دبیر دوسالانه عنوان كرد:

دستان۱ درصدد كاهش پدیده كار كودك است

دستان۱ درصدد كاهش پدیده كار كودك است

سایت رسمی سیامك یزدانجو: محمدحسین عناصری دبیر نخستین دوسالانه پوستر، عكس و كاریكاتور دستان 1 درباره برخی جزئیات دوسالانه، خاصیت های آثار و داوری سخن گفت.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ستاد خبری دوسالانه پوستر، عکس و کاریکاتور «دستان ۱»، محمدحسین عناصری دبیر نخستین دوسالانه پوستر، عکس و کاریکاتور «دستان ۱» درباره سیاست ها و رویکردهای این دوسالانه اظهار داشت: همچون خیلی از کشورهای دنیا، ما هم با پدیده ای روبرو می باشیم که کام همه ما را تلخ می کند و در هیچ کجای دنیا، پسندیده و قابل دفاع نیست. کودکان هر کجای دنیا که باشند، حق دارند از امنیت، آموزش و سایر حقوق خود در حد مطلوب بهره مند شوند اما متأسفانه ما همیشه حضور این کودکان را اطراف خودمان دیدیم و چه بسا در این روزها بیش از پیش، در سطح شهر دیده می شوند که به سبب شرایط موجود اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.
وی افزود: سلامت روان کودک کار، سلامت روان جامعه است و بطور قطع بدون پشتیبانی از آنها، دستیابی به دنیایی بهتر وجود نخواهد داشت، بنا بر این نیاز بود تا چشمان و افکار جامعه را بیشتر از قبل متوجه کودکان کار نماییم تا تلنگری بر مسئولیتی که بر دوش جامعه نسبت به این بچه ها است، باشد. همین طور باید کمک نماییم این کودکان در دنیای کودکی خود رشد کنند و مانند همه کودکان از شرایط متعارف برخوردار باشند.
عناصری بیان کرد: دوسالانه «دستان ۱» مقرر است بعنوان پل ارتباطی بین کودکان کار و افکار عمومی عمل کند تا این فاصله را برای درک عمیق تر از شرایط این کودکان در جامعه کمتر نماییم. وقتی از جامعه صحبت می نماییم شامل مسئولانی هم می شود که مستقیم و غیرمستقیم دراین زمینه مسئولیت دارند.
وی اشاره کرد: به پیشنهاد انجمن پشتیبانی از کودکان کار، دوسالانه ای هنری با عنوان «دستان» را برنامه ریزی و طراحی کردیم که برای نخستین دوره این دوسالانه، هنرمندان در بخش پوستر، عکس و کاریکاتور با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
دبیر دوسالانه پوستر، عکس و کاریکاتور «دستان ۱» اظهار داشت: قرار بود رشته های دیگر هنری را برای دوسالانه داشته باشیم اما به سبب محدودیت های مکان برگزاری دوسالانه، تصمیم گرفتیم دیگر رشته ها به دوره های آینده دوسالانه منتقل شود. امیدواریم در دوره‫های بعد بتوانیم رشته هایی چون فیلم و موسیقی را نیز داشته باشیم و حتی بتوانیم این دوسالانه را در سطح بین المللی برگزار نماییم.
وی با تاکید بر اینکه این دوسالانه اهتمام دارد بتواند سبب کاهش پدیده ننگ آور کارِ کودک شود، توضیح داد: دبیرخانه اهتمام کرده باتوجه به حقوق کودکان، برنامه ریزی در آموزش، بهداشت و ارتقای سطح زندگی کودکان، دستیابی به دنیایی بهتر را برای آنها فراهم آورد. از ین جهت، با دعوت از هنرمندان، برای محو این پدیده سعی کردیم تا با برگزاری این دوسالانه تأثیر مخرب کار بر شرایط فردی کودکان و اجتماع را کاهش دهیم و بر خلأ حقوق کودک در زندگی کودک کار تاکید نماییم.
عناصری درباره خاصیت های آثاری که مورد قبول این دوسالانه است، توضیح داد: نکته مهم در ارائه آثار، این است که باید جایگاه کودکان کار با احترام ویژه ای برخورد شود و حریم آنها حفظ شود. طراحان گرافیک با سه اثر، هنرمندان عکاس در دو بخش تک عکس (حداکثر ۳ فریم) و مجموعه عکس (حداکثر ۸ فریم) و و کاریکاتوریست ها با ۵ اثر می توانند شرکت نمایند. همین طور محدودیتی در تکنیک و روش ارائه کارها وجود ندارد.
وی با اشاره به سطح کیفی آثار، اشاره کرد: چون مقرر است آثار علاوه بر فرهنگسرای نیاوران بر روی بیلبوردهای سطح شهر نیز به معرض نمایش گذاشته شوند، برای ما توجه به مسائل روز، نوگرایی و ایده های خلاقانه اهمیت دارد باید از ایده های نخ نما پرهیز شود تا قابلیت ارائه در چنین فضاهایی داشته باشد. همین طور مقرر است در آینده، کاتالوگ دیجیتال آثار نیز منتشر شود، بدین سبب سطح کیفی آثار برای ما مهمست.
دبیر دوسالانه پوستر، عکس و کاریکاتور «دستان ۱» درباره داورهای این دوسالانه نیز اظهار داشت: خوشبختانه داورهای دوسالانه از اساتید باتجربه در حوزه حرفه ای خود و همین طور داوری هستند و کوشیدیم از سه نسل متفاوت آنها را انتخاب نماییم. همین طور اصل بیطرف بودن همچون نکاتی بوده که در شورای سیاستگذاری مورد توجه قرار گرفته است و خوشبختانه تجربه کاری داورهای ما، این بی طرفی را ثابت کرده است.
عناصری در آخر عنوان کرد: حل مسائل اجتماعی همچون مساله کودکان کار، نیاز به توجه جمعی دارد و مسئولیت پذیری لایه های مختلف اجتماع را می طلبد. باتوجه به آمارهای رسمی و غیررسمی که از کودکان کار شاهد می باشیم، برگزاری چنین رویدادهای هنری می تواند به حل مساله و ارتقای کیفی زندگی آنها کمک نماید، کودکانی که حتی بعضی از آنها شناسنامه ندارند و بنا بر این از حقوق اولیه شان محروم هستند. به امید اینکه هویت انسانی این کودکان به رسمیت شناخته شود و بتوانیم دنیای زیباتری برای شان بسازیم.
اولین دوسالانه پوستر، عکس و کاریکاتور «دستان ۱» که با هدف پشتیبانی از حقوق کودکان به دبیری محمدحسین عناصری ۲۰ تا ۲۶ مرداد در فرهنگسرای نیاوران برپا خواهد شد.

1399/04/17
13:50:28
5.0 / 5
1256
تگهای خبر: آموزش , ساز , موسیقی , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵