آیین گشایش نمایشگاه عكس دكتر مصطفی چمران برگزار گردید

آیین گشایش نمایشگاه عكس دكتر مصطفی چمران برگزار گردید

آیین گشایش نمایشگاه عكس دكتر مصطفی چمران با عنوان «از امل تا عمل» در خانه موزه شهید چمران برگزار گردید.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، ایمان کرد، مدیرفرهنگی هنری منطقه یک و رئیس فرهنگسرای ملل در مورد برگزاری این برنامه اظهار داشت: همزمان با فرارسیدن روز بزرگداشت شهید چمران ویژه برنامه ای به همین مناسبت در بخش نمایشگاهی و بخش نشست و دعوت از برادر، همرزمان و دوستان ایشان تدارک دیده شد.
مدیر فرهنگی هنری منطقه یک اعلام کرد، حضور مصطفی چمران در مقطعی از زمان در کشور لبنان و نقش موثر وی در جنبش امل به رهبری موسی صدر را نمی توان نادیده گرفت و این برهه از زندگی ایشان را در انعکاس شخصیت بین المللی و هویتی مهم شمرد.

این برنامه با حضور مهندس مهدی چمران، حسین امیرعبدالهیان، مدیرکل بین الملل مجلس شورای اسلامی و حضور اینترنتی عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان و حاج خلیل حمدان، رئیس جنبش امل در لبنان و مدیران فرهنگی هنری در خانه موزه شهید چمران در فرهنگسرای ملل برگزار گردید.
در این برنامه مهندس مهدی چمران اظهار داشت: سالها قبل در سی و یکم خردادماه وی در منطقه ای به نام دهلاویه در ۱۰ کیلومتری غرب سوسنگرد در حالیکه روی خاک ریز همراه دو نفر از یارانش ایستاده بود و فرمانده جدید منطقه را به نام شهید سید احمد مقدم پور رو توجیه نظامی می کرده با ترکش خمپاره ۶۰ دشمن حیات ظاهری او غروب کرد و به لقاءالله پیوست.
مهدی چمران اظهار داشت: شاید برای جامعه ایرانی ما و لبنان و دراین شرایط کنونی بحث مقاومت اسلامی یکی از مباحثی است که امروز قابل توجه و دقت فراوان است. مقاومت اسلامی که الان و این سال ها در منطقه خاورمیانه شکل گرفت و همه رویاهای آمریکا و بخصوص اسرائیل را بر باد داد.

برادر شهید مصطفی چمران در مراسم تجلیل و یاد و خاطره ایشان تصریح کرد: وی در کشور لبنان و در کنار رهبری امام موسی صدر و آن زمان لبنان که حزب اللهی و شیعه ای نداشت توانستند این حرکت را در لبنان بیافرینند و شیعه اعلا را تاسیس کردند.

حاج خلیل حمدان رئیس جنبش امل در لبنان در ارتباط تصویری اظهار داشت: سخن گفتن در مورد شهید چمران دشوار است چون که شهید چمران با جهادش و با مبارزاتش یک فرد جهانی است.
حمدان اضافه کرد، چمران چه زمانی که در ایران دانشجو بود و چه زمانی که به آمریکا برای ادامه تحصیل رفت، نقش مهمی در مقاومت داشت و حتی زمانی که ساواک بورسیه تحصیلی او را قطع کرد باز هم به تحصیل ادامه داد و در نهایت به اوج قله شهادت رسید.

رئیس جنبش امل در لبنان اضافه کرد، شهید چمران در این جهان افکارش فقط مبارزه بود و پرچم مبارزه با ظلم و طاغوت را برافراشت. با این که او درس حوزه و عرفان نخوانده بود ولی یک عارف تمام عیار بود.
حاج خلیل حمدان اظهار داشت: شهید چمران در واقع یک سلوک عقلی داشت و این سلوک و رفتار را از حضرت علی (ع) الگو گرفته بود. او همیشه با فقرا بود و درباره سیره ابوذرغفاری صحبت می کرد.
او با این سخن به بیاناتش خاتمه داد که شهید چمران نه مرده نه شهید شده بلکه زنده است و همچنان به ما آموزش می دهد که به مقاومت ادامه دهیم.

در ارتباط تصویری دیگر عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان درباره شهید چمران این گونه گفتند: من شهید چمران را اولین بار در اول پیروزی انقلاب در اوایل سال ۵۸ در دانشگاه آذربادگان آن روز، دانشگاه تبریز امروز دیدم. عظمت این شهید بزرگوار از همان روزها تا به امروز برای عموم مردم ایران کاملا روشن شد. شاید برای دانشجویان و برای مردمی که به هر حال در این راه قدم برداشتند شهید چمران فراتر از زمان و مکان و جغرافیا و ملیت و قومیت بود. شهید چمران علت انتخاب لبنان را کاملا به روشنی بیان می کند و به وضوح می گوید من در آمریکا زندگی خوشی داشتم، از همه نوع امکانات برخوردار بودم ولی همه این لذات را سه طلاقه کردم تا در بین محرومان و مستضعفان زندگی کنم، به محرومیت آنها آغشته شوم و قلب خویش را برای غم ها و دردهای این دلشکستگان باز کنم.
خامه یار به این نکته اشاره نمود که حقیقتاً حیرت آور است که او از بالاترین مرتبه های علمی تحصیل در فیزیک هسته ای با سینه ای گشاده زندگی آرام خود در آمریکا را رها می کند و به دعوت امام موسی صدر در کنار مستضعفین در سخت ترین و دشوارترین شرایط حاضر می شود. بعد از طی آموزش های چندساله در مصر به مدت هشت سال در لبنان زیست تا بعد هم به دعوت دیگر در شرایط جدید به کشورمان بازگشت. نقش بزرگ و عمده را شهید چمران به همراه امام موسی صدر در بنیانگذاری افواج المقاومت اللبنانیه و حرکت المحرومین ایفا کرد و سر و سامان داد. او مسئول اول تشکیلات سازمانی و نظامی جنبش محرومان بود. از پایگاه آموزشی ینبوه و جنتا تا حدود تماس بلندی های لبنان نقش داشت. جای جای جغرافیای امروز لبنان مبارزات و جهاد خستگی ناپذیر شهید چمران را می شناسند و بر آن گواهی می دهند.

امیرعبدالهیان هم اظهار داشت: نکته اول هنر مشترک امام موسی صدر و شهید چمران در این بود که پیام حضرت امام خمینی (ره) را سال ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به خوبی دریافت نمودند و در جهت تحقق پیام امام راحل از آمریکا به لبنان آمدند، دغدغه فلسطین را داشتند، با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران دغدغه مبارزه با ضد انقلاب در ایران را داشتند، با تجاوز رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی ایران دغدغه دفاع از کیان و ام القراء اسلامی در قرن حاضر جمهوری اسلامی ایران را داشتند و در نهایت هم در این راه ارج و مزد خویش را دریافت نمودند و به شهادت رسیدند. خصوصیت دیگر شهید چمران اعتقاد به رهبری امام و به ولایت امام بود. حرکت ایشان در راه جلب رضایت الهی، جلب رضایت ولایت فقیه، جلب رضایت و تأمین اهداف و نظرات امام راحل عظیم الاشان بسیار بارز است. خصوصیت دیگر شهید چمران این بود که ایشان کار سازمانی و تشکیلاتی انجام می دادند. در رهبری حرکت با امام موسی صدر بود اما تنظیم تشکیلات این حرکت به شهید چمران سپرده شده بود. یکی دیگر از خصوصیت های شهید چمران تکیه بر قدرت مردم بود؛ چیزی که بارها در سخنان حضرت امام مقام معظم رهبری بعنوان اعتقاد از آن یاد می شود. سال ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شهید دکتر مصطفی چمران تکیه بر مردم را بعنوان یکی ازمحورهای اساسی کار خودشان به جای تکیه بر قدرت های زر و زور قرار داده بود.
مدیرکل بین الملل مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: خصوصیت دیگر شهید چمران دشمن شناسی بود و این که شهید چمران در تله و دام عوام فریبانه دیگران هیچ وقت گرفتار نشد و با دشمنان با دشمن شناسی توانست هم رقبای داخلی را خوب بشناسد و هم رقبای منطقه ای و هم دشمنان منطقه ای و هم بین المللی.

وی ادامه داد: به راستی اگر امروز شهید چمران در میان ما بود، چه می کرد؟ بدون تردید در فلسطین فعالانه در کنار محرومان و مظلومان فلسطین بود. اگر شهید چمران در میان ما بود، در یمن در کنار کودکان و زنان یمنی که از بیشتر از پنج سال جنگ متجاوزگرانه ویرانگر و محاصره انسانی عربستان سعودی رنج می برند، درکنار مردم مظلوم یمن بود و کمک می کرد به کودکان یمنی که در جنگ نابرابر به خاک وخون کشیده شدند، کمک می کرد به شکست محاصره یمن، کمک می کرد به این که یمن به دست همه یمنی ها برگردد. شهید چمران اگر در میان ما بود، به حاکمان عربستان سعودی، امارات و بحرین با صدای بلند اعلام می کرد که بهسازی روابط با اسرائیل هیچ کمکی به امنیت کشورهای شما و به امنیت منطقه نمی نماید. اگر در میان ما بود، با صدای بلند فریاد می زد که مثلث عربستان، امارات و بحرین باید به مثلث خدمت به اهداف آرمانی مردم مظلوم فلسطین تا آزادی قدس و تا برقراری دولت واحد فلسطینی در سرتاسر سرزمین تاریخی فلسطین به پایتختی قدس بدیل شود. او به این سه اخطار می داد که کاری نکنید که آیندگان شما را مثلث خیانت آرمان قدس بنامند.
در بخش پایانی آیین گشایش نمایشگاه عکس و نوشته های دکتر مصطفی چمران از جوانی به روایت تصویر در چارچوب بیشتر از ۲۰ فریم عکاسی در نگارخانه فرهنگسرای ملل رونمایی گردید.
منبع:

1399/04/03
23:19:14
5.0 / 5
1162
تگهای خبر: آموزش , ساز , نمایش , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو