حوزه موسیقی در صدر آن قرار داشته و دارد. به صورتی که همین اتفاقات پرچالش «حاشیه» را بیشتر از «متن» جلوه گر کرده و دستاوردهای مثبت فعالیتهای موسیقایی در فضای مجازی را در مقاطعی هم کمرنگ کرد.

گزارشی که می خوانید، منتخبی از فعالیت ها، اتفاقات و حاشیه های حوزه موسیقی در فضای مجازی طی روزهای گذشته در است که لزوماً مهم ترین آنها محسوب نمی گردد، اما به حضور خوانندگان و افرادی که میان مردم از شهرت بیشتری برخوردار می باشند، بیشتر هم مورد توجه قرار گرفته است.
محسن چاوشی؛ سربلند در یک مجادله اعتقادی
فضای مجازی و به تبع آن محافل رسانه ای حوزه موسیقی در هفته گذشته به شکلی خاص تحت تاثیر التهاب و تنش اینستاگرامی میان محسن چاوشی و همسر یکی از خوانندگان لس آنجلسی قرار داشت.
ماجرا از آنجا آغاز شد که مهشید حامدی، همسر ابراهیم حامدی از خوانندگان لس آنجلس نشین بعد از آنکه محسن چاوشی همزمان با شب های قدر شعری در مورد امیرالمومنین (ع) را در صفحه شخصی خود در اینستاگرام به اشتراک گذاشت، به او حمله تندی کرد و او را خواننده حکومتی خواند که از کلماتش «بوی تعفن، عقب ماندگی و وحشیگری» می بارد.
همین کلمات توهین آمیز بود که گویی خون محسن چاوشی را به جوش آورد تا با انتشار متنی بلند و شعرگونه در دفاع از اصول و اعتقاداتش پاسخی صریح به این گستاخی بدهد.
چاوشی هوشمندانه در متن شعرگونه خود، از آن دسته خوانندگان خارج نشین من جمله ابراهیم حامدی که برای کنسرت به عربستان سعودی سفر کردند و ضد اعتقادات ملی و دینی مردم ایران موضع گرفتند، به شدت انتقاد نمود تا باردیگر ثابت کنند بر سر اعتقادات و اصول خود، اهل تعارف و محافظه کاری نیست، حتی اگر لازمه اش ریسک به چالش کشیدن اعتبار یکی نمادهای اصلی جریان موسیقی فارسی در خارج از کشور و انتقاد صریح از عملکرد ضد ملی او باشد.
این واکنش خیلی زود مورد توجه رسانه های رسمی قرار گرفت و خیلی از روزنامه های سراسری فارغ از جناح و رویکرد سیاسی در صفحه نخست خود به آن پرداختند. وجه مشترک این پرداخت رسانه ای هم تحسین صراحت و واکنش بی لکنت چاوشی در مواجهه با یک توهین مجازی ضد اعتقادات ملت ایران بود.
بعد از این پاسخ صریح همسر ابراهیم حامدی باردیگر مواضع توهین آمیز خویش را تکرار کرد و به ناگاه ویدئویی هم منتشر گردید که برخی آنرا بعنوان دلجویی خواننده لس آنجلسی از محسن چاووشی در فضای مجازی به اشتراک گذاشتند. ویدئویی که در بخشی از آن، ابراهیم حامدی یکی از ترانه های محسن چاوشی را می خواند و البته به مرور مشخص شد آن ویدئو برای دو سال پیش بود که آن خواننده لس آنجلسی در جمعی خصوصی آن را برای چاوشی فرستاده بود و شیطنت یک فرد سبب شد این ویدئو بعنوان ویدئوی عذرخواهی از چاوشی در فضای مجازی بپیچد.

محسن چاوشی اما از این مرحله پیشتر نرفت و بعد از توهین های مجدد همسر ابراهیم حامدی، این دفعه پاسخی نداد تا این مجادله مجازی با سکوت و درایت چاوشی در مدیریت این سبک هیجانات فروکش کند. ماجرایی که به وضوح ضد مقدسات ایرانیان شکل گرفت و با جواب کوبنده چاوشی، او برنده بزرگ این کارزار شد.
حامد زمانی؛ بازگشت به میدان، خسته از حاشیه ها
حامد زمانی همچون خوانندگانی است که طی سال های گذشته چه در حوزه برگزاری کنسرت ها، چه در بیان منویات و اندیشه های سیاسی اجتماعی خود با حاشیه های گوناگونی روبه رو بوده است. او به معنا و مفهوم مطلق کلمه یک خواننده جنجالی است که بعضی از مواقع به علت مواضع تند و تیزی که اتفاقات پیرامونی اش داشته همواره در معرض انواع و اقسام هجمه هایی بوده که او را بعنوان یک خواننده پرحاشیه معرفی کرده است.
این خواننده که عمده فعالیت هایش متمرکز بر تولید آثاری با مضامین انقلابی و بعضاً سیاسی – انتقادی همراه بوده است، در تازه ترین فعالیت خود مبادرت به انتشار نماهنگ «بدون مرز» کرد که محتوای اصلی آن در ارتباط با روز جهانی قدس است. یک نماهنگ تقریباً با کیفیت که اگر نگوییم «تنها» اما اساسا «یکی از» بهترین نماهنگ های تولید شده با مبحث پشتیبانی از مردم مظلوم فلسطین طی سال های اخیر است.
این کلیپ که پیمان طالبی شاعر، حامد زمانی آهنگساز و نیما نورمحمدی تهیه کننده آن است با نمایش تصاویری از اجرای برخی خوانندگان لس آنجلسی در کنسرتهای اخیر کشور عربستان آغاز و با تصویر معروف اهدای گل یک فرزند شهید مدافع حرم به حاج قاسم سلیمانی حین اقامه نماز جماعت، برخورد افراطیان با مسلمانان هندی، دیدار رئیس جمهور هند با دونالد ترامپ، جنایات رژیم صهیونیستی در مقابل مردم فلسطین وتصاویری از مبارزات مردم در مقابل این اقدامات ظالمانه ادامه پیدا می کند. این در شرایطی است که تولید کنندگان کلیپ تلاش می کنند تا در ادامه ضمن اهمیت برشمردن نقش قرآن در وحدت مسلمان های دنیا روایت تصویری را از آزادی قدس همراه با صدای خواننده را به مخاطبان نمایش دهند. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4
نماهنگ «بدون مرز» تازه ترین ساخته حامد زمانی
یکی دیگر از خصوصیت های این نماهنگ دو زبانه بودن آن است که کلیپ را تبدیل به نماهنگی بین المللی کرده و در آستانه روز جهانی قدس بعنوان یکی از آثار ماندگار این حوزه در سال های اخیر معرفی کرده است.
بنیامین بهادری؛ حاشیه های دنباله دار یک «کودکانه»!
بعد از جنجال آفرینی های تمام نشدنی بنیامین بهادری خواننده پرطرفدار موسیقی پاپ در برنامه «دورهمی» با اجرای ترانه بازسازی شده «کودکانه» یا همان «بوی عیدی» معروف که سال ها پیش با ترانه شهیار قنبری، آهنگسازی اسفندیار منفردزاده و خوانندگی مرحوم فرهاد مهراد تولید و تبدیل به یکی از مهمترین قطعات موسیقی دهه های اخیر موسیقی پاپ کشورمان شد، این خواننده همچنان به حاشیه سازی خود ادامه می دهد.
بهادری با برگزاری یک نشست رسانه ای مجازی که خبرنگارانش قبلاً انتخاب شده بودند و به غیر از یک یا دو خبرنگار شناخته شده و معتبر حوزه موسیقی، خبرنگار دیگری در این برنامه رسانه ای حضور نداشت به عرضه توضیحات نصفه و نیمه ای پرداخت که غیر از معذرت خواهی وی از خالقان اصلی ترانه و ملودی و قول تکرار نشدن این اشتباه دستاورد دیگری نداشت، چونکه این پیشبینی وجود داشت که حاشیه های جدید تری برای بنیامین پدیدار شود.

این اتفاق هم افتاد و پوران گلفام همسر مرحوم فرهاد مهرداد چند روز پس از این عذرخواهی با انتشار اطلاعیه ای تند بر سر بازخوانی بنیامین از ترانه «کودکانه» از پیگیری حقوقی برای آنچه از آن به عنوانی «بی اخلاقی» یاد کرد، اطلاع داد.
در این بیانیه آمده بود: «برای اطلاع مردم سرزمین مان و آنان که فرهاد را دوست دارند / در نوروز سال جاری در رسانه ملی!!! آهنگی به نام «کودکانه» (که بعدتر معلوم شد فقط نامش کودکانه بود) پخش گردید. در همان ایام دوستانی تماس گرفتند و سوالاتی را مطرح نمودند که مرا شگفت زده کرد. من تا آن روز حتی نام این خواننده را نشنیده بودم. تصور می کردم تلویزیون آهنگ فرهاد را با همان شعر و با صدای شخص دیگری پخش کرده اما وقتی متن کلماتی که به جای شعر اصلی گنجانده شده بود را خواندم و دیدم که شعر و آهنگی چنان فاخر به چنین ابتذالی کشیده شده است، سخت شوکه شدم، به خصوص که خواننده مدعی است از من هم اجازه داشته است و امروز چنان بهت زده ام که به رغم اختلاف نظرهای بسیار با این دو هنرمند، صمیمانه کنار آنها ایستاده ام و معتقدم که علاوه بر آقایان قنبری و منفردزاده این یک اهانت نابخشودنی به فرهاد هم هست، فرهادی که وسواس بسیار زیادی در مورد سوءاستفاده از حقوق معنوی آثارش داشت. و حرف آخر: من تا روزی که زنده ام در مقابل افرادی این چنین بی اخلاق خواهم ایستاد، به هر قیمتی.»
اما انتشار این بیانیه هم با واکنش شهیار قنبری ترانه سرا که گفته می شد اختلافاتش با بنیامین تمام شده، مواجه و وی در پاسخی تند به پوران گلفام نوشت: «نه شعر از فرهاد عزیز است و نه موسیقی. چرا باید به خانم گلفام بربخورد؟ همین خانم سال هاست حقوق ما را زیر پا گذاشته است».
به هر حال داستان بنیامین بهادری که همواره علاقه زیادی به تولید حاشیه و جنجال آفرینی دارد، تا اینجا ادامه پیدا کرده و باید دید در ایام آینده این روند در چه شکل و شمایل جدیدی به روند خود آخر خواهد داد.

1399/03/02
11:04:32
5.0 / 5
1535
تگهای خبر: آهنگ , پاپ , ترانه , خواننده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو