اهالی موسیقی، كرونا و دنیای مجازی؛

حاشیه لاكچری یك خواننده سنتی

حاشیه لاكچری یك خواننده سنتی

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو روزهای كرونایی همچنان در حال عبورند و این هنرمندان حوزه های مختلف موسیقی هستند كه عمده فعالیتهای خویش را متمركز بر فضای مجازی و اجراهای آنلاین كرده اند. خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی: حتی تصورش هم سخت بود که حاشیه نویسی رسانه ای از ورود میهمان ناخوانده ای به نام «کرونا» آن هم در حوزه ای چون «موسیقی» چهار ماه طول بکشد. ۱۲۰ روز در خانه ماندن، به امید روزهای بی کرونایی زندگی کردن که انواع و اقسام ایده ها و نوآوری های هنری را برای هنرمندان فعال حوزه های مختلف پدید آورده و شرایطی را ایجاد کرد که احدالناسی حتی در خواب هم آنرا نمی دید.
شرایطی که به معنا و مفهوم مطلق کلمه یک پرفورمنس جدیدی از اجرای زنده را پیش روی هنرمندان و مخاطبان قرار داد که فقط صندلی های خالی و دوربین های مجازی بیننده واقعی آن بوده و از فیلترهای مجازی میلیون ها بیننده را مخاطب اجراهای آنلاین و آفلاینی کرد که در کشور خودمان، کم هم حاشیه نداشت.
اتفاقاً همین حاشیه ها و اتفاقات ناشی از کرونا بود که پای خیلی از هنرمندان و خوانندگان کمتر دیده شده در رسانه ها را به رسانه های دیداری و شنیداری باز کرد و آنچنان مورد وثوق مخاطبان و خبرنگاران و فعالان این عرصه قرار گرفت که دربرگیرنده ابعاد مختلفی شد و اساسا می تواند در روزهای پساکرونایی که هنوز آغاز آن مشخص نیست، مورد بررسی و واکاوی بیشتری قرار گیرد. کما اینکه از همین حالا هم باید منتظر اتفاقات بسیار ویژه تر و غافلگیرکننده تر از آنچه تصور می نماییم باشیم. اتفاقاتی که کنکاش آن از پس چندین ماه در قرنطینه بودن و مواردی از این دست بدجوری همه مان در معرض یک دگرگونی قرار داده که می تواند تا مدت ها سوژه درجه یک تولید آثار هنری در همه حوزه ها باشد.
گزارش پیش رو بازهم یک حاشیه نگاری از برخی اتفاقات و فعالیتهای هنرمندان در فضای مجازی طی روزهای کرونایی است که به علت خاص و متفاوت بودنشان انتخاب شده و در معرض یک بازنگاری قرار گرفته اند؛ بازنگاری ای که بعضی از آنها کمی ناراحت کننده، بعضی از آنها غافلگیرکننده و برخی هم مبین اتفاقات و رویدادهای جدیدی هستند که شاید آینده، کلیدی برای رمزگشایی آنها باشد.
آنچه می خوانید انعکاس انتخاب شده ای از فعالیت برخی هنرمندان موسیقی در فضای مجازی طی روزهای کرونایی است که با استقبال بیشتری از جانب مخاطبان و کاربران فضای مجازی روبرو شده است.

همایون شجریان، کنسرت آنلاین، بوکس و چند داستان دیگر!
بدون تردید همایون شجریان یکی از معتبرترین و بهترین خوانندگان موسیقی کشورمان است که باآنکه در سال های اخیر کوشیده تجربه های متفاوت تر از پدر هنرمندش را از سر بگذراند، اما همچنان بعنوان یک خواننده تراز اول موسیقی در جامعه مخاطبان معرفی می شود. او حالا یکی از هنرمندان برگزیده موسیقی کشورمان است که حتی در نظام اقتصادی موسیقی یکی از سردمداران جذب مخاطب حداکثری است.
او به مدد برخی از دوستان هنرمندش همچون سهراب پورناظری در این سال ها اساسا و یقیناً در کنار تعدادی اندک از هنرمندان فعال موسیقی همچون علیرضا قربانی و محمد معتمدی و برخی دیگر کوشیده با پیدا کردن ذائقه مخاطبان امروزی شرایطی را فراهم آورد تا شنونده بی حوصله امروز نیم نگاهی هم به موسیقی ایران و آنچه از بزرگان این عرصه برای ما به جا مانده داشته باشد.
البته که همایون شجریان به واسطه همین شهرت و آوازه هنری است که هر کاری کند از تیررس رسانه ها، حاشیه ها و مخاطبان پنهان نمی ماند. کما اینکه در همین ماجرای کنسرت آنلاین که به واسطه همراهی یک اپراتور تلفن همراه در تالار وحدت برگزار شد، آن قدر حاشیه ساز شد که هنوز این حاشیه ها به صورت کامل از او جدا نشده و زمزمه هایی را در محافل غیررسمی بوجود آورده که کنکاش در آن وقت دیگری می طلبد.
اما آنچه در این نوشتار باردیگر مورد توجه قرار گرفته ماجرای علاقه مندی او به ورزش بوکس و انتشار فیلم های مختلف از همایون در حال تمرین این ورزش سنگین است که در ظاهر ماجرا هیچ ربطی به آنچه همایون در موسیقی انجام می دهد ندارد. با اینکه تمرین های فشرده، استقامت و کنترل نفسی که در این ورزش وجود دارد اساسا می توان در پرورش صدای یک خواننده با تکنیک همچون همایون شجریان بی تاثیر نباشد، اما به هر حال خشونتی که در بوکس وجود دارد، آنقدر جلوه پر رنگی دارد که بتواند یک وجه تمایز بارز در آنچه از شخصیت همایون به بیرون معرفی شده، ایجاد کند.
اگر چه ماجرای علاقه مندی همایون شجریان به ورزش همچون فوتبال و بوکس از مدت ها پیش در فضای مجازی مطرح بود، اما نکته جالب اینجاست که در ایام کرونایی تصاویر بیشتری از این خواننده مطرح که به شدت مشغول تمرین حرفه ای ورزش بوکس است در فضای مجازی منتشر و با واکنش های متفاوتی هم رو به رو شد. شرایطی که همچنان نشان داد که همایون شجریان در هر قامتی برای مخاطبانش جذابیت داشته و دارد.
برای تماشای بخشی از تمرین بوکس همایون شجریان اینجا را کلیک کنید.

دیدار خواننده پاپ با استاد موسیقی ایرانی و فعلاً یک عکس یادگاری!
علی زندوکیلی خواننده موسیقی ایرانی که در این سال ها عمده تمرکز خویش را روی خوانندگی آثار پاپ معطوف کرده و اتفاقاً هم به علت خوانشی متفاوت و اصولی از آنچه بعنوان خوانندگی مطرح می شود، توانسته طرفداران زیادی را برای خود دست و پا کند در ایام گذشته تصویری را در صفحه خودش منتشر نمود که شاید برای طرفداران و علاقه مندان موسیقی جالب باشد.
این خواننده که در ماه های اخیر با علیرضا افکاری آهنگساز باسابقه موسیقی کارهای خویش را منتشر می کند، چندی با انتشار عکسی مشترک از خود و کیهان کلهر استاد موسیقی ایرانی از او بعنوان «شاه کمان وطن» یاد کرده است. البته انتشار این عکس در شرایطی است که محل ثبت عکس در تالار و سالنی نیست و همین مبحث هم می تواند به جذابیت ها و حاشیه های چنین تصویری که تاریخ آن هم معلوم نیست رنگ و بویی متفاوت ببخشد.
کیهان کلهر هم یکی از هنرمندانی بود که در هفته های اخیر با اجرای زنده سه تار نوازی که پیش روی مخاطبان در صفحه شخصی اش قرار داد، یکی از بهترین و به یادماندنی ترین کنسرتهای آنلاین در ایام کرونایی را به نام خود ثبت نمود.

رضا صادقی به حضور همچنان فعال خود در فضای مجازی ادامه می دهد
رضا صادقی خواننده موسیقی پاپ کشورمان هم که در این روزهای کرونایی به شدت در فضای مجازی حضور فعالی دارد و به صورت مستمر یا در حال گفتگو با هنرمندان هم صنف خود یا پخش آثار موسیقایی است چند روز پیش میهمان نخستین تاک شوی استودیویی هفتگی و طنز ایران به نام «ام شو» بود.
رضا صادقی در این برنامه بود که همراه با سامان احتشامی نوازنده پیانو چند قطعه را به صورت برای مخاطبانش اجرا کرد. وی در این برنامه که شاهرخ استخری و امیررضا دلاوری از دیگر میهمانان آن بودند ضمن ابراز شادمانی از حضورش در این برنامه و تعریف و تمجیدهای رایج به سوالات مجید صالحی که عمدتاً هم جنبه طنز داشت پرداخت.
برنامه «امشو» نخستین تاک شوی استودیویی هفتگی و طنز در ایران است که به صورت زنده، فقط در فضای مجازی پخش می شود و پخش تلویزیونی ندارد.
«ام شو» هر هفته شنبه ها ساعت ۹ شب در فضای مجازی میزبان اهالی شاخص سینما، تئاتر، موسیقی و ورزش است. علاوه بر گفت وگوی مجید صالحی با مهمانان، سامان احتشامی از اساتید موسیقی کشور هم در برنامه حضور دارد و برای مخاطبان به صورت زنده می نوازد.

سینا سرلک و یک حاشیه لاکچری!
سینا سرلک هنرمندی که سال ها پیش بعنوان یکی از بهترین خوانندگان موسیقی اصیل ایرانی به حساب می آمد و خیلی از کارشناسان از او بعنوان یکی از بهترین شاگردان مکتب آوازی محمدرضا شجریان یاد می کنند، مدتی است بنا به اقتضائاتی که برای خود در نظر گرفته، به صورت کامل مسیر خویش را تغییر داده و ضمن فعالیت در حوزه موسیقی پاپ، حاشیه ها متفاوتی را هم به نام خود ثبت می کند!
او که بعد از همکاری با محسن چاوشی در سریال «شهرزاد» و تولید چند تک آهنگ مستقل خیلی زود میان شنوندگان موسیقی طرفداران زیادی پیدا کرد و حضورش وزانت خاصی هم به جریان تولید آثار این حوزه موسیقایی داد، در سال های اخیر علاوه بر تولید چند تک آهنگ اصطلاحاً «هیت» برای تیتراژ فیلم ها و سریال های تلویزیونی به شهرت زیادی دست پیدا کرد، شهرتی که بطور حتم در مقایسه با معروفیت وی در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی ایران قابل مقایسه نبوده و شاید همین مبحث سبب شده که او ماندن در این فضای شهرت و محبوبیت را به حضور در موسیقی ایرانی ترجیح دهد.
سرلک البته خود در تازه ترین لایو فضای مجازی اش عدم حضور فعال در عرصه موسیقی ردیف دستگاهی را به علت شوک و افسردگی ناشی از بیماری استادش محمدرضا شجریان توصیف کرد.

سرلک چند روز پیش با حضور زنده در صفحه شخصی اش بود که ضمن تشریح تازه ترین فعالیت هایش از انتشار یک قطعه «مگا هیت» در آینده ای نزدیک با همراهی یک هنرمند دیگر اطلاع داد و تصریح کرد تا زمان انتشار این قطعه هیچ اطلاع دیگری را درباره آن منتشر نخواهد کرد چون که این آهنگ یکی از مهم ترین سورپرایزهای وی در این چند وقت خواهد بود.
حاشیه خبرساز این خواننده سابقاً سنتی خوان در هفته ای که گذشت البته از جنسی دیگر بود؛ سرلک که به نظر می رسد فارغ از خوانندگی از وضعیت مالی مناسبی هم برخوردار است، چند روز قبل تر از گفتگوی مستقیم با هوادارانش در فضای مجازی بود که با انتشار ویدئویی موردانتقاد قرار گرفت؛ ویدئویی که نشان می داد سرلک از یک تعمیرگاه لوکس اتومبیل های گرانقیمت با مشایعت کارکنان خارج می شود.
این تصویر لاکچری و اشتراک آن در فضای با مخاطبان، ماجرایی بود که چندان به مذاق مخاطبان و علاقمندان این خواننده خوش نیامد و با انتقاداتی هم مواجه گردید.

1399/03/23
14:55:37
5.0 / 5
2067
تگهای خبر: آهنگ , آواز , پاپ , پیانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو