وزیر ارشاد در رونمایی از قطعه مدافعان سلامت چه گفت؟

وزیر ارشاد در رونمایی از قطعه مدافعان سلامت چه گفت؟

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو قطعه ˮمدافعان سلامتˮ اركستر سمفونیك تهران بامداد امروز 16 مرداد ماه با حضور وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل وزارت بهداشت رونمایی گردید.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، سید عباس صالحی _ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهار داشت: حوزه درمان کشور در طول سالیان مختلف به ویژه در ۴۰ سال اخیر همیشه کنار مردم بودند. ما تجربه حضور وسیع کادر درمان در ۸ سال دفاع مقدس را داریم. امسال چهلمین سالگرد دفاع مقدس است و ما فراموش نکرده ایم که کادر درمان در آن سال ها، چگونه کنار مردم بودند.
وی تصریح کرد: در سال ۱۳۵۷ حدود ۱۴ هزار پزشک عمومی و متخصص داشتیم و شاید قسمتی از آنها نیز اتباع ایرانی نبودند. در دفاع مقدس و عملیات کربلای ۵، هزار پزشک و جراح حضور داشتند و بیش از ۴۰ هزار مجروح این عملیات توسط کادر درمان، مراقبت های پزشکی دریافت نمودند. در شرایطی که بیمارستان صحرایی در جنگ باید فاصله قابل توجهی با خط مقدم داشته باشد، اما بیمارستان های صحرایی ما در دفاع مقدس با فاصله ۲۰ کیلومتری از خط مقدم فعال بودند. این بیمارستان ها تاثیر زیادی در کاهش تلفات داشتند و فاصله رساندن مجروح به درمان و جراحی را تا حد زیادی کاهش دادند که اگر چنین نبود مقدار تلفات ما در جنگ بین ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش می یافت.
صالحی افزود: این بیمارستان ها نقش قابل توجهی در کاهش تعداد شهدا داشتند برای اینکه خدمات در چهار لایه اورژانس، بیمارستان صحرایی، مرزی و شهری ارائه کرده اند. نمی توان به تاریخ جنگ بدون تاریخ پزشکی دفاع مقدس نگاه کرد. بحث مجروحان شیمیایی نیز در آن روزها مانند بحث کرونای امروزی برای کادر درمان تازه بود. ۱۰۰ هزار مجروح شیمیایی داشتیم که کادر درمان آغاز به درمان انها کردند.
وی با اشاره به اینکه در حدود یک سال قبل اتفاقات مختلفی افتاده است که شاهد ایثارگری کادر درمان بودیم، افزود: این کادر هم دفاع کرده است و هم شهید داده است. فضای فرهنگ و هنر در این ۶ ماه به میدان آمدند و در کنار مدافعان سلامت قرار گرفتند. جریان هنر کشور در این حدو ۶ ماه یکی از دوران های پر افتخار خودرا با وجود تعطیلی هایی که با آن روبه رو بود، طی کرد.
وزیر ارشاد در خاتمه با تبریک روز خبرنگار، اظهار داشت: خبرنگاران به ویژه بعد از سیل ابتدای سال ۹۸ و در بحران کرونا فعالیت ویژه ای داشتند و در شرایط دشواری که خود نیز مشکلاتی داشتند از مشکلات مردم و اطلاع رسانی آن غافل نشدند که از آنها تشکر می نماییم.
1399/05/17
12:54:46
5.0 / 5
1077
تگهای خبر: آموزش , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو