در گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو عنوان شد؛

روایت های شخصی عكاسان در نمایشگاه 99 به نمایش درآمد

روایت های شخصی عكاسان در نمایشگاه 99 به نمایش درآمد

سایت رسمی سیامك یزدانجو: فریدون فربود بیان كرد قصد داشتیم در نمایشگاه عكاسی 99 به صورتی روایت شخصی عكاس های ایران را به نمایش بگذاریم و نشان دهیم طیف وسیعی از عكاس ها هر كدام دیدگاه متفاوتی نسبت به عكاسی دارند.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، نمایشگاه عکاسی «۹۹» متشکل از آثار بیش از ۹۰ عکاس پیشکسوت و جوان، روز گذشته ۳۰ خردادماه در گالری هنر طهران شروع به کار کرد.
در این نمایشگاه، آثاری از عباس کیارستمی، مریم زندی، مسعود زنده روح کرمانی، کامران شیردل، سیوا شهباز، سیف الله صمدیان، سعید صادقی، حمید جانی پور، نیوشا توکلیان، صادق تیرافکن، نادر سماواتی، مجید برزگر، مهدی پاکدل، ساسان توکلی فارسانی، نادر داوودی، نوید سجادی حسینی، بهروز بادروج، کوروش ادیم، آلفرد یعقوب زاده، ساعد نیک ذات، مرتضی نیکوبذل، محمود کلاری، عباس کوثری، آرمان استپانیان، ساسان مویدی و… به نمایش درآمده است.

فریدون فربود کیوریتور نمایشگاه عکاسی «۹۹» درباره این نمایشگاه و حضور طیف وسیعی از عکاس ها در آن به خبرنگار مهر اظهار داشت: در این نمایشگاه، آثار پیشکسوت های عکاسی بسیاری در کنار آثار عکاس های جوان تر و نسل نوی عکاسی به نمایش درآمده است. خیلی خوشحالم که توانستم چنین آثاری را در کنار هم جمع کنم و در جمع آوری آثار نیز، هنرمندان با من همکاری و همراهی خوبی داشتند.
وی با اشاره به نمایش آثار بیش از ۹۰ هنرمند عکاس در این نمایشگاه، درباره نحوه انتخاب آثار بیان کرد: برای انتخاب آثار، از هر عکاس چندین کار دریافت کردیم و آثار مورد بررسی قرار گرفتند و انتخاب شدند.
فربود در مورد خاصیت های مشترک عکس ها برای حضور در نمایشگاه عکاسی «۹۹» توضیح داد: به مرور که عکس ها از عکاس ها در کنار یکدیگر قرار گرفتند، به صورتی ارتباطاتی بین این آثار برقرار شد وگرنه چون طیف وسیعی از عکاس ها، چه فتوژورنالیست ها و چه دوستان عکاسی که اصطلاحاً فاین آرت کار می کنند در این جمع حضور دارند، خیلی سخت می شد خاصیت و ارتباطی بین عکس ها پیدا کرد اما با همراهی آنها که چندین فریم برای ما ارسال کردند، کوشیدیم نوعی ارتباط تصویری بین آثار برقرار نماییم و در نمایشگاه نیز این روند را رعایت کردیم.
وی بیان کرد: تصاویر نمایشگاه به دو دسته سیاه و سفید و رنگی تقسیم شده اند که هر کدام در سالنی مجزا به نمایش در می آیند و کوشیدیم تقریباً دسته بندی بین طیف های متفاوت عکاسی شامل خبری، مستند اجتماعی، طبیعت و غیره ایجاد نماییم و کوشیدیم با چیدمان، آنها را کنار یکدیگر قرار دهیم.
کیوریتور نمایشگاه عکاسی «۹۹» درباره نحوه نمایش عکس ها در اندازه قاب های کوچک و تقریباً یک سایز اظهار داشت: همه عکس ها در یک اندازه و قاب های کوچک به نمایش درآمدند چونکه قصد داشتیم به صورتی روایت شخصی عکاس های ایران را به نمایش بگذاریم و نشان دهیم طیف وسیعی از عکاس ها هر کدام دیدگاه متفاوتی نسبت به عکاسی و سوژه های خودشان دارند بنا بر این این عکس ها ممکنست در کنار هم وجه مشترک نداشته باشند اما از این بابت که روایت های شخصی هنرمندان است و به صورتی با دسته بندی مشخصی کنار هم قرار گرفتند، می توانند مدنظر قرار گیرند.

وی درباره به تعویق افتادن نمایشگاه عکاسی «۹۹» اظهار نمود: با عنایت به این که قرار بود نمایشگاه اسفندماه ۹۸ اجرا شود هنرمندان مشخص شده بودند و آثار به دست ما رسیده بود اما به علت شیوع ویروس کرونا میسر نشد و زمان برگزاری آن به تعویق افتاد.
فربود درباره وظیفه هنرمندان در دوره قرنطینه بیان کرد: قرنطینه برای همه دشوار است اما فکر می کنم هنرمندان کمی آسان تر با این دوره کنار آمدند چون اصولاً بسیاری از هنرمندان در فضاهای شخصی خودشان کار می کنند. در این ارتباط، عکاس ها نیز در این دوره کارهای خودشان را ادامه دادند و بخش مهمی از حافظه تصویری را رقم زدند و اتفاقاً هنرمندان بیش از همه اقشار توانستند دغدغه مندتر با خلق آثار در این دوران بپردازند که حتی برای مردم روحیه بخش بودند. بدین سبب وظیفه هنرمند در شرایط اینچنینی سنگین تر از بقیه بود.
این هنرمند همین طور اظهار داشت: گالری «تهران» با گشایش نمایشگاه عکاسی «۹۹» به مدیریت مجید سعیدی راه اندازی شد و از او بابت اعتماد به من برای برگزاری این نمایشگاه تشکر می کنم. مقرر است قسمتی از فروش آثار حاضر در نمایشگاه، صرف مصارف خیریه شود و اگر رقم قابل توجهی جمع شد مقرر است بر مدرسه سازی تمرکز نماییم و امیدوارم دوستان خریدار به یاری ما بیایند.
وی در آخر اشاره کرد: سلامت مخاطبان بسیار برای ما مهمست و بنا بر این زمان نمایشگاه را زیاد کردیم تا ازدحام پیش نیاید و بازدید از نمایشگاه با حفظ کلیه پروتکل های بهداشتی و فاصله فیزیکی امکانپذیر خواهد بود.
به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، نمایشگاه عکاسی «۹۹» از جمعه ۳۰ خردادماه به مدت یک ماه در گالری هنر طهران به آدرس خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر، بن بست نیکوشهر، پلاک ۳ افتتاح شد. در استیتمنت این نمایشگاه به قلم فریدون فربود آمده است:
«قاب های کوچک و روایت های عکاسانه
عکاسی شاید تنها ثبت یک تصویر به نظر برسد اما هر عکس نگاه و داستانی به دنبال خود دارد و پنجره ای است به قسمتی از زندگی و منظری است برای دیدن.
نمایشگاه عکاسی ۹۹، بستری برای این روایت های عکاسانه است و قاب تصاویر آنها شاید دریچه ای به جهان پیرامون هر یک از ما باشد. قاب های کوچک این نمایشگاه، بهانه ای برای نگریستن به قسمتی از عکاسی معاصر ایران و روایت تصویر شخصی بیش از ۹۰ عکاس است.
این نمایش که به مناسبت افتتاح گالری هنر طهران ترتیب داده شده، آغاز مسیری است که از این پس در پیش گرفته خواهد شد.»


منبع:

1399/04/01
14:37:41
5.0 / 5
1247
تگهای خبر: ساز , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو