اهالی موسیقی، كرونا و دنیای مجازی؛

خاموشی كنسرت ها و ساز ناكوك كرونا

خاموشی كنسرت ها و ساز ناكوك كرونا

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو مرگ دو هنرمند بر اثر كرونا، اجرای آنلاین كنسرتهای موسیقی ایرانی، دستمریزاد موسیقایی به مدافعان سلامت و همكاری همایون شجریان با كیخسرو پورناظری از مهم ترین رویدادهای موسیقی روزهای اخیر بود.خبرگزاری مهر – گروه هنر – علیرضا سعیدی: کرونا، کرونا و بازهم کرونا؛ یک کلیدواژه بدجنس؛ یک عبارت نحس که هر چه قدر از آن انیمیشن و نقاشی و کاریکاتور بکشیم بازهم باید بپذیریم که کرونا همان کلید واژه منحوسی است که باید باشد؛ انگار تمامی ندارد که ندارد. شش ماه است که درباره اش می خوانیم، می بینیم و می نویسیم تا شاید، شاید از سنگینی وقاحت و تلخی بی پایانش چیزی کم شود. اما نمی گردد که نمی گردد. این ویروس و بیماری تا وقتی همه مان دستمان را نشوریم، ماسکمان را نزنیم و رفت و آمد بیخودی داشته باشیم، همچنان هست و به عرض اندام خود ادامه می دهد.
در این مجال بد، موسیقی و هنرمندانش انصافاً نقش موثری را در خنک کردن و شاید آرام کردن دل ها ایفا کرده اند. آنها در این ماه ها نهایت تلاششان را انجام داده اند تا در غیبت طولانی و معنادار برگزاری کنسرت ها که به شکل عجیب و غریبی خبری از برگزار نشدنشان با وجود مجوزهای صادره از جانب وزارت بهداشت و وزارت ارشاد با در نظر گرفتن پروتکل های بهداشتی نیست، کارهایی کنند که دل مردم را در این روزهای سخت آرام کنند.
برخی ها کنسرت آنلاین برگزار کردند، برخی ها گفتگوهای مجازی راه انداختند، برخی ها آهنگ ساختند و خواندند و برخی ها هم تلاش کردند تا به سهم خود کارهایی را انجام دهند که در جهت روحیه بخشی حرکت نماید. متاسفانه برخی ها هم اسیر و گرفتار بیماری و ویروس کرونا شدند و متاسفانه تعدادی هم جان خویش را از دست دادند.
آنچه می خوانید گزیده ای از فعالیت هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی در فضای مجازی به واسطه روزهای کرونایی است که طی روزهای گذشته بیشتر به چشم آمد. شرایطی که گروه هنر خبرگزاری مهر طی ماه های اخیر کوشیده منعکس کننده بعضی از این رویدادها و اتفاقات باشد.

ورود همایون شجریان به استودیو با استاد موسیقی ایرانی
یکی از مهم ترین اتفاقات و رویدادهایی که طی روزهای کرونایی اخیر در صفحات مجازی سر و صدای زیادی به پا کرد، مربوط به پست آیدین الفت مهندس صدا و مدیر مجموعه استودیو شهر صدای پارسیان بعنوان یکی از مراکز مهم ضبط آثار موسیقایی بود که در تازه ترین پست خود از همکاری اش با کیخسرو پورناظری آهنگساز و نوازنده پیشکسوت موسیقی ایران و همایون شجریان خواننده شناخته شده اطلاع داده بود.
این کارشناس صدا که در ماه های اخیر فعالیتهای زیادی را با هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان داشته، در تازه ترین پست خود نوشت: «روزهای خوب همکاری و ضبط با استاد کیخسرو پورناظری، با صدای جناب آقای همایون شجریان، با مهندسی ضبط آقای رضا صادقی و دستیاری ضبط آقای اشکان عارف در استودیو شماره یک شهر صدا»
انتشار خبر کوتاه همکاری دو هنرمند برگزیده موسیقی کشورمان توسط آیدین الفت در شرایطی است که هنوز از جزئیات همکاری این دو هنرمند در رسانه های رسمی کشور، خبری منتشر نشده که آیا این همکاری مشترک به تولید چند تک آهنگ یا یک آلبوم خلاصه شده است، اما این همکاری مشترک می تواند برای آن دسته از طرفداران همایون شجریان که با آثار این خواننده در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی ایران نزدیکی بیشتری دارند، نویدبخش اتفاقات خوبی برای آنها باشد.
همایون شجریان یکی از پرطرفدارترین خوانندگان موسیقی ایرانی است که در سال های اخیر با بهره گیری از آموزه ای مکتب آوازی پدرش محمدرضا شجریان مسیری را انتخاب نموده که طرفداران پرشماری را در همه گروه های سنی دارد. او عمدتاً به مدد همراهی صمیمانه برادران پور ناظری (سهراب و تهمورس) آثاری را خلق کرده که تابحال با استقبال بسیار خوبی از جانب مردم مواجه شده؛ اما همکاری با کیخسرو پورناظری می تواند بازگشتی برای این خواننده به ژانر موسیقی ردیف دستگاه ایرانی باشد.

درگذشت یک استاد موسیقی مقامی خراسان به سبب مبتلا شدن به کرونا
عیسی رستمی افین استاد موسیقی مقامی خراسان جنوبی، چهارشنبه اول مردادماه بر اثر ابتلاء به بیماری کرونا در شهر قاین فوت کرد.
مرحوم عیسی رستمی متولد سال ۱۳۴۷ دهستان افین، بخش زهان شهرستان زیرکوه بود. او به جهت علاقه به موسیقی محلی از دوران نوجوانی آواز محلی را دنبال می کرد و از سال ۱۳۷۸ به صورت تجربی دوتار نوازی را شروع کرد. سپس در سال ۱۳۸۲ از محضر استاد عزیز تنها و استاد ذوالفقار عسکریان بهره برد. وی ضمن نوازندگی دوتار به جهت علاقه به خوانندگی محلی از دوران نوجوانی و جوانی دراین زمینه هم فعالیت داشت.
این هنرمند مسئول گروه موسیقی مقامی سرآهنگ شهرستان قائنات بود و سال های متمادی با انجمن موسیقی قاین و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قائنات در اجرای کنسرتهای موسیقی، جشنواره های موسیقی مقامی در شهرستان و استان بعنوان نوازنده و داور همکاری داشت.
وی از سال ۱۳۸۵ با صدا و سیمای خراسان جنوبی هم همکاری داشت که آثار ارزشمندی از دوتار و آواز وی در آرشیو مرکز صدا و سیمای استان خراسان جنوبی موجود است.

«موسیقی ایرانی» وارد چرخه کنسرتهای آنلاین شد
اولین دوره کنسرت آنلاین موسیقی دستگاهی با حمایت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد رودکی از ۱۶ تا ۲۰ مرداد به مدت ۵ شب در تالار رودکی در حال برگزاری است. علاقه مندان موسیقی ردیف دستگاهی می توانند این رویداد را از راه تلویزیون تعاملی تیوا و به صورت مجانی مشاهده کنند.
گروه «فیه مافیه» با هنرمندی سعید نایب محمدی، مجتبی عسگری، حمید قنبری در روز پنجشنبه شانزدهم مرداد، گروه «آوای ابریشم» با هنرمندی عماد حنیفه، امیر اثنی عشری، حمیدرضا برزویی، پویان گرامی، محسن فروغی در روز جمعه هفدهم مرداد، گروه «تیام» با هنرمندی هادی منتظری، حسین علیشاپور، کاوه شفیعی، محمدرضا شرایلی در روز شنبه هجدهم مرداد، گروه «نقش» با هنرمندانی امیر شریفی، مهدی امامی، محمد عشقی، المیرا مردانه، مرجان مهربان، سهیل الله دادیان در روز یکشنبه نوزدهم مرداد، گروه «نواساز» با هنرمندی علی اصغر عربشاهی، پوریا اخواص، پویان عطایی، بهزاد میرزایی و سهیل کاکاوند در روز دوشنبه بیستم مرداد در این چارچوب اجراهای آنلاینی را پیش روی مخاطبان قرار می دهند.
تاکنون خوانندگان و گروه هایی چون کیهان کلهر، علیرضا قربانی، همایون شجریان، روزبه نعمت اللهی، پرواز همای، وحید تاج، کیوان ساکت، سینا سرلک، گروه لیان بوشهر، گروه رستاک، حامد همایون، ارکستر سازهای ملی ایران، ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر ملی ایران، سامان احتشامی، علی زندوکیلی، گروه دال، گروه داماهی، حمید حامی، فرزاد فرخ، گروه گیل و آمارد، اشوان، رضا یزدانی، مهدی یغمایی، حمید عسگری در ایام کرونایی کنسرت آنلاین برگزار کرده اند.

یک تهیه کننده موسیقی هم به سبب کرونا دار فانی را وداع گفت
محمود یگانه پور از مدیران اجرایی عرصه موسیقی بامداد روز شنبه یازدهم مرداد ماه بر اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا درگذشت.
زنده یاد یگانه پور طی سال های گذشته با سمت مدیر اجرایی و مدیر برنامه با هنرمندان و گروه هایی نظیر «فریدون آسرایی» و «کاکوبند» فعالیت داشت.
این تهیه کننده همینطور در زمینه تولید آثار موسیقی و تهیه کنندگی کنسرت فعالیت نموده و در چندین آلبوم و کنسرت بعنوان تیم اجرایی حضور داشت. این اتفاق در حالی رخ داده است که پدر محمود یگانه پور هم دو روز قبل به سبب مبتلا شدن به کووید – ۱۹ درگذشته بود.
طی هفته های گذشته چند چهره دیگر عرصه های مختلف موسیقی هم به کرونا مبتلا شده بودند که بعضی از آنها به صورت کامل بهبود یافته اند و برخی دیگر هم دوران نقاهت بعد از بیماری را طی می کنند.
ارکستر ملی «نوای آدمیت» را به مدافعان سلامت تقدیم کرد
قطعه «نوای آدمیت» از تازه ترین تولیدات ارکستر ملی ایران به رهبری سهراب کاشف هم روز چهارشنبه پانزدهم مرداد ماه طی مراسمی با حضور وزیر بهداشت و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پاس قدردانی از مدافعان سلامت رونمایی گردید. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسمی که روز پنجشنبه شانزدهم مرداد به میزبانی وزارت بهداشت برگزار شدند از قطعه «نوای آدمیت» با اجرای ارکستر ملی ایران به رهبری سهراب کاشف رونمایی کردند. این قطعه به پاس قدردانی از مدافعان سلامت در ایام کرونایی تولید و انتشار یافته است.
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مراسم با قدردانی از صاحبان اثر هنری خلق شده، اظهار نمود: همکاران ما در ایام تلخ تحریم و شرایط سخت این روزها با بیماری کرونا مبارزه می کنند، متاسفانه در این راه بخشی از همکاران خویش را از دست داده ایم، اما آنچه بار این عزیزان را در این روزها کاهش داد انرژی مضاعفی بود که مردم و اصحاب فرهنگ و هنر به همکاران ما دادند. این اثر هنری اساسا دل همکاران ما را شاد و روحیه مضاعف کاری آنها را بالا خواهد برد. هنر زبان گفتمان عشق و عاشقی است، هنرمند عاشق دل سپرده ای به شفافیت و صداقت است، کسی که بعنوان مدافع سلامت دل به آتش می زند عاشق است، حرکت بزرگ همکاران ما در عرصه مبارزه با کرونا ستودنی است. امیدوارم خداوند به همه هنرمندان این سرزمین که سرمایه های بزرگ و اجتماعی ما هستند طول عمر باعزت بدهد و هیچ کس درگیر این بیماری نشود، تردیدی ندارم با این همدلی و وفاق که شبیه آنرا در دوران دفاع مقدس داشته ایم در آینده نزدیک شاهد مهار کامل بیماری کرونا خواهیم بود.

1399/05/17
21:15:40
5.0 / 5
1103
تگهای خبر: آلبوم , آموزش , آهنگ , آواز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱