كرونا از نگاه عكاسی كه واقعه طبس را ثبت نمود

كرونا از نگاه عكاسی كه واقعه طبس را ثبت نمود

سایت رسمی سیامك یزدانجو: یك عكاس خبری كه سال ها تجربه فعالیت در حوزه مطبوعات را دارد، درباره فعالیت عكاسان خبری در روزهای كرونا و تأثیرات احتمالی كه چنین بحرانی می تواند در آینده عكاسی خبری داشته باشد، نكاتی را بیان نمود.


محمد صیاد ـ عکاس خبری ـ نزدیک به ۴۷ سال سابقه فعالیت حرفه ای در عرصه مطبوعات ایران را در رزومه کاری خود دارد. او از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۰ با کانون خبرنگاران و همزمان از ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ با روزنامه آیندگان همکاری داشته است.
این عکاس همین طور با خبرگزاری آسوشیتدپرس در سال ۱۹۸۰ میلادی همکاری کرده است. او برنده جایزه بهترین عکاس خاورمیانه به خاطر تصاویر واقعه طبس است که در آن هواپیماهای آمریکایی گرفتار توفان شن شدند.
حالا بعد از گذر از ایام قرنطینه کرونا و از سرگیری کارهای فرهنگی و هنری، تصمیم گرفتیم با این عکاس قدیمی مطبوعات درباره کارهای او طی این مدت و تأثیراتی که چنین بحرانی می تواند در آینده عکاسی خبری داشته باشد، به گفت و گو بنشینیم.
او به ایسنا اظهار داشت: بنا بر دستور پزشکم در روزهای قرنطینه در خانه ماندم و فعالیت خاصی نداشتم. ولی تصاویری که در طول این مدت به ثبت رسیده است در تاریخ ماندگار خواهند بود؛ برای اینکه قسمتی از تاریخ هستند. عکاسانی که به دنبال ثبت تصاویر خبری هستند، جان خودرا کف دستشان می گذارند و از این وقایع برای تاریخ و آیندگان تصاویری را ثبت می کنند.
صیاد افزود: از طرفی این افراد به وظیفه خود می پردازند؛ برای اینکه کسی که در کار مطبوعات باشد، وظیفه دارد که در بدترین شرایط در صحنه حضور داشته باشد؛ البته تا آنجا که من خبر دارم بچه ها در طول این مدت کارهای خوبی را به ثبت رسانده اند و باید از عکاسان خبری، روزنامه نگاران و خبرنگاران تشکر کرد.
این عکاس درباره بازتاب خبری گزارش های تلویزیونی نیز عنوان کرد: البته در طول این مدت گزارش های تلویزیونی بازتاب خبری بیشتری داشته است؛ برای اینکه در اغلب بیمارستان ها و یا محل های نگهداری بیماران کرونایی، به خبرنگاران و عکاسان روزنامه ها و خبرگزاری ها، اجازه ورود داده نمی شد.


منطقه عملیاتی جنوب سال ۱۳۶۰ / محمد صیاد


منبع:

1399/03/18
21:39:30
5.0 / 5
1075
تگهای خبر: هنر , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵