در قالب امضای یك تفاهم نامه؛

موسیقی پاپ صاحب رشته دانشگاهی شد

موسیقی پاپ صاحب رشته دانشگاهی شد

سایت رسمی سیامك یزدانجو: بعد از ثبت رشته آهنگسازی پاپ در یكی از مراكز آموزش علمی كاربردی تهران، تفاهم نامه ای با محوریت كارهای آموزشی و پژوهشی میان این مركز و یك موسسه تهیه و تولید آثار موسیقایی به امضا رسید.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، آئین امضای تفاهم نامه همکاری مشترک میان مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۴۶ تهران با مؤسسه فرهنگی هنری «آوازی نو» امروز شنبه بیست و چهارم خرداد ماه با حضور مدیران این دو مجموعه دانشگاهی و موسیقایی انجام شد.
نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر و از مدرسان موسیقی دانشگاه علمی کاربردی، در ابتدای این جلسه خبری با ابراز خرسندی از امضای این تفاهم نامه بیان کرد: ما در حوزه موسیقی با مشکلات زیادی رو به رو هستیم. یکی از این معضلات موضوع مدرک گرایی است که بر روی خروجی حوزه موسیقی بازدهی چندانی ندارد. برای اینکه تمام نکاتی که در دانشگاه ها موردبررسی و آموزش قرار می گیرند، متعلق به سال ها قبل بوده که دیگر به روز نیستند. این منابع از جهت غنای علمی نیز گرفتار ایرادها و معایب زیادی است که باید درباره همه آنها بازبینی کرد.
این هنرمند موسیقی افزود: متأسفانه کتاب های مرجع آموزش موسیقی در دانشگاه، به هیچ عنوان به روز نیستند و همین موضوع سبب بروز ضعف هایی شده که آثار موسیقایی را تبدیل به موسیقی های به اصطلاح فست فودی کرده که اصلاً به صلاح دانش آموزان و دانش آموختگان این چارچوب نیست.
این مدرس دانشگاه اضافه کرد: تمام تلاش من در دانشگاه علمی کاربردی این است که همه بچه ها با تمام وجودشان کار کنند و بطور قطع این تلاش ها سبب می شود که موسیقی ایرانی در تمامی جوانب با پیشرفت های محسوسی رو به رو شده و تبدیل به یک جریان کاربردی در عرصه های هنری شود. این همان نکته ای است که در تفاهم نامه های این چنینی می تواند مورد توجه قرار گیرد.
شناسایی استعدادها برای ورود به بازار کار
سوسن تقی پور مدیر مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۴۶ تهران نیز در ادامه این جلسه رسانه ای اظهار داشت: فکر می کنم اجراهای مرکز آموزش علمی کاربردی واحد ۴۶ نشان داده که می تواند حوزه صنعت و هنر را به حوزه اشتغال پیوند دهد. ما دراین زمینه کارهای زیادی را انجام داده ایم تا بتوانیم در رسالت شناساندن هنر در بازار کار کارهای مختلفی را انجام دهیم. در این راه شناسایی درست استعدادها برای ورود به بازار کار و صنایع خلاق خصوصاً حوزه موسیقی مهم ترین رویکرد ماست. کما اینکه حالا برای وارد کردن موسیقی پاپ نیز موفق شدیم به این تفاهم نامه ای که امروز شاهد به امضا رسیدن آن هستیم، برسیم.
وی ضمن تشریح برنامه مرکز علمی کاربردی واحد ۴۶ به اضافه شدن رشته «آهنگسازی پاپ» در این مرکز دانشگاهی اشاره نمود و اظهار داشت: این رشته تابحال در هیچ مرکز دانشگاهی تدریس نشده و ما سعی کردیم تا بواسطه نیازی که در جامعه پیرامون موسیقی پاپ وجود دارد بوسیله دانشگاه خودمان رشته «آهنگسازی پاپ» و کارشناسی «آواز ایرانی» را به تصویب برسانیم. این رشته ها از مهرماه سال جاری در دانشگاه ما شروع می شود و این نکته را هم لازم است بگویم که برای به نتیجه رسیدن این شرایط، فشار زیادی را متحمل شدیم.
تقی پور اضافه کرد: آنچه سبب شد امروز شاهد به امضا رسیدن یک تفاهم نامه با جریان حرفه ای موسیقی پاپ کشور باشیم، نیاز بدنه حرفه ای به تحصیلات دانشگاهی افراد و اشتغال زایی برای دانشجویانی بود که پس از فارغ التحصیلی دغدغه ای برای انجام کار نداشته باشند.
باید از ابتذال جلوگیری کنیم
سید حسن اردستانی مدیر مسئول مؤسسه فرهنگی هنری «آوازی نو» هم در این جلسه اشاره کرد: از زمانی که ما مؤسسه آوازی نو را تأسیس کردیم رسالتی داشتیم که بتوانیم اولاً استعدادها را شناسایی کرده و بعد با ایجاد بسترهای مناسب آنها را به سمت موسیقی صنعتی پیش ببریم. امروز بطور قطع شرایط موسیقی در کشور ما گرفتار تغییراتی شده که می بایست با این شرایط فرهنگ سازی کرده و از ابتذال جلوگیری نماییم. به همین دلیل با توجه به این که شناسایی استعدادها و آموزش آنها برای ما از درجه بسیار مهمی برخوردار است، تصمیم گرفتیم با مرکز علمی کاربردی واحد ۴۶ وارد مذاکره شویم که نتیجه آن امضای این تفاهم نامه شد.
وی بیان کرد: این نگاه ما یک نگاه دغدغه مندی است که ضرورت آموزش در موسیقی پاپ را برای ما بسیار با اهمیت جلوه گر می کند. ما امروز موسیقی به نام سرگرم کننده داریم که اگر بتوانیم این موسیقی را با مشورت کارگروه های دانشگاهی ترکیب نماییم بطور قطع شرایطی پدید می آید که به موسیقی مبتذل ورود نکنیم. ما با این شرایط در تلاشیم تا نگاه شنیداری مردم را ارتقا دهیم و بطور قطع با کارگروهی که حالا با این تفاهم نامه شروع می شود امیدوارم به اهداف خود برسیم. ما امروز وارد یک راه طولانی شده ایم که در بلندمدت باید نتیجه بدهد و من بسیار خوشحالم با راه اندازی رشته آهنگسازی موسیقی پاپ شرایط جدیدی برای این نوع دیدگاه پدید آمده است.
تشکیل کارگروه مشترک در حوزه های فرهنگی، طراحی برنامه های مشترک، ساخت تولید و تیزرهای تبلیغاتی کنسرت ها توسط دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی واحد ۴۶ و مشارکت در شناسایی و افراد مستعد در حوزه موسیقی به مؤسسه آوازی نو قسمتی از مفاد این تفاهم نامه را می سازند.
رهام هادیان عضو گروه ماکان نیز که در این جلسه حضور یافته بود، توضیح داد: خیلی خوشحالم که اینجا هستم برای اینکه زمانی که در دانشگاه درس می خواندم فرصتی برای برگزاری این جلسه ها نبود. به هر حال امروز دغدغه ارزشمندی پیش آمده که پتانسیل دانشجویان در رشته آهنگسازی پاپ به هدر نرود. بدین سبب ایجاد چنین رشته های دانشگاهی بیش از هر زمان دیگری محسوس بود. من امروز خیلی خوشحالم که این مرکز دانشگاهی توانسته شروع کننده جریانی باشد که قبلاً آرزوی تک تک ما در دوران دانشگاهی بود.
وی افزود: همه دغدغه دانشجو این است که بعد از فارغ التحصیلی دغدغه کار داشته باشد و من امروز با تمام وجودم اعلام می کنم از این پس هر کاری از دستم برآید در این راه انجام خواهد داد. چونکه این شرایط موضوع مهمی است که باید زودتر از اینها به آن توجه می شد. خوشبختانه امروز این تفاهم نامه راه خوبی را باز کرده که امید دارم به نتیجه مطلوبی برسد.


منبع:

1399/03/26
15:07:25
5.0 / 5
1572
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , آواز , پاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو