پیشنهادی برای بهبود اقتصاد هنر در دوران كرونا

مهلك تر از كرونا، ثبت خوشنویسی به نام تركیه است

مهلك تر از كرونا، ثبت خوشنویسی به نام تركیه است

سایت رسمی سیامك یزدانجو: بنیان گذار و مدیرحراج باران بر این باور است كه ویروس كرونا شرایط خاصی را برای پنجمین حراج باران كه مقرر است پاییز برپا شود ایجاد كرده، اما مهلك تر از كرونا، تعلل و غفلتی است كه سبب شده تركیه ادعای ثبت شهر استانبول بعنوان پایتخت هنر خوشنویسی اسلامی در یونسكو را پیگیری كند.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، محبوبه کاظمی دولابی با انتقاد از تعلل و سهل انگاری در ثبت خوشنویسی به نام ترکیه در یونسکو، این اتفاق را ضربه ای جانکاه تر از کرونا به هنر ایران قلمداد کرد و اظهار داشت: چرا باید بزرگان و میراث های معنوی و هویتی ما یکی بعد از دیگری توسط دیگر کشورها مصادره شود؟
در فضای رسانه ای گفته می شود قریب به ۱۰ سال است پرونده خوشنویسی ایران جهت ارائه به یونسکو در حال نوشتن است، این غفلت را چگونه می توان تفسیر کرد؟ هنر ایران طلایه دار خوشنویسی اصیل و نیز اصالت های خوشنویسی اسلامی است و هرگونه ثبت تاریخی غیر از این ظلم و اجحافی بزرگ به ایران شمرده می شود. زمانی من گله کردم که همه توجه مسئولان امر، تبیین و اشاعه هنر مدرن است و نسبت به هنر آبا و اجدادی مان کم توجهی محرزی می شود، این سهل انگاری ده ساله هم همچون تبعات آن است.


وضعیت حراج باران در روزهای کرونا
وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره برگزاری حراج باران در شرایط کرونایی اظهار نمود: برای پنجمین حراج باران برنامه هایی داریم و طبیعی است که نمی خواهیم مقهور این ویروس منحوس شویم و نباید کارها را تعطیل کرد؛ اما در عین حال باید مسیری را برگزید که سلامت آحاد جامعه تضمین شود و گزندی به کسی نرسد؛ بدین سبب هنوز درباره چگونگی برگزاری حراج تصمیم نگرفته ایم و منتظر شرایط خاص آن روزها هستیم که متأسفانه مقام های بهداشتی درباره پاییز پیش بینی های خوبی ندارند.
کاظمی افزود: صحبت هایی درباره برگزاری حراج پنجم باران به صورت مجازی داشته ایم، اما آثار خطی متفاوت هستند و اغلب باید توسط خریدار و کارشناسان آنها از نزدیک دیده و بررسی شوند. ضمن اینکه تجربه جهانی می گوید حراج های مجازی چندان موفق نیستند. امیدواریم با اتخاذ یک راهکار درست و تحقق یک حراج موفق بتوانیم انرژی مثبت به جامعه انتقال دهیم.
کاظمی اظهار داشت: بیشتر قراردادهای حراج چهارم باران که ۲۴ آبان برگزار شد، به سرانجام رسیده است. این مهم در حالی به ثمر رسید که درست از فردای حراج، اتفاقات آبان ماه سراسر کشور را در برگرفت. بعد از آن شهادت سردار سلیمانی و بعدتر سقوط هواپیمای اوکراینی و کشته شدن ۱۷۶ هم وطن عزیز بر همه روند کشور به خصوص اقتصاد تأثیر منفی گذاشت، اما کرونا واقعا همه چیز را قفل و محکوم به توقف کرد. به همین ترتیب معدود قراردادهای حراج چهارم با مشکلاتی روبه رو شده است که به جهت تعطیلی مطلق چهار ماه اخیر در حال بررسی موضوع هستیم.
مدیر حراج باران اضافه کرد: دفتر حراج همین طور فروش دو اثر دیگر را هم کنسل کرد؛ اثری که درباره اش تشکیک مالکیت به وجود آمد و مورد دیگر تقلب در ارائه اثری است که نسخه مشابه آن در یک مرکز تجاری دیده شد و در هر دو مورد خریداران آثار به حق از خرید انصراف دادند. اما این نکته را تاکید می کنم علی رغم مشکلات پیش بینی نشده و خارج از خواست و توان ما که بر تمامی اقتصاد و مشاغل خرد و کلان کشور تأثیر گذاشته است، حراج باران با دقت و قاطعیت، نفع و امنیت سرمایه گذاران و خریداران حراج باران را حفاظت می کند.


چند پیشنهاد برای جبران آسیبهای کرونا به اقتصاد هنر
کاظمی در ادامه صحبتهایش اشاره کرد: کرونا ویروس لطمه های غیرقابل باوری به هنر و بدنه هنر وارد کرده است. زندگی و معیشت اکثریت جامعه هنری به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. فکر می کنم این روند مدت ها ادامه دارد و دولت برای جلوگیری از این سیر باید چاره اندیشی اساسی کند، برای اینکه به زودی اندک شغل هایی که در جامعه هنری وجود دارد از میان خواهد رفت.
او با اعلان اینکه دولت می توانست اقدامات حمایتی زیرساختی و جدی تری به هنر ارائه کند، اشاره کرد: از انجمن های هنری می شنوم هر روز مراجعان برای دریافت کمک هزینه زندگی بیشتر می شود، درحالی که انجمن ها هم تمکن مالی ندارند. گالری دارها نخستین گروه هایی بودند که به خاطر سلامتی مخاطبان و احترام به سلامت جامعه کار خودرا تعطیل کردند، اما ادامه روند فعلی، اقتصاد نورس و نوپای هنر را با صدمات سنگین تری مواجه خواهدنمود.
کاظمی بازار هنر را سمبل اقتصاد مقاومتی و مهیا برای جهش تولید برشمرد و اشاره کرد: رأس هرم دیدگاه های حاکمیتی کشور ما مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و جهش تولید است. راهکارهای حل مساله نیز در همین کلمات نهفته است. نخستین موضوع در اقتصاد هنر، دیدگاه سیستماتیک است که همه مسئولان به این اعتقاد داشته باشند که صنایع هنری و خلاق یکی از ارکان مهم اقتصاد هر کشوری هستند. در دنیا کشورهایی وجود دارند که بخش بزرگی از اقتصاد آنها مبتنی بر همین بخش است. با توجه به این که ایران هنرمندان زیادی دارد و صنایع مختلفی دارد که دارای ارزش هستند، می تواند به این شیوه تولید ثروت کند. خصوصا در زمینه اقتصاد هنر و سرمایه هایی که در آن تبادل می شود.

او افزود: تحقیقاتی داشتم و به این نتیجه رسیدم که اصولا سرمایه داخلی کفاف آنرا نمی دهد، بلکه باید محصولات در کشور تولید شده و بعد به کشورهای دیگر صادر شود. در صنایع دستی و خیلی از هنرهای تجسمی باید به این شیوه عمل نماییم تا بتوانیم اقتصاد هنر را گسترش دهیم. برای این کار سازمان ها و نهادهایی که امکان آنرا دارند باید تبلیغات وسیعی برای محصولات هنری ما در جهان انجام دهند. باید یک اکوسیستم شکل بگیرد که اقتصاد هنر را بعنوان یک رکن اصلی در اقتصاد کشور بشناسد. بعد از آن راهکارهایی شکل می گیرد تا اقتصادمان را توسعه دهد و منجر به ارزآوری و گسترش و جذب سرمایه های بیشتر شود. در کنار آن برگزاری رویدادهایی مثل حراج، آرت فر، اکسپو و... موجب ثروت آفرینی می شود و ایجاد ارزش افزوده می کند. همه اینها اتفاقاتی است که در اقتصاد کلان ما نیز تأثیر می گذارد.
کاظمی در آخر پیشنهادش برای بهبود فضای اقتصاد هنر در این شرایط سخت را میدان دادن به کارآفرینان عرصه فرهنگ و هنر عنوان نمود و اظهار داشت: تنها راهکار برون رفت از این شرایط، اعتماد به کارآفرینان عرصه هنر و فرهنگ است. این افراد کسانی هستند که در موقعیت های خاص می توانند به حکومت ها کمک کنند تا شرایط نامناسب اقتصادی را تغییر دهند. در این پنج ماه که کارهای ما تعطیل بود مطالعات و تحقیقات زیادی در زمینه بیماری های واگیردار سال های گذشته داشتم و متوجه شدم مهم ترین راهکار برون رفت از این شرایط، استفاده از افراد کارآفرین با کمترین خسارت و هزینه است. البته کارآفرینی استانداردهای بین المللی دارد، اما خیلی از مواقع در ایران دیده می شود که تعریف اشتباهی برای کارآفرین وجود دارد. حمایت های ناکارآمد موجب می شود سرمایه ها تلف شود و درعین حال افراد بااستعداد و کارآفرین های واقعی دلسرد می شوند و نتایج مطلوبی هم به دست نمی آید.
منبع:

1399/04/29
16:53:18
5.0 / 5
1191
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱